Mitä miehen mielessä liikkuu silloin, kun saa tietää vaimon olleen uskoton jo pidemmän aikaa? Vaimo on pystynyt näyttelemään, valehtelemaan ja manipuloimaan sujuvasti. Onko liitolla enää tulevaisuutta miehen puolelta? Jos mies jää, onko "munaton" lopun ikäänsä vai voiko kaikesta vielä selvitä ja liitto jatkua?
Kertokaa kokemuksesta tai sivusta seuranneena.
Kertokaa kokemuksesta tai sivusta seuranneena.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Vain täysin nolla jätkä antaa muijalle anteeksi pettämisen.
Kova jätkä vaihtaa sivua!!!
"Pidä huora vittus, elän mä leivälläkin"
siinä muuta kuin muija heti ulkoruokintaan,se siittä ja sen kestävyydestä
Mietitäämpäs vähä syvemmältä tätä juttua,miksi esimerkiksi vaimo pettää?Onkohan se merkki ettei suhde ole enää toiminut,onko mies itse pettänyt ensin,syitä varmaan on sysis jos sepässäkin.Toinen juttu,muija ulkoruokintaan,kuinkas sen teet jos vaimo omistaakin asunnon sun muut mukavuudet,mies taitaa olla siinä tapauksessa se ulkoruokintaan joutuva,no se siittä sit ja sen kestävyydestä.Itse en ole pettäjä nainen,vaikka tekis välillä laittaa se ukko ulos talostani.
että Miksi vaimo pettää? Jos suhteessa on ongelmia, ei kai pettäminen mikään ratkaisu ole. Tässä tullaan taas siihen kohtaan, että syitä omiin tekoihin haetaan itsen ulkopuolelta eli syyllistetään sitä petettyä. Kova totuus on se, että pettäjä on itse ratkaisunsa tehnyt, toiminut harkiten ja vakaassa tarkoituksessa. Pettäjän olisi ehkä aika kasvaa aikuiseksi ja ottaa vastuu omista tekosistaan.
Mitäs luulisit? Luuletko, että pettäminen, valehtelu ja manipulointi loppuu, kun nainen jä kiinni? Ei lopu, vaan nainen on vastedes varovaisempi. Ihmiset eivät muutu pohjimmiltaan koskaan. Pettäjä pettää aina ja varsinkin tuollainen pettäjä.
kun seurasin läheltä kaveria, jonka elämä hajos atomeiksi ja kulissit kaatu. Huolestuttaa hiukan kuinka tyyppi selviytyy näin enshätään. On aika shokissa ja ristiriitasissa ajatuksissa. Kyselee vaan, että miksi kävi näin ja mitä nyt tekee.
Kun naisen uskottomuus paljastui, oli se aikamoinen pommi niin miehelle kuin meille tuttavillekin. Enpä olisi uskonut että siitä enää mitään tulee. Vaimo jopa riidan tuoksinnassa "lähti" uuden miehen luo. Oli yhden yön ja tuli takaisin. Kysyi saako palata.
Täytyy sanoa, että arvostan nykyään tuota miestä ja heitä molempia. Töitä suhteen korjaaminen vaati molemmilta. Mutta he löysivät toisensa, mies antoi anteeksi. Tapahtumasta on jo toistakymmentä vuotta ja elävät tasapainoista, rakastavaa avioliittoa. Eikä kummallakaan ole hairahduksia sen koomin ollut. Tosin tiedän että suhteen korjaaminen vaati heiltä kummaltakin paljon panostusta, anteeksiantoa ja sitoutumista.
Itse on olen eronnut miehestä jolla oli suhde toisensa perään, me emme onnistuneet rakentamaan suhdetta uudelleen, mutta tiedän että se on mahdollista. Ja silloin kun alkuperäinen kysyjä sitä kysyy, kaikkeen on hyvät mahdollisuudet. JOs kysyjä olisi paatunut, ei hän tällaista kysyisi. Täällä on paljon katkeria kommentteja, toivottavasti ne eivät sokaise todellisuudelta.
