Tutustuin erääseen naiseen ja hän kutsui minut käymään kotonaan. Kiinnostus lopahti heti kun näin perintätoimiston kirjeitä pöydällä. Hän vaan virkkoi, ettei vielä ainakaan ole luottotiedot menneet, että ei hätää.
Tästä tuohtuneena sanoin, etten voi sietää tuollaisia, jotka eivät hallitse omaa elämäänsä taloudellisesti.
Jos ei ole rahaa, se on ymmärrettävää mutta tyhmyys oli kyseessä tässä. Ei tehdä elettäkään asioiden korjaamiseksi.
Onneksi ei tuo ketale päässyt nauttimaan minun rahoistani ja työni hedelmistä.
Tästä tuohtuneena sanoin, etten voi sietää tuollaisia, jotka eivät hallitse omaa elämäänsä taloudellisesti.
Jos ei ole rahaa, se on ymmärrettävää mutta tyhmyys oli kyseessä tässä. Ei tehdä elettäkään asioiden korjaamiseksi.
Onneksi ei tuo ketale päässyt nauttimaan minun rahoistani ja työni hedelmistä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Lähe lenkille.
taloutensa "mallikkaasti" omistaa väärän väriset kengät.
asiaan pitää näin suhtautua. kyse ei ole mistään muusta kuin raha-asioiden huonosta hoidosta.
ovat. mitä se suhun vaikuttaa?
että jos suhdetta ajattelee vakavasti, niin jossain vaiheessa ainakin osa niistä raha-asioista on yleensä yhteisiä.
Tuollainen tapa ei siis herätä luottamusta, eikä sellaisen ihmisen kanssa halua niitä yhteisiä raha-asioita. Siispä sitä suhdettakaan ei sitten voi sen vakavammaksi ajatella.
t. maalaisjärki jalat maassa
ja saada lapsia.. Okei. Mitäpä jos sinä hoitaisitkin naisen puolesta kaikki teidän perheen raha-asiat? Silloinhan tuollaisella pikkujutulla ei ole mitään merkitystä.
Saattaa myös olla, että toinen oppii siinä seurustelun lomassa hoitamaan raha-asiansa. Tietysti, jos olet ensi kuussa menemässä naimisiiin uuden tuttavuutesi kanssa, niin ei ehkä siinä ajassa... Mutta etpähän tiedä siinä ajassa muutenkaan, kenen kanssa seurustelet. Toisen oppii tuntemaan vasta paljon pidemmän ajanjakson aikana.
Mun on tietenkin paha sanoa mitään, kun en perhettä halua perustaa ja raha-asiani hoidan itse ja hyvin. En myöskään edes ajattelisi maksavani toisen ihmisen elämisiä ja laskuja. Mutta jos sinä ensimmäisenä ajattelet, että sinua vain käytetään hyväksi, niin varmasti olet silloin oikeassa ja ratkaisusi oli ainoa vaihtoehto.
avioliittoa tai lapsia tarvita, että niitä yhteisiä raha-asioita syntyy.
Riittää, että ollaan sitovassa suhteessa, muutetaan yhteen ja aletaan tehdä yhteisiä hankintoja. Esim. yhteinen asunto. (Kaikki eivät mene ikinä naimisiin, kun niitä lapsia ei ole tarkoituskaan tehdä, eikä muutenkaan usko vanhanaikaiseen kirkolliseen suhteen vahvistamiseen)
tekisi selvää omistussuhteista? En voisi kuvitellakaan, että jättäisin jotain noin roikkumaan... Taitaakin olla niin, että SINÄ et oikein hallitse raha-asioitasi.
Et voi tietää jos nainen on jäänyyt työttömäksi ja saa vaan pientä tukea. Vai mistä oli kyse? Miten olet heti varma että joku käyttäisi rahasi. Vastenmielistä on sekin jos heti ensimmäisenä olettaa että toinen himoitsee rahojasi. Senkin mahdollisuuden voi ottaa huomioon mutta... Luuletko ettei useimmat naiset halua tehdä itse rahansa? Ketale??
Olen nainen 33 vuotta. Olen aloittajan kanssa täysin samaa mieltä ja olen toiminut itsekin aikanani näin kun vahingossa ex-poikaystäväni luona näin tällaisen kirjekuoren! Olkoon ihmisen elämäntilanne mikä vain, hän joko osaa hoitaa taloutensa tai sitten ei. Eletään suu säkkiä myöten.
Aloittajalle: teit fiksusti kun jätit tuolaisen, etsiköön kaltaisiaan ja yhdessä miettiköön miten elämänsä järjestää.
Itselläni on perintätoimistossa yritystoiminnanseurauksena tulleita velkoja. Pidin sitä viisi vuotta ja lopetin sen kuin seinään kun sain töitä muualta. Se työpaikka kuitenkin oli huono ilmapiiriltään ja jouduin pulaan myös taloudellisesti, pahemmin kuin koskaan. Olin myös asunnoton. Nyt olen ollut samassa työssä 3,5vuotta ja maksanut "oppivuosien" laskuja.Ei ole käynyt mielessä että aina voi tehdä avioehdon ja pitää rahat ym. omaisuuden erillään? Olen ehdottanut sitä jo tulevalle kihlatulleni.