Minulla on pitkä kokemus lasten -ja vanhustenhoidosta, mutta ei ammattitutkintoa. Olen Suomessa työskennellyt vanhainkodeissa ja lastensuojelutyössä. Nyt kiinnostaisi muutto Norjaan. Miten on, löytyykö nelikymppiselle hoitoalan ihmiselle alan töitä ilman tutkintoa, onko kellään kokemusta/tietoa, ja millaiset palkat ovat?
Kiitos jo etukäteen kaikista tiedoista!
Kiitos jo etukäteen kaikista tiedoista!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllähän kaikenlaisia turhanpäiväisiä ihmetteliöitä suomessakin tarvitaan, pysy sielä vaan tai lue ammatti ittelles! Kyllä täällä norjassa noita ammattitaidottomia riittää omiksi tarpeiksi.Löytyykö sulle töitä? No ei löydy ja älä nyt hirveesti mainosta, et olet niinkuin hoitoalalla ilman koulutusta ts. toimit omaishoitajana omassa himassas!
Tøitæ løytyy hoitoapulaisen nimikkeellæ, varsinkin vanhainkodeissa on suuri pula ja meillæ sairaalassakin on pæivittæin tøissæ kouluttamattomia hoitoapulaisena. Palkasta en osaa sanoa, oisko joku 14-16 000 kruunua kuussa..??
Tietäisitkö mihkä vanhainkotiin otetaan suomalainen perushoitaja joka ei osaa Norjaa.
Itse olen kysellyt monesta paikkaa Tromsan alueelta mutta kaikki sanovat etteivät ota kun en osaa kieltä.
Hoitoapulaisen paikka kävisi minulle vallan mainiosti ensin ja kai sen kielenkin joskus oppisi.
Eli onko vinkkejä paikoista Tromsan alueella?
Pohjoisesta en tiedä, mutta Oslon alueella pula hoitoapulaisista koko ajan, varsinkin vanhainkodeissa. Ruotsin kielellä pärjää mainiosti!
Parhaiten töitä saa ottamalla suoraan yhteyttä osastonhoitajaan, yhteystiedot vanhainkodeista "sykehjem" löytyy netistä esim.:
www.oslokommune.no