Miten siirretään sähkiksen soitto koneelle? Siis miten voin nauhoittaa musiikkia ja mielellään vielä kohtuullisella äänenlaadulla (esim. mikseri.net:iin)?
Soiton nauhoitus
avuton
61622
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
1. (Sähkö)Kitara
2. Piuha, joka käy kitaran ja äänikortin mikkireiän väliin.
3. Ohjelma, jonka avulla nauhoitat. Perusohjelmat eivät ole hirmu kalliita tai vaikeaselkoisia, mutta niillä saa lähes studiotasoista tavaraa, jos oma äänikortti on ok ja osaa käyttää softaansa. (Windowsin "Ääninauhuri" -apuohjelmakin tietysti käy, jos äänenlaadulla ei ole väliä.)
Itse olen huomannut hyväksi omistaa multiefektin/muun etuvahvistinhärpäkkeen, jotta soundit saa heti suunnilleen sellaisiksi kuin haluaakin. Loppumuokkauksen tekee sitten sillä musaohjelmalla. Tietty tarvit toisen piuhan jos käytät jotain efektiä kitaran ja koneen välissä..
Lujaahan ei silti tarvi soittaa. Tosin huonolla mikillä tulee huonommat soundit kuin jos yhdistäisi kitaran piuhalla koneeseen.
Eikös netistä saa ilmaisia äänitysohjelmia? Kukas näistä tietäisi?
Niitä lienee moniakin mutta suositella en osaa kuin yhtä: Kristal Audio Engine
http://www.kreatives.org/kristal/
... ja silloin kommentoin näin:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=124&conference=4500000000000499&posting=22000000008308312#22000000008308312
Tässä pari kpl musiikin taltiointiin. Molemmissa rumpukoneet ja efetit sekä raitoja tarpeeksi.
Muistikortille tallennus.
http://www.thomann.de/fi/boss_micro_br_bundle.htm
20€ hinta alempi jos mikin ja kuulokkeet jättää pois tilauksesta.
http://www.thomann.de/fi/digitech_gnx_3.htm
Hintaa toki, mutta eipä tarvitse juurikaan muuta kun saa jo aikaan yllättävänkin paljon.
Uusimmassa Mikrobitissä oli esittelyssä sivulla 30 kaksi usb-liitännäistä pulikkaa, joilla kitaran saa kiinni koneeseen (s. 30 Kitaristin apurit Ik Multimedia Stealthplug ja M-Audio Jamlab). Kummankin mukana tulee ohjelmistoa avittamaan tiluttelun muokkausta ja tallennusta. Stealthplugin hinta on 99€ ja Jamlabin 75 €. Pistä nuo nimet googleen, niin löydät lisää tietoja.
Ja jos hyvän vaihtoehdon haluat, niin tässäpä sellainen: http://www.emu.com/products/product.asp?category=505&subcategory=491&product=9870
Mukana softapuolestakin riittävä alkupaketti. Esim. Verkkokaupasta hintaan 578 €.