Miehen logiikka??

Olemme poikaystäväni kanssa tauolla hänen toiveestaan. "Sopimukseen" kuuluu ei muita miehiä. Kuitenkin kun omilta sivustoiltani poistin hänestä tietoa (en kaikkea!) niin alkoi kauhea huuto että yritänkö päästä hänestä eroon, vaikka hänellä tässä suhteessa vaikeaa on ollut. Onko hänen itseluottamuksensa jotenkin pohjamudissa? Tyyppi esim. Syyttelee uskottomuudesta, vaikken ole häntä KOSKAAN pettänyt, enkä edes antanut siihen aihetta. Häntä on aiemmin petetty, joten hän siirtää kaiken paskan minun harteilleni. :(
4609
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olkoonkin ettei tuon lyhyen kuvauksesi perusteella ei kukaan voi tehdä mitään kattavaa syvyyspsykologista analyysiä tilanteestanne (miehelläsi on todennäköisesti omat näkemyksensä asiasta), mutta kyllähän tuosta ensimmäisenä rivien välistä osuu silmiin kumppanisi ..hmm.. huono itsetunto/ epävarmuus itsestä??

Ei sinun kuitenkaan kannata ottaa kovasti itseesi vain sen tähden että jollain ihmisellä on vielä henkinen kasvu ja tutustuminen siihen omaan itseen vielä kesken.

Ihmiset joilla on hyvä itsetunto ja elävät muutenkin kaikinpuolin tasapainossa itsensä kanssa - he eivät syyttele tai hae vikoja kokoajan kumppanista/toisista ihmisistä. Heidän ei yksinkertaisesti tarvitse.

Äänestä

Mikset sitten kysy häneltä suoraan, että jos se kerran on noin mustasukkainen ja vaativa, niin miksi se edes halusi koko taukoa. Sano sille, että jos se tällaiseksi menee, niin parempi varmaan lopettaa koko suhde tässä ja nyt.

Äänestä
  • Olenkin kysynyt. Vastaus oli että hän haluaa tietää että onko parempi yksin vai ei. Hän on mustasukkainen ihan kaikista! Esim tilanne jossa lähden ystävieni kanssa syömään. Joku kavereista tuo 18-vuotiaan miehenalun mukanaan, niin tästäkin tulee syytös minun niskaani, että PETÄN häntä, tms. Ja minussa on kaikki syy, ei hänessä.

    Äänestä

  • alk.per kirjoitti:

    Olenkin kysynyt. Vastaus oli että hän haluaa tietää että onko parempi yksin vai ei. Hän on mustasukkainen ihan kaikista! Esim tilanne jossa lähden ystävieni kanssa syömään. Joku kavereista tuo 18-vuotiaan miehenalun mukanaan, niin tästäkin tulee syytös minun niskaani, että PETÄN häntä, tms. Ja minussa on kaikki syy, ei hänessä.

    Sitten sopii miettiä haluatko todellakin vielä olla kyseisen miehen kanssa. Ei kai se mustasukkaisuus mihinkään katoa, vaikka palaisittekin yhteen. Voi olla että jopa pahenee. Sä kun tunnut hänen mielestään pettävän häntä jatkuvasti kun on joku mies jossain porukassa mukana ja muutenkin.

    Tuskinpa sä tätä haluat. Sun täytyy nyt itse tehdä se lopullinen eroamispäätös, eikä kuunnella miehen ruikutuksia. Onhan se helpotus sillekin, kun sitten pääsee eroon niistä "nyt se pettää mua taas" ajatuksistaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


SamuraiN kirjoitti:

Olemme poikaystäväni kanssa tauolla hänen toiveestaan. "Sopimukseen" kuuluu ei muita miehiä. Kuitenkin kun omilta sivustoiltani poistin hänestä tietoa (en kaikkea!) niin alkoi kauhea huuto että yritänkö päästä hänestä eroon, vaikka hänellä tässä suhteessa vaikeaa on ollut. Onko hänen itseluottamuksensa jotenkin pohjamudissa? Tyyppi esim. Syyttelee uskottomuudesta, vaikken ole häntä KOSKAAN pettänyt, enkä edes antanut siihen aihetta. Häntä on aiemmin petetty, joten hän siirtää kaiken paskan minun harteilleni. :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu