Hei. Mitähän palkkaa osaisi pyytää Etelä-Karjalassa vientisihteerin hommasta? Koulutustausta tradenomi, ja työkokemus koulun jälkeen 8 vuotta. Jos joku jaksaa kertoa kokemuksia vientisihteerin työstä, olis kiva.
VIENTISIHTEERI
NATALIAILOINEN
12040
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Palkoissa varmasti aika paljon yrityskohtaistakin vaihtelua.
Mitä lähinnä haluaisit tietää vientisihteerin työstä? Kokemuksesta voin sanoa, että vientisihteerillä on yleensä kiire, työpäivät meinaavat venyä, täytyy osata tehdä montaa hommaa kerralla ja päättää, mikä milloinkin on se kaikkein kiireellisin tehtävä. Ei niin kiireelliset hommat on parempi hoitaa alta pois heti kun pystyy, koska yksi puhelu saattaa muuttaa päiväohjelman täysin. Etenkin niin käy yleensä juuri silloin jos on ajatellut että tänään lähdenkin aikaisemmin töistä pois.
Ainakin meillä vientisihteerin pahin painajainen on se että unohtaisi milloin on torstai. Maailmalle lähetettävät tuotteet valmistuvat yleensä loppuviikoksi ja lähinnä torstaisin niille järjestellään kyytejä.
Yleensä vientisihteeri on työpaikalla huolehtimassa että tavarat lähtevät sovittuna aikana, joten työhön ei kuulu paljoakaan matkustelua. Vientipäälliköt matkustavat ja saavat huomattavasti paremman palkan, vientisihteerit tekevät likaisen työn.