Olen huomannut että tässä viime kuukausien aikana on lähtenyt hiuksia normaalia enemmän ja välillä jo miettiikin että onko tässä kaljuksi tulossa vai mitä? Sitten vaan kuulin että pillerit voi aiheuttaa hiustenlähtöä, onko muilla tälläisestä vaikutuksesta kokemuksia?
Ja miten on jouduitteko vaihtamaan pilsumerkkiä vai tasoittuuko se ajan kanssa? Itse olen popsinut nyt reilu 3 kuukautta mirelle merkkisiä pilsuja.
Ja miten on jouduitteko vaihtamaan pilsumerkkiä vai tasoittuuko se ajan kanssa? Itse olen popsinut nyt reilu 3 kuukautta mirelle merkkisiä pilsuja.
Vastaukset 5
Vanhimmat
En ole osannut yhdistää e-pillereitä hiustenlähtöön. Viime kesänä aloitin pillerit, niin taisi niitä hiuksiakin alkaa lähteä samoihin aikoihin. Ajattelin, että se johtuu jatkuvasta värjäyksestä (ja niin varmaan osaltaan johtuukin). Kuukausi sitten vaihdoin pillerit melianeen, mutta ihan toisesta syystä kuin hiustenlähdöstä. Täytyy toivoa, että tilanne paranisi merkin vaihdon myötä!
Mulla hiukset ovat paksuuntuneet sen jälkeen kun aloitin syömään pillereitä. Ennen lähti hiuksia todella paljon.
Syön myös Mirellejä ja ihan sama ongelma ku sulla.En oo vielä aatellu vaihtaa merkkiä vaan odottaa et jos vaikka tästä muuttuis parempaan päin.
Hiuksiahan saattaa lähteä aina kausittain enemmän. Itselläni lähtee aina näin alkukeväästä ja sitten syksyllä todella paljon hiuksia. Se kausi saattaa kestää noin kaksi viikkoa ja sitten taas tasoittuu, että ei se välttämättä johdu pillereistä.
Ehdottaisin sinut niinkuin muutkin lukemaan kokemukseni e-pillereistä ja hiustenlähdöstä. Kirjoitin otsikolla kärsimyksen (e-)pillerit ja samalla nimimerkillä.