minusta se että kohtelee muita ihmisiä tunteettomasti viileästi esineellisesti ja kehuu materialistisia asioita itsellään ja vain oma minä on ylitse muiden se kertoo sen ettei ihminen arvosta itseään eikä pysty arvostamaan muitakaan.
mikä on
itsekkäintä?
9542
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
kyselevät, että miksi mies ei ole kiinnostunut heistä, ovat itsekkäitä. He kuvittelevat olevansa maailman parhaita naisia. Ikään kuin muita naisia ei olisikaan olemassa! He olettavat aina, että vika on aina miehissa. Tällainen on itsekkäintä.
pysty/uskalla katsoa itseään peiliin siellä ei taida näkyä juuri mitään!
jälkeläisiä.
varmaan maailman itsekkäimpiä ihmisiä sun ajattelutapasi mukaan tai muut uskonnollisista syistä ehkäisyä käyttämättömät
enkä ole edes ainoa samoin tunteva.
aiheutuneet kulut muilla ihmisillä..
Itsekkäintä minusta on erään työkaverini teko.
Hän kävi vieraissa ja kärsi sitten hirveistä morkkiksista. Valitteli huonoa käytöstään jne.
Sitten se hyväkäs meni omaa pahaa oloaan purkaakseen tunnustamaan vaimolleen tekosensa!
Olisi vaan kiehunut liemissään ja ottanut opiksi ettei tee enään moista, mutta että mennä tunnustamaan!
Sekö omaa omatuntoa parantaa kun toisellakin on paha mieli jne?
Tuo on minusta itsekkäintä, mitä tiedän.
sen vuoksi, että olisi enemmän aikaa omille harrastuksille ja kavereille. Hylätä lapsensa sen vuoksi, että lapsi vie liikaa aikaa.
vain ja aina itseään.