Mielestäni parisuhteelle tulee antaa mahdollisuus myös vastoinkäymisten hetkellä. Rakkaudella on parantava voima. Mielestäni mies ei ole "munaton" jos jää suhteeseen. Jokainen elää vain omaa elämäänsä.
" Onko liitolla enää tulevaisuutta miehen puolelta?"
Ei ole. Tai sitten mies on onneton äidin kasvattama maitonaama mammanpoika joka epätoivossaan on valmis takertumaan mihin tahansa oljenkorteen. Tosi mies etsii vaimon salaa kuvaamat panovideot vieraan miehen kanssa, lähettää ne vaimon äidille ja isälle esim. näiden hääpäivänä - todellinen pelimies ei paljasta mitään ilman tätä maagista hetkeä, vaan parasta on jos appi ja anoppi luulevat saavansa nähdäkseen romanttisen onnenvideon mutta sen sijaan saavatkin nähtäväkseen tyttärensä nussimassa jotain vierasta äijää. Jos perheessä on lapsia, video kannattaa näyttää myös heille. "Tässä äiti näyttää mitä tarkoittaa myötä- ja vastoinkäymisissä." Sen jälkeen ei muuta kuin ämmä pihalle ja tilalle nuorempi ja parempikroppaisempi. Tuon parempaa muutosta ei miehen elämään voi tulla, väsynyt uskoton l*tka pihalle muun roskaväen seuraksi ja itselle nätti nuori misu.
Kokemukseni mukaan pettäminen on aika paukku miehelle. Usein hän ei pysty käsittelemään ollenkaan vaimonsa uskottomuutta, ei ainakaan ellei itse ole pettävää sorttia.
En tiedä yhtään tapausta, jossa mies olisi selvinnyt vaimon petoksesta. Jaa, taidan tietää yhden. Mutta siinä liitossa mies vähitellen rakastui itse - viinaan.
Jos ämmällä on pokkaa pettää niin pitää olla myös selkärankaan kantaakseen seuraamukset. Eli se on sitten kestettävä kun vanhemmat näkevät aktin vieraan äijän kanssa.
Ei kaikkea tarvitse kestää ja kusipäiden perseitä epätöivon vimmassa nuolla.
Kylläpä on tässä isän kasvattama pahis, joka ei ole parisuhteessa ikinä elänyt, vaan kuvittelee olevansa sovinistisella ajatustavallaan joku miesten puolestapuhuja.
Helpotus, ei mut unohdus ja rauhan haku alkuaikoina pettämisen tiedoksi tulosta. Mutta paras on puolison epärehellisyyteen vastata täydellisellä absolutismilla, koska sais miettiin, " mitä se nyt meinaa"!!!
Mies listii vaimonsa.
Mies pieksee vaimonsa ja lopulta listii.
Mies pieksee vaimonsa.
Mies pieksee vaimonsa ja kun kunnon aviomiehen roolin vetäminen alkaa olla vaikeea, on viinan vetäminen helpompaa ja piekseminen vieläkin helpompaa.
Mies pieksee vaimonsa ja menee huoriin.
Mies pieksee vaimonsa ja mököttää.
Mies pieksee vaimonsa ja mököttää ja antaa anteeksi.
Mies alkaa ryyppää.
Mies antaa anteeksi ja elämä jatkuu.
Mies listii itsensä.
Eiköhän ne tuossa taida olla.
Ei kyllä ole tulevaisuutta tuollaisen naisen kanssa. Jos nainen on toistuvasti pettänyt, niin mitä luulet mitä hän tekee ennemmin tai myöhemmin.
Itsehän on tilanteessa kussut ja nyt on sitten muka järki tullut päähän kun koti on lähtemässä alta. Kenkää persauksille vain ja uutta fiksumpaa naista etsimään.
Pitäisi muistaa,että yleensä on jokin syy tehdä asioita elämässään.Harvoin on kyseessä nymfomaani tms.Usein on takana rikkonainen lapsuus ja nuoruus,ei pysty uskomaan itseensä ja siihen,että on miehelleen rakas ja tärkeä varsinkaan jos miehelläkin on vastaavia ongelmia psyykessään.Täyttymättömät tarpeet ja tunteet,ehkä mies ei ole osannut näyttää vaimolleen miten haluaa häntä naisena....Syitä on paljon muitakin kuin h..luonne.Jos näitä asioita saadaan pintaan ja ymmärretään miksi on tehnyt jotakin,niin tulevaisuus voisi olla yhdessä vaikka takana onkin vaikeita asioita.
PS.aikuisten välinen seksi EI KUULU lapsille missään tapauksessa!!!!!
Kysymys kuului miten MIES kestää vaimonsa totaalisen uskottomuuden; siis kuukausia kestäneen pettämisen vieraan miehen kanssa, valehtelut ja luottamuksen rikkoutumisen. Miten voi jatkaa naisen kanssa, jonka on luullut tuntevansa hyvin, mutta joka osoittautuukin ihan muuksi. Taitaa olle miehelle "kasvun paikka".
Mitkä vaimon päänsisäiset syyt johtivat tähän käyttäytymiseen on ihan toinen asia. Syyt ja seurakset vaimon pitää itse selvitellä ja yrittää pärjätä itsensä kanssa.
Jopa murhaajilta tutkitaan psyykkinen tila teon tapahtuma hetkellä mutta pettäjällä ei ole mitään selitystä teoilleen?!
Minun mielestäni teon taustaa pohtien on helpompi päästä yli tapahtumista.Huomata,että syy ei välttämättä ole omassa tavassa hoitaa parisuhdetta vaan jossain mikä olisi pitänyt hoitaa ajoissa.
Tod.näköisesti moni syyttää myös itseään toisen tekemisistä.
Jaksamista ja kestämistä ajatuksiesi kanssa ketjun aloittajalle.Me olemme vain heikkoja ihmisiä kaikki.
Entä toisinpäin. Miten vaimo kestää miehensä uskottomuuden. Varsinkin kun en ole itse pettänyt miestä ja olemme olleet naimisissa 30 vuotta. Nyt olen ajatellut että lähden pettämään että olisi tasa peli.Kun luottamus menee siitä ei toivu koskaan ja ainut ulospääsy on joko antaa anteeksi ja odottaa että milloin tapahtuu toisen kerran tai ottaa avioero.
Vaikka luottamuksen menettäminen on sekä vaimolle että miehelle kova paikka, on se syvä totuus ettei mies voi koskaan olla varma jälkeläistensä isyydestä. Ja jos nyt käy niin onnettomasti, että vaimo osoittautuu petturiksi, joutuu mies miettimään olisko isyystestin paikka. Nää on näitä luolamiesjuttuja, mutta ehkä niissä joku totuuden siemenkin on.
miehellä on ikuinen tarve kellistää kaikki "eteensä"tulevat naiset.jotkut miehet pystyvät pitämään kurissa tämän tarpeen,toiset eivät.kaikilla miehillä ei ole mahdollisuutta
"kellistellä naisia" mutta aina tekee mieli. varsinkin tänä päivänä kun joka lehti pullistelee täynnä puolialastomia naisia.
kuitenkin vaimo on rakkain,vaikka vaimo ei sitä useasti kuitenkaan tajua.vieraissakäynti on kuin venho joka lipuu tyynessä vedessä, kohta siitä ei näy jälkeäkään veden pinnassa.
liitossa lapsia,jos on keskity heihin ja jätä se akka omaan arvoonsa ja käy "jossain "kun on tilaisuus.mies ei koskaan saa hylätä lapsiaan muuta kuin pakon edessä.nykyään puhutaan miesten keskuudessa vetäytymisestä, mikä tarkoittaa irti akasta avioliitossa, ilman avioeroa.avoidismi.
elikä anna suomiakan örveltää ja elä omaa elämääsi.