penkki käsipainoilla

ksenu

Yks iso ongelma penkin tekemisessä käsipainoilla on se, että liike täytyy aloittaa alhaalta. Ainakin mulla. Eli se ensimmäinen nosto on suhteettoman vaikea jatkoa ajatellen, joskus tyssää koko sarjan tekeminen siihen, ettei ensimmäinen lähde, vaikka voimaa olis. No... asiaan ei taida olla muuta ratkaisua ku apuri, mutta jos on apuri, ni sittenhän voi tehdä penkkiä tangollakin...

6

840

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      kaks eri liikettä, siis penkki käsipainoilla tai tangolla. Ite "kaadun" penkille käsipainot poikittan keskellä rintaa koska omasta mielestä on helpompi punnertaa ne siittä ylös ja sitten alan tehdä sarjaa.

    • keino

      Saat helpommin tehtyä, kun kaadut penkille, niin punnerrat samaan aikaan painoja ylöspäin. Lähtöasento on tällöin ylhäältä. Vaatii ehkä vähän harjoittelua, mutta itsellä ainakin onnistuu ihan hyvin.

      • ksenu

        Okei, kokeilen tuota, mutta aika kevyillä painoilla ensin, niin kuin järki sanoo...


    • on tärkeä

      älä ainakaan missään vaiheessa ala helpottamaan alkua, koska juuri tuo lähtövaihe kehittää tehokkaasti räjähtävää lähtöä myös tangolla. se, miksi eka toisto on raskain johtuu ihan lihasten elastisesta ominaisuudesta ja energian varastointikyvystä.

    • puntti-karju

      Penkkipunnerrus käsipainoilla on hyvä apuliike tasapenkkituloksen parantamisesksi.Se vahvistaa olkapäissä,rinnassa ja ojentajissa olevia lihaksia mitkä eivät ehkä normaalisti työskentele niin paljoa.
      Raskailla käsipainoilla liikettä tehtäessä olisi hyvä olla pari varmistajaa.Käsipainopunnerruksessa usein liike "hyytyy" nopeammin kuin tavallisella tangolla.Myös tasapaino menetetään helpommin.
      Omalla salilla on kaikkiin käsipainohin 65:stä kilosta aina 100:aan kiloon saakka hitsattu "kahvat" painojen päihin,jotta avustajien on helpompi käsitellä painoja.Kerran nimittäin kävi niin,että tehdessäni punnerruksia kahdella 80:nen kilon käsipainoilla lipsahti toisen avustajan hikisestä kädestä paino lattialle,kaverin tossun kärjelle,mutta ei ihan varpaille.Tämän jälkeen salin omistaja hitsautti mainitsemani kahvat suurinpiin painoihin.
      Myös,jos kärsii olkapäävaivoista ja normaali penkkipunnerrusta ei pysty tekemään,voi kokeilla jonkun aikaa reenata juuri käsipainoilla.Se ei kaikilla niin pahasti kipeytä olkapäitä kuin normipenkki.

      • Aussi

        Joo kylla se varmaan auttaa,kun on ne kahvat hitsattu raskaimpiin painoihin.
        Muuten yks juttu on mika on kasipainoja kaytaessa otettava huomioon.
        Nimittain laskuvaiheessa ei kannata menna liian alas,koska silloin on vaarana olkapaat.
        Kasipainoilla kun pystyy laskemaan painot alemmaksi kun tangolla.
        Ei ainakaan silloin kun on raskaista painosta kysymys.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5466
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      36
      3721
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3283
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      11
      2565
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2152
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2077
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      163
      1886
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      14
      1368
    9. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1362
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      137
      1154
    Aihe