Vähän vinkkejä tummiin silmänalusiin? En ite meikkaa joten voisitteko selventää vähä jotain näistä kaikenmaailman valokynistä, peitepuikoista ja peitevoiteista? Mikä toimii parhaiten? Ja mikä merkki? En haluis kokeilla kaikenlaisii ku siinä menee hirveesti rahaa nii että osaako joku auttaa?
Tummat silmänaluset
.....
2446
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tässäkin asiassa varmaan monta mielipidettä, niin kuin käyttäjiäkin mutta kerron omani. Tavallinen valokynä ei peitä mitään, se vain tuo valoa iholle. On olemassa myös valokyniä, joissa on mukana peiteaineita. Valokynä käy mielestäni (myös kosmetiikkaliikkeessä näin sanottiin) parhaiten silmäpusseille, ja kasvojen piirteiden korostukseen. Peitevoide vai peitepuikko on ihan makukysymys. Sinuna menisin johonkin esim. stockman beauty liikkeeseen ja pyytäisin myyjää kokeilemaan hänen suosittelemaansa peiteainetta silmien alle, niin et tule pettymään. Itselläni käytössä Helena Rubinsteinen magic concealer peitevoide, joka toimii erittäin hyvin. Laatutuote, hintaa n.30-40e mutta erittäin riittoisa. Mars myymälään kokeilemaan:)
Sain viime kesänä kampaajaltani hyvän vinkin tummien silmänalusten peittoon: älä missään nimessä laita peitevoidetta koko silmänaluselle, vain tummille kohdille (itselläni alaluomen sisänurkka) ja häivytä. Toimii, sillä näin saat tummuuden piiloon paremmin kuin esim. laittamalla saman sävyasteen voidetta joka kohtaan!
Minä käytän paksumpaa peitepuikkoa (joku todella edullinen löytö :D) silmänalusille, ja the Body Shopin meikkivoidetta koko kasvoille. Yleensä kuitenkin pelkkä peitepuikko riittää osaksi omaa meikkiäni. :)
Kuten aiemmin vastannut kirjoitti, suosittelen minäkin menemään liikkeeseen ja pyytämään myyjän apua värin, käyttötarkoituksen, ym. kanssa.
Hyvää kevään jatkoa! :)