Lähihoitajat huomio

Yötöihinkö?

Vaikuttaa siltä, että kaikilla työnantajilla on tällä hetkellä lähihoitajille mahdollisuus tarjota vain yötöitä täällä maaseudulla Pohjois-Suomessa.

Olen sitten miettinyt, josko ihan tosissaan alkaisikin pääsäntöisesti yököksi. Palkka houkuttelee, kuten monilla.

Olen valmistunut 2005 ja en ole tehnyt vielä koskaan yövuoroja (paitsi opiskeluaikoina). Jotenka kyselen täältä kokemuksia.

Paljonko yököllä on tuntimäärä kolmen viikon listassa, jos on täydet tunnit? Vapaat ja työpäiväthän eivät ainakaan kaikilla työpaikoilla mene niinkuin pitäisi, olen kuullut. Joten niitä pitempiä vapaita ei välttämättä tulekaan, vaikka usein kehutaan yökköjen pitkiä vapaita.

Jos teillä on vaikkapa kolme vapaapäivää, käännättekö rytmin kuinka "normaaliksi"? Eli onko järkevintä vapaallakin valvoa myöhään ja olla yökukkuja vai onnistuuko täysin päinvastainen unirytmi? Mietin tätä, koska minulla on 4 vuotias tytär. Mieheni on päivätyössä. On varmaan ainakin aluksi hankalaa yrittää saada oma rytmi vapaapäivinä lapsenkin kannalta järkeväksi. Se tässä hiukan hirvittää.

3

4182

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lähihoitaja/yökkö

      Ensinnäkin..on hyvin yksilöllistä kuinka yövuorojen teko keneltäkin luonnistuu. Meillä töissä joku ei kykene valvomaan ollenkaan kun ei kertakaikkiaan saa nukuttua päivisin, jollekin sopii 2 yötä putkeen ja joillekin (kuten itselleni) 4 yön putki paras.

      Ja tuntimäärä (täydet tunnit) on tietty ihan samat kuin päivävuoroa tekevillä eli mulla 115t/3vkoa. Työpäivien lukumäärä voi vaihdellakin sitten, riippuen yövuorojen pituudesta. Esim minä, joka teen 4 yötä (ja yövuorot 2,5t pidempiä kun muut vuorot) saan usein yhden ns ylimääräisen vapaapäivän listalle. Mutta ei se tuntimäärää muuta.

      tein välillä pelkkää yötyötä mutta silloin vähensin työajan 75%:iin. Sillon onnistui pidempikin vapaa välissä ja rytmin kunnollinen normalisointi. 100% työajalla ei vapailla hurrata.. Onnistuu ehkä hyvin perheettömältä kun voi pitää yökukkujan rytmin koko ajan mutta perheellisellä..enpä itse lähtisi moiseen ainakaan pitkäksi aikaa.

      ja kyllä tämä hoitajapula tästä vielä sinne pohjoseenkin tulee.

    • sairaanhoitaja itä-Suomesta

      Minä teen yötyötä saadakseni enemmän vapaa-aikaa ja ollakseni aamuisin laittamassa pieniä koululaisia matkaan, joten olen työnantajani kanssa sopinut, että saan kaikki yötyökorvaukset yötyönaikahyvityksenä. Käytännössä tämä tarkoittaa, että teen kolmen viikon listassa 8-9 yövuoroa, elí tuntimäärä pyörii siinä 80 ja 90 tunnin välillä. Pitkiä vapaita on ainakin yksi / lista. Teen yöt 3 yön jaksoissa. Ei ole raskasta, päinvastoin, koen säännöllisen yötyörytmin paljon helpommaksi kuin kolmivuorotyön. Ammattitaito tietysti pitkällä tähtäimellä kärsii, mutta tarkoituksenani ei olekaan tehdä tätä kuin muutama vuosi.
      Vapaapäivisin yleensä nukun vielä aamupäivätorkut lasten lähdettyä kouluun, eli täysin en vapaillakaan rytmiäni käännä. Alle kouluikäisiä lapsia minulla ei ole, mies säännöllisessä päivätyössä. Palkka ei juurikaan poikkea normaalin kolmivuorotyön tekemisestä.

    • itsekin vakiykkönä ollut

      olin 3 v vantaan kaupungilla kotihoidosa vakiyökköä ns. yöpartiossa. työtä oli periaatteella joka 2. vko työtä ja joka 2. vko vapaata eli kuuden viikon listalla olin työssä 3 viikkoa ja saman verran vapaalla. työtä tehtiin parityönä. palkka on parempi kuin ns vuoro- tai päivätyössä, mutta myös työ sinällään niin sitovaa, ettei valvontaviikolle voi sopia mitään menoja tai "ohjelmaa" kun nukut pääasiassa kaikki päivät. meillä oli "vaihtopäivä" keskiviikkoisin, joten eka ns vapaapäivä työjakson jälkeen meni täysin nukkumseen ja siihen että saisi itsensä käännettyä taas normaaliin päivärytmiin. ja vastaavasti taas kun työjakso on alkamassa, sitä alkaa jo ke aamusta kelailemaan mielessään mitä edessä mahtanee illalla taas olla. ja kyllähän se tavallaan "otti pattiin" kun oli eka yö edessä ja sitä ajatteli että miten sen viikon taas jaksaakaan valvoa. mutta kun valvomiseen sitten tottui nin se jakso menikin sitten yllättävän nopeasti. rasittavinta oli se, että esimies pukkasi kaikki hoitoneuvottelut ja koulutukset yms juuri vapaaviikolle, niin ei se vapaaviikko aina niin vapaalle tuntunutkaan.

      mutta jos lähdet yötyöhön pelkästään, muista: jokaisen yövuoron päättymisen jälkeen tulee järjestää työntekijäle 9 tunnin yhtämittainen keskeytymätön lepoaika (eli ns nukkumisaika) jona aikana esimies ei voi vaatia sinua tulemaan koulutuksiin, kokouksiin, työhön tms. tämä lukee suoraan TES:ssä, mutta esimies yleensä tuskin sitä "muistaa" tai "tietää" siitä...

      ja muista vielä sopia tarkalleen, se kuka tulee sijaistamaan loppuyön jos itse loukkaat tai sairastut kesken yövuoron. periaatteessa esimiehellä on aina virkaehtosopimusensa mukaisesti VELVOLLISUUS tulla tilallesi, mutta hänhän voi "delegoida" asian jollekin toiselle hoitajalle. yötyö on aika paljon yksinäistä työtä ja apua vaikea yleensä saada keskellä yötä. ratkaisuja joutuu tekemään yksin, yövuorot voivat olla myös aika levottomia esim vanhustenosastoilla, ambulanssin tulo varsinkin syrjäseuduilla voi kestää "liian" kauan, vainajia voi joutua laittamaan... eli aika haasteellista se yötyö kuitenkin on.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1540
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      99
      748
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      588
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      536
    7. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      518
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    Aihe