tästä on muistaakseni kyllä ollut joskus puhetta täällä, mutta laitanoa uudestaan.
mies, jos olisit etsimässä kestävää suhdetta ja ihastunutkin naiseen, kuinka kauan maltat odottaa seksiä?
olen neitsyt(pian 19v) vielä, mutta en sen takia haluaisi miehen odottelevan vaan sen takia, että olen törmännyt mitä tyhmempiin ihmisiin enkä siksi juurikaan seurustellut pidempiä aikoja. mulle ehkä turvallinen, jokseenkin lyhyt aika tuntea olisi väh. kuukausi ennenkuin yhdyntään suostun. moniko mies laittaa pahakseen tällaisesta?
tiedät, että moni sanoisi täällä odottavansa vaikka puolikin vuotta, mutta kysyin nyt. naiset ja miehet saa vastata =)
mies, jos olisit etsimässä kestävää suhdetta ja ihastunutkin naiseen, kuinka kauan maltat odottaa seksiä?
olen neitsyt(pian 19v) vielä, mutta en sen takia haluaisi miehen odottelevan vaan sen takia, että olen törmännyt mitä tyhmempiin ihmisiin enkä siksi juurikaan seurustellut pidempiä aikoja. mulle ehkä turvallinen, jokseenkin lyhyt aika tuntea olisi väh. kuukausi ennenkuin yhdyntään suostun. moniko mies laittaa pahakseen tällaisesta?
tiedät, että moni sanoisi täällä odottavansa vaikka puolikin vuotta, mutta kysyin nyt. naiset ja miehet saa vastata =)
Vastaukset 14
Vanhimmat
sua sit ylipäänsä koskaan seksiä?? Yhdyntään / seksiin ylipäänsä ei suostuta vaan sitä halutaan.
kyllä saisinkin seksiä, jos haluisin, mutta en halua itse vain seksin takia tutustua johonkin ihmiseen. joo niin naisten juttu =) oon vaan vähän kyllästynyt siihen, kun jutut päättyy parin viikon tapailujen jälkeen tai noin, vaikka seksistä ei siis ole ollutkaan puhetta. ehkä olen tyhmä tyttö, mutta aion antaa sille johon ihastun ja se edes on kiinnostunut musta muunakin kuin pilluna, jota panna. noin suoraan sanottuna, kun sehän löytyy joka naiselta.
siksi sanoin ton kuukauden, koska siinä ajassa jo tuntee toisen melko hyvin ja jos tapailu olisi säännöllistä ja suht tiheää. tosin en kait voisi sitten kieltäytyäkään, jos mies todella tykkää minusta =P
Yrmiöllä oli jo hyvä pointti mut sulla on kyllä miesten opettama näkemys ns. seksiin.
Aiot antaa sille johon ihastut???
*huoh*
Eli muut saa selittää.
"tosin en kait voisi sitten kieltäytyäkään, jos mies todella tykkää minusta =P"
Mäkin tykkään susta ku hullu puurosta, pulu. Et voi kieltäytyä?
sä reagoisit sellaseen tilanteeseen et oisit tapaillu miestä vaik nyt sit 3 viikkoa ja sulla itellä ois jo suunnilleen pöksyt liekissä päästä sekstaileen mut toinen ei lähtis hommaan messiin??? Oisko se ihan ok juttu, mitä ajatuksia se herättäis sussa. Varsinkin jos ei oltais käyty mitään 'koska pannaan neuvotteluja', sua vaan haluttais mutta mies ei antais etkä tietäis miksi.
kyselisin miksi ei halua. en ehkä olisi niin itsekäs ja haluaisi vain itselleni tyydyksen miehestä, jos hän ei olisi valmis. jos suunnitelmissa olisi pitempi suhde voisin hyvinkin odotella ja jutella. ei se yhdyntä ole ainoa homma, jossa voi olla toisen lähellä ja tyydyttää toisen.
kyllä siinä tulisi olo, että "ai et ole kiinnostunut tai et haluakaan edetä niin pitkälle tai et halua mua" mutta asiasta voisi jutella.
Kyllä se tyttö antaa, jos äitiinsä tulee. Ja jos isäänsä tulee, niin suorastaan pyytää...
mieheni kanssa pari kuukautta ja seksiä emme ole vielä harrastaneet. vaikka on kyllä tehnyt mieli..:P
okei =) ehkä en sitten mieti asiaa enempää. ehkä kuullut just liikaa noita juttuja. en todellakaan ole mikään pidättyväinen, mutta kerrankin kun tuntisi jonkun hyvin niin uskaltaisi edes antaa sille ihmiselle jotain =P
ei juurikaan opi ihmistä tuntemaan, mutta ei tuohon kysymykseesi ole kyllä mitään yleispätevää vastausta. Ymmärrän kyllä, että sulle asia kokemattomuutesi johdosta on "suurempi".
Hyvä neuvo on, että anna sitten kun itsekkin tunnet saavasi jotakin ja silloin kun se ei tunnu uhraukselta.
Elämän aikan panoja tulee lisää ja parempia.
Alussa toi homma on muutenkin enemmän tai vähemmän räpläystä, kuin kunnon rakastelua.
Ymmärtääkseni useilla ihmisillä tuo eka kerta ei liene niitä tajunnan räjäytyksiä.
Kuukausi on lyhyt aika.
Ja miksi ihmeessä pitää olla kyse juuri yhdynnästä? Seksuaalisia tunteita voi ilmaista muutenkin. Ei ole pakko odottaan kuukautta ajastimen kanssa, ja sitten kilauttaa kaverille, että jalat on nyt levällään, tervetuloa. Seksuaalisuus on molemminpuolista. Jos ei tunnu oikealta ryhtyä lähempään kanssakäymiseen ja mies vaikuttaa sinun mielestäsi "tyhmältä", niin ei jutun tarvitse mihinkään edetä. Kyllä sinä sen sitten tiedät, kun itse haluat hyväillä ja tulla hyväillyksi.
Senkun panttaat. Mutta kun et itse tee mitään miehen hyväksi, et voi vastaavasti vaatia mieheltä mitään suorituksia.
sanoinko, että säästelen/pihtaan/etsin unelmieni miestä/päätän kellon ja kalenterin kanssa minä päivänä ja mihin aikaan, vaikka miestä ei olisi.
kysymys vaan oli, että kuinka kauan odottaisitte. yksi ainoa järkevä nainen osasi vastata tähän niinkuin odotin. miksiköhän edes vaivauduin vielä vastaamaan tähän...