Väsyneenä ajaminen

Koinka moni rattiin nukkahtanut onkaan aiheuttanut kuolonkolarin?
Tieten tahtoen lähdetään väsyneenä rattiin ... verrattavissa rattijuoppouteen .. rikollista touhua.
3376
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

voin sanoa että ainoastaan väsyneenä olen ollut liikenteessä todellisissa , itseaiheutetuissa vaaratilanteissa/ulosajoissa

Kännissä , sellasessa nousujohteisessa , ns. hyvässä humalassa olen muutaman kerran ajanut ja kuulemma ammittilaistasoa on ajo ollut , kait sitä on estoton ja vapautunut silloin

Mut väsyneenä joskus tosissaan ihan pelottaa astua rattiin , tietty väsynyt alkoholiverinen on vielä karmeampi skennaario

Äänestä

Kyllä ammattikuljetaja saa ajaa, laki melkein velvoitaa. Ennen vanhaan kun teit päivän töitä, sai seuraavan elpyä, nykyään ollaan tullaan väsyneenä töistä ja tehdään kotona arjen rutiinit niin ei kerkiä nukkua kuin 5-6 tuntia kun täytyy taas lähteä liikenteeseen. Linja-auton kuljettaja saa lain mukaan tehdä 14 tuntisen paivän.

Äänestä

Seitsemän vuotta tein vuorotöitä ja nukuin huonosti. Ajoin ehkä satatuhatta kilometriä työmatkoja väsyneenä -vastaten ehkä promillen känniä.
Pari kertaa torkahdin muutamaksi sekunniksi.
Väsyneenä ajaessa pinna oli melkoisen tiukalla ja kaasujalka hyvin raskas (200 hv alla).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rikollistatouhua kirjoitti:

Koinka moni rattiin nukkahtanut onkaan aiheuttanut kuolonkolarin?
Tieten tahtoen lähdetään väsyneenä rattiin ... verrattavissa rattijuoppouteen .. rikollista touhua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu