ennen ostamista?
Tarkastatko aina auton kans.väliset etsintäkuulutukset
varovainen ostaja
61326
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tekevätkö autot kansainvälisiä rikoksia joista ne voidaan etsintäkuuluttaa ?
Missä se semmonen autovankila on ? venäjällä ?
Schengen-kuulutuksilla näkee jos auto on "itsekseen" lähtenyt lipettiin ja on väärissä käsissä. Interpol Auto-ASF kuulutukset taas kattaa 190 maan kuulutukset. Kaikki tiedot saa samasta numerosta.
Kuinka moni muistaa tarkistaa ostotilanteessa edes auton valmistenumeron, että täsmää otteen tietoihin?
tarkoitko kun ostat Suomen ulkopuolelta auton vai Suomesta Tax-free auton ja yrität sitä tänne rekisteröidä?Omien tietojen/kokemuksen mukaan Suomessa EI saa rekisteriin autoa joka varastettu tai "hävinnyt" Euroopassa, voin olla väärässäkin mutta se ei ole uutta vaan ainutlaatuista :)
Itse ole huomannut kun myyn autoja niin n.2% katsoo valmistenumeron.Onneksi ei omalle kohdalle ole sattunut huonoa tuuria.Mutta jos haet autoa yms. katsokaa se valmistenumero varsinkin tuontiautoista jos ei ole rekisterissä, jos on Suomen kilvissä niin ei pitäisi olla hätää.
Unohtui näköjään mainita.
En tarkista. Ostan auton aina uutena.