Minua on alkanut kymmenen vuoden ulkomailla asumisen jälkeen Suomeen palattuani pistämään silmään, suomalaisten miesten syljeskely! Siis tätä ilmiötä en ole nähnyt missään muualla maailmassa, sivistysmaissa! Se on todella etovaa, ja mielestäni antaa suomimiehestä täysin sivistymättömän kuvan. Miksi pitää sylkeä? Kyllähän me naisetkin (suurin osa meistä), pystymme nielaisemaