Vetäytyvä narsisti pomona

alkaakyllästyttää

Sain hiljattain vahingossa käsiini ammattilaisen tekemän diagnoosin pomostani: narsisti.

Googlasin välittömästi sanan ja sieltähän se löytyi: oman napansa ympärillä liihotteleva egoisti, joka nostetaan esimiesasemaan helposti ja usein ajaa alaisensa burnoutiin. No, ne loppuunpalamisen merkit olen tunnistanutkin itsessäni. Onneksi osaan pitää mielestäni ja kehostani suhteellisen hyvää huolta, työ vain on menettänyt merkityksensä silmissäni.

Pomo on mennyt pahemmaksi ajan mittaan. Saattaa jättäytyä oudoille sairaslomille tai vähintäänkin kadota loppupäiväksi ja jättää työpaikan hommat kontolleni. Olenhan lähin alainen. Työkaverit ottavat jo oppia ja jäävät hekin ilmoittamatta päivän lomille. Työmoraali on romahtanut.

Perusasiatkin kuten laskujen hoitamisen ja uusien työntekijöiden rekrytoimisen pomo jättää tekemättä. Se vaikeuttaa omaa työtäni, mutta itselläni ei ole valtuuksia hoitaa ko. hommia. Uskollisena tyyppinä en ole "kannellut" kenellekään, kuten pomoni pomolle, mutta tilanne alkaa olla tosi tukala. Tuntuu, kuin joutuisin jatkuvasti kantamaan vastuuta omien töideni lisäksi myös pomoni velvollisuuksista.

Onko muilla vastaavanlaisia kokemuksia? Takataskussa on jo suunnitelma toisiin töihin lähtemisestä, mutta asioiden selvittäminenkin olisi minusta tärkeää. Vai vaarannanko mielenterveyteni jäämällä narsistipomon leipiin?

7

1501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voimia

      Lähde! Hae uutta paikkaa niin pian kuin vain pääset!!!

      Narsisti imee kuiviin ja sitten huomaat olevasi kaikesta vastuussa.

      Go away!

      • loimihenkilö

        Olen itse käynyt pohjalla ja vaihtanut paikkaa. En kuvitellut palaavani mihinkään työhön, Mutta energiaa olen saanut muiden arvostuksesta jne.


    • ihmeen töitä

      tulla menttaliteetilla yleensä voi tehdä?!?
      Pyöritättekö kenties jotain pizzeriaa?

      • alkaakyllästyttää

        Ihan siistissä toimistotyössä olen, suuryrityksessä.

        Isossa organisaatiossa tuollainen toiminta tuntuu jäävän piiloon, kun on pomon pomon pomoja ja viesti kulkee vain suoraan ylös- ja alaspäin. Alku ei ollut ihan näin paha, mutta homma on mennyt huonompaan askel askeleelta.

        Luin lisää narsismista: Narsisti ei kunnioita muiden rajoja. Tämäkin tyyppi saattaa soittaa yömyöhällä työasiasta, vaikka seuraavana aamuna häntä ei työpaikalla näy.


      • kuntapuolella sama juttu
        alkaakyllästyttää kirjoitti:

        Ihan siistissä toimistotyössä olen, suuryrityksessä.

        Isossa organisaatiossa tuollainen toiminta tuntuu jäävän piiloon, kun on pomon pomon pomoja ja viesti kulkee vain suoraan ylös- ja alaspäin. Alku ei ollut ihan näin paha, mutta homma on mennyt huonompaan askel askeleelta.

        Luin lisää narsismista: Narsisti ei kunnioita muiden rajoja. Tämäkin tyyppi saattaa soittaa yömyöhällä työasiasta, vaikka seuraavana aamuna häntä ei työpaikalla näy.

        Luonteenpiirteisiin lisäisin itseäni eniten häiritsevän narsistin ominaisuuden. Säännöt eivät koske häntä ja ne vaihtuvat sen mukaan, mikä hänelle on edullista. Hänellä ei ole kykyä ottaa vastaan kritiikkiä, vaan syy ja syyllinen (joku muu)on kaivettava esiin vaikka kuinka vähäpätöisestä asiasta. Ja itse asia jää sivuseikaksi.


      • varastolla
        kuntapuolella sama juttu kirjoitti:

        Luonteenpiirteisiin lisäisin itseäni eniten häiritsevän narsistin ominaisuuden. Säännöt eivät koske häntä ja ne vaihtuvat sen mukaan, mikä hänelle on edullista. Hänellä ei ole kykyä ottaa vastaan kritiikkiä, vaan syy ja syyllinen (joku muu)on kaivettava esiin vaikka kuinka vähäpätöisestä asiasta. Ja itse asia jää sivuseikaksi.

        Meidän uusi, hullu varastopäällikkömme haukkui työntekijän vapaa-ajalla baarissa. Näyttämällä mm. natsimerkkejä, huutamalla Sieg Heil! ja sanomalla että Saat potkut, Kaikki saa potkut!

        Vähentää työpaikan vakihenkilöstöä mutta pitää vuokratyöntekijöitä(!?) mikä on laitonta.

        Ilmoittaa lomauttamisesta jättämällä viikonloppuna puhelinvastaajaan viestin. Ei kestä kritiikkiä vaan antaa potkut jos sanoo jotain vastaan. Keksii kokoajan ties mitä ihme sääntöjä.
        Kaikkien pitäisi olla vaan elottomia robotteja ja tehdä kiltisti työntä mutisematta. Työilmapiiristä on turha edes puhua.

        Työpaikkani motivaatio on ihan nollassa ja koko työpaikka muutenkin tuntuu olevan räjähdyspisteessä. Työntekijät kaikki suunnilleen jonkinlaisessa burn outissa, minä mukaanlukien johtuen jatkuvasta ahdistamisesta ja vainoamisesta. Vanhoja työntekijöitä ei kunnoiteta yhtään ja yritetään väkisin savustaa ulos. Kaikki uudet työntekijät saa parhaat hommat ja paremman palkan.

        Valituksia on yritetty tehdä ylemmille tahoille mutta ei niitä tunnu mikään kiinnostavan. Jopa työterveydenhuollosta on otettu yhteyttä työpaikalleni ja ihmetelty että mikä mättää kun jatkuvasti porukkaa sairaana tai hermolomilla. Eikä tästä uudesta varastopäälliköstä tunnu pääsevän kirveelläkään eroon...mutta ei ole tervettä meininkiä todellakaan...


    • Vaarannatko mielenterveytesi narsistipomon leipiin
      jäämällä?
      Pohdintaasi voisi auttaa tutustuminen Raimo Mäkelän
      kirjaan; "NAAMIONA TERVE MIELI".

      Oman kokemuksenikin mukaan narsistityösuhteessa tulee valittavaksi; TAISTELE TAI PAKENE.
      Kumman valitset - siihen voisit saada Mäkelän selkeätajuisesta kirjasesta vinkkejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45271
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      26006
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      325
      15677
    4. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11213
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      173
      10814
    6. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9717
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8498
    9. 242
      6824
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6491
    Aihe