Uusi autovero on jo suunniteltu. Johan uutisissa kerrottiin satelliittiseurannasta ym höpöstä.
Jos et jaksa etsiä eduskunnan sivuilta, lue ydinkohdat täältä:
http://autovero.suntuubi.com/
Jos et jaksa etsiä eduskunnan sivuilta, lue ydinkohdat täältä:
http://autovero.suntuubi.com/
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eduskunta on kyllä suunnitellut autoveron muutosta päästöperustaiseksi. Tämä koskee kuitenkin tätä nykyistä autoveroa (käyttömaksua), joka on vuositasolla keskimäärin n. 130 euroa uusista autoista.
Vain tämän nykyisen veron uudistamisesta on kysymys. Autoverotuksen kokonaisuudistuksesta sensijaan ei ole mitään suunnitelmia valmiina, eikä tulekaan ennen uutta eduskuntaa. Siinä EU:n sallima siirtymäaika tullaan jokseenkin varmasti käyttämään täysimääräisesti hyväksi - siis valtion!!
Ajoneuvovero = vuotuinen autosta maksettava ns. käyttömaksu. Päästöpohjainen malli koskee tätä veroa.
Autovero = kertaluonteinen auton ensirekisteröinnin yhteydessä maksettava vero. Koskee siis uusia ja käytettyjä autoja, jotka rekisteröidään ensimmäistä kertaa Suomen kilpiin. Täman veron toivotaan tulevaisuudessa laskevan tai jopa poistuvan.
Aika suppealla "katseella" kyhätyt sivut, joissa esitellään OMIA MIELIPITEITÄ JA USKOMUKSIA totena.
Omasta mielestä nuo sivut on ihan rectumista (sivuilta löytynyt käsite, en tiedä mitä tarkoittaa).
Tosin kertoihan kirjoittaja ajavansa bensasyöpöllä farkku-Volvolla, joten henkilökohtaisesti kaikki saasteverot purisivat häntä lujasti.
Suomessa me voimme puhua autoverosta, tarraveroista ja ajoneuvoverosta ja muista, mutta kaikki ne ovat autoveroja EU:n mielestä. EU:ssa on kymmeniä erilaisia autoon kohdistuvia veroja ja niiden yhteisnimi on autovero. EU ajaa mallia, jossa rekisteröinnin yhteydessä ei kanneta veroja, vaan jotenkin muuten. EU kutsuu niitä autoveroksi ja erityisveroiksi. Joten erityisverojen nimikkeen alle hallitukset saavat antaa mielikuvituksensa laukata.
Totta puhut!
Kohta me valitsemme taas 200 suomen sirkuksen pelleä!
Kun he ensin nostattavat omaa palkkaansa, niin sitten antavat Kuituselle tehtäväksi keksiä uusia kusetusmuotoja autoilijoille.
Tässä maassa autoilu ei tule halpenemaan!
Karpoa siteeratakseni:havumetsien maassa, nimeltä suomi.
Toivotaan vain että se on oikeudenmukaista!