Käytin laitetta melkein puoli vuotta- turhaan. Kaikki mahtavat onnistumiskuvat ja myyjien antama 100% toimivuuslupaus ja olin valmis maksamaan aika paljon, luulinhan saavani rahoille vastinetta. Aloittaessa oli A-kuppi eikä se siitä sitten miksikään muuttunut, tuntui kyllä aamuisin todella hienolta kun turvotusta oli ainakin B-kupin verran, se vaan laski noin 4 tunnin kuluessa ja illalla ei ollut oikeastaan mitään jäljellä. Englannin kielisessä oppaassa joka tuli paketin mukana mainitaan kyllä että joissain tapauksissa kudos ei kasva niin helpolla, mutta aikaa myöten se asia korjaantuu. Puolessa vuodessa yhden kuppikoon kasvu piti olla taattu, lopetin vähän ennen kunnei mitään tuntuvia tuloksia syntynyt, laite ei ole mikään mukava käyttää. En tiedä auttaako laite siinä tapauksessa kun rinnat ovat "latistuneet" laihtumisen tai imettämisen takia, olisi mukava kuulla jokunen onnistumistarina Bravalta kun sanoivat ettei kellään muulla ole ollut ongelmia jos on ohjeiden mukaan laitetta käyttänyt. Jos joku on kiinnostunut kokeilemaan olen valmis myymään omat laitteeni, pakettiin sisältyy myös käyttämättömät kupit, lisätietoja saa sähköpostilla [email protected].
Kiinnostaako Brava?
kokeillut
9888
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
tapausta, jossa kyseinen vekotin olisi toiminut -> ihmisten hädällä rahastamista se vain on, ihan kuin kaikki rintojen kasvatuspillerit/voiteetkin.
Käytin bravaa n. 25 viikkoa, mutta jälkikäteen havaittuna kaikki kasvu oli tapahtunut siihen suositeltuun 10. viikkoon mennessä.
Rintakehäni oli aivan lattana, kaikki katosi kahden imetyksen myötä. Sain bravalla pienet mutta nätit rinnat, kokoa tosin vain AA mutta paremmat kuin ei mitään!
Niinhän bravasta sanotaan, että meillä imettäneillä toimii paremmin kuin ei-imettäneillä. Kalliiksihan nuo pienet tissit tulivat, mutta kyllä olen tyytyväinen että ilman kirurgin veistä sain edes vähän rintakudosta. Toivottavasti se myös pysyy (nyt lopetuksesta 4 kk aikaa).
sinulle, että toimii paremmin imettäneillä kuin ei-imettäneillä. Ystävälleni ei tuollaista kerrottu (hän ei ole imettänyt).
Nämä ovat tietysti makuasioita, mutta omasta mielestäni naisen rintakehä on lattea, mikäli kuppikoko on aa. Itseasiassa en pidä aa:ta edes kuppikokona, koska sitä varten ei tarvitse liivejä käyttää ja ennen kaikkea, harvoin sopivia liivejä löytyykään.
Kannattaa harkita, millaiseen kasvun määrään on tyytyväinen ja paljonko siitä maksaa.
Mitkä oli sulle hoidosta koituneet kokonaiskustannukset?
En sanonutkaan etteikö rintakehäni edelleen olisi lattana, ja toivoin toki itsekin suurempia muotoja kuin AA (puhuin maahantuojallekin että tavoitteeni on enemmän kuin A). Mutta koska en odottanut oikeita tuloksia ollenkaan ja todellakin minkäänlaisia rintoja ei ennen bravaa ollut, olen tyytyväinen. Kyllä sopivia liivejä löytyy (tosi aika vähän), ja niillä saa lisää muotoja. Siten että itse olen tyytyväinen - ja sehän on kaiketi tärkeintä??
Imettäneiden ja ei-imettäneiden erosta saavutettavan kasvun suhteen puhutaan englanninkielisessä materiaalissa sekä jenkkien brava-sivustoilla. Myös maahantuoja mainitsi tästä ainakin minulle.
Hoitopaketti maksoi vähän alle 1800 euroa ja jotakin pientä kulua on tullut päälle. Mutta olen sikäli tyytyväinen, että jotakin muotoa itseeni sain - eikä tarvittu muovia sisuksiin tai kirurgiaa. Kukin suhtautuu tietenkin kuluihin ja tuloksiin omalla tavallaan - minulla siis näin. Ja voin kyllä omasta puolestani suositella menetelmää sellaiselle joka oikeasti tyytyy pieneen kasvuun eikä haaveile siitä maahantuojan markkinoimasta jopa kahden kuppikoon kasvusta. Se saattaa olla utopiaa.
Silloin kun katselin ensikerran noita Bravan mainoksia, totesin ettei niistä voi olla minulle apua. Koska kaipasin jopa kolmen kuppikoon kasvua (nyt hieman alle AA ja haluaisin B-C) niin tuumasin että tuonkin rahan voi mieluummin pistää "leikkauskassaan". En pidä mitenkään kauhistuttavana että rinnoissani olisi implantit. Ainakin se on terveellisempi vaihtoehto kuin nykyinen rankka hormonihoitoni. Implanttien asennuksen jälkeen voin keventää hoidon minimiin ja välttää paremmin rintasyöpäriskin.
siitä, että saa rinnanympärykseen sentin tai kaksi lisää, varsinkaan, kun muutoksen pysyvyydestä ei ole takuita.
Entäpä jos hoidon jälkeen kuntoilee? Taitaa kaikki tullut kudos lähteä heti pois.
Eikä kyse ole pelkästään hinnasta. Jos laitetta täytyy käyttää yli 10 tuntia/vrk, niin miten siihen työssäkäyvä, perheellinen ihminen edes pystyy? Hinta se on omallakin ajalla.
Minulle tuo 1800 euroa oli sellainen summa, minkä olin pienistäkin muodoista valmis maksamaan. Olen seurannut hyvin läheltä erästä surkeaa tarinaa silikoneista, ja muovia en itseeni halunnut.
Olin töissä kun bravaa käytin, mikä tarkoitti sitä että iltamenoja ei juurikaan voinut olla. Mutta niistäkin olin valmis vähäksi aikaa luopumaan. Kysehän ei ole iäisyydestä, vaan muutamasta kuukaudesta.
Kyllähän bravalla hankittu kudos häipyy siinä missä "alkuperäinenkin" rintakudos, jos laihtuu paljon. Silikoni on ja pysyy. Mutta kenen mielestä se on kaunista tai luonnollisen näköistä, että hyvin laihaksi laihdutetussa vartalossa komeilee kaksi suurta pallukkaa? Eikö sekin ole kyseenalaista? Silikonin ystävillä kun tuntuu olevan hinku pistää sitten "kerralla riittävän suuret", millä ei ole luonnollisen kauneuden kanssa enää mitään tekemistä.
Ymmärrän kyllä että täällä riittää näitä isojen rintojen ystäviä - niin, minulle aa:laiselle B:kin on iso - mutta voisitte joskus pitää mölyt mahassanne, jos ette ymmärrä sitä että kun on ollut täysin rinnaton, niin pienistäkin muodoista voi olla iso ilo.
Enkä todellakaan halua markkinoida bravaa tai edistää sen myyntiä. Itse asiassa maahantuojan toiminta on minusta varsin vastenmielistä; itse yrittäjää ei tunnu lainkaan kiinnostavan muu kuin "rahat pois tyhmiltä" -meininki. Mutta haluanpahan omalta osaltani kertoa muille pienirintaisuudesta kärsiville, että minulle tämä oli kohtuullinen vaihtoehto - ei mikään superjuttu, mutta kohtuullinen investointi.
http://home.comcast.net/~drmomentum/bravargh/FAQ/FAQ.html
Mullakin toimi ihan hyvin, pienestä A:sta suureen, melkein B-kuppiin. Eihän menetelmää voi mitenkään verrata leikkaukseen, mutta ainakin mun rinnat näyttää paremmilta nyt 11 viikon käytön jälkeen kun ennen sitä :)