Nimittäin alkoholi palaa maksassa, niin kauan kuin sitä löytyy elimistöstä.
Palaessaan alkoholi muuttuu asetaldehydiksi.
Onko tuo asetaldehydi muka rasvaa/läskiä?
Minusta sen olomuoto on kaasu. Muodostuuko tuosta kaasusta sitten läskiä??
Kertokaahan miksi se alkoholi lihottaa??
Palaessaan alkoholi muuttuu asetaldehydiksi.
Onko tuo asetaldehydi muka rasvaa/läskiä?
Minusta sen olomuoto on kaasu. Muodostuuko tuosta kaasusta sitten läskiä??
Kertokaahan miksi se alkoholi lihottaa??
Vastaukset 12
Vanhimmat
elimistössä aiheuttaa sen, että se palaa myrkkynä ensisijaisesti, ja alkoholin kanssa nautittu ravinto jää palamatta -> muuttuu läskiksi. Noin yksinkertaistettuna.
Ja usein alkoholin kanssa plus krapulaan tulee sitten syötyä kaikkea rasvaista ja energiapitoista.
paino-ongelmat? Siis silloin kun tinttaa kaljaa, niin ei kannata syödä ollenkaan?
muiden vastaavien sivuilla, jossa on esitetty ruoka-aineiden kalorimäärät?
Jos juo päivittäin parit keskarit ja syö normaalit ruuat, niin kalorimääräthän on tarkoitus ynnätä niiden aineiden sisältämien kalorimäärien mukaan.
Vaikkapa näin:
Leipä 200kcal
lihaa 200kcal
maito 100kcal
vihannekset 100kcal
keskarit 300kcal
leivonnaiset 200kcal
YHT. 1100kcal
Eihän sitä noin voi laskea, kun alkoholi palaa maksassa? Vai voiko?
Mutta mitenhän se otetaan laskuissa huomioon, vaikkapa laihduttajan kannalta?
"alan miehiä", joilta syöminen unohtuu, niin huomaat, että hoikkia poikia ovat.
Eri asia on se, minkä vahingon elimistölleen tekee jättämällä tärkeitä ravintoaineita pois.
sinne tänne voi laskea kuten normaalit kalorit, eli kaavasi mukaan. Keskarissahan on saman verran energiaa kuin rasvattomassa maidossa, ja alkoholia aika vähän.
Vahvemmissa alkoholijuomissa ja niiden lantringeissa plus tietty sokerisissa likööreissä kcal-määrä on huikeampi.
Nutrilett- ym. sivustot eivät ole tarkoitettu alkoholisteille, eikä lähtökohta liene, että laihduttaessa käytetään alkoholia. Nutriletteja ei kannata edes käyttää, jos aikoo läträtä yhtä aikaa. Tarkoitit varmaan muita kalorilaskureita.
on muutakin energiaa kuin alkoholi.
jos haluaa saada mahdollisimman vähäkalorisen kännin kannattaa juoda kirkasta viinaa,ja lantrata sokerittomalla limulla.
http://www.ktl.fi/portal/suomi/osastot/mao/alkoholi_ja_terveys/alkoholi_elimistossa/?ord=12
alkoholi on energiaa siinä missä ruokakin.
oletko ikinä yrittänyt sytyttää viinaa?
iloisesti palaa,puhtaalla alkoholilla voi ajaa jopa autoa.
ihmiselimistö tosiaan pystyy käyttämään tätä nestettä ravinnoksi,toisin kuin esimerkiksi bensiiniä.
energia on yksinkertaisesti ihmisen polttoainetta.
" Raittiit lihavimpia
Alkoholin kulutuksen ja ylipainon yhteydestä on esitetty ristiriitaisia tuloksia. Tässä tutkimuksessa raittiiden miesten painoindeksi (BMI) oli 28,0 kg/m2, kun alkoholinkäyttäjien vaihteli 26,1 ja 26,9:n välillä. Raittiiden naisten BMI oli 26,6 kg/m2, kun alkoholinkäyttäjien vaihteli 24,9 ja 26,7:n (väkevien juojat) välillä. Koska päivittäinen kokonaisenergian saanti oli kuitenkin eri ryhmillä samaa suuruusluokkaa kuin raittiilla (miehillä noin 2 500 kcal ja naisilla 1 900 kcal) tulos tukee jossain määrin väitettä, että alkoholista saatu energia olisi elimistössä muusta ruoasta saatua energiaa tehottomampaa.
"
Katselin myös eri hakusanoilla aiheesta. Mistään ei oikein löydy, miten se muuttuu muka rasvaksi.
Löysin vain juttua, että se palaa maksassa ja se tekee sitä asetaldehydi-myrkkyä, joka aiheuttaa krapulan. Sitten oli juttua, että se muuttuu lopuksi hiilidioksidiksi ja vedeksi. Lisäksi löysin juttua, jossa kerrottiin, että alkoholin energia muuttuu suurimmaksi osaksi saman tien lämmöksi.
Onko kellään jotain linkkiä juttuun, missä on kerrottu se läskiksi muuttuminen? Itse en vaan löytänyt mistään. Ei riitä, että sanotaan, että se muuttuu rasvaksi. Rasva ei ole hiilidioksidia, vettä, eikä asetaldehydiä. Mistä aineesta se muuttuu rasvaksi ja missä yhteydessä.
En tiedä, miten tuore lehti sinulla on, mutta tässä jotain nettilinkkejä, joista saattaisi löytyä selvyyttä.
http://www.avoin.helsinki.fi/materiaalit/ravitsemustiede/03_lihav_ravinto.shtml
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kaljamaha
http://www.verkkoklinikka.fi/?page=5520130&id=7501722
Eli alkoholi ei itsessään muutu rasvaksi, mutta edesauttaa rasvan kerääntymistä elimistöön.
löytyy yllättäviä tietoja, jos jaksaa lueskella näitä linkkejä läpi.
http://www.google.fi/search?hl=fi&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=alcohol and weight loss&spell=1
tosin kaikkien linkkien vakuuttavuus ei ollut kummoinen. Itse en kyllä uskaltaisi hirveästi juoda laihtuakseni, kun siinä on sitten muita riskitekijöitä odottamassa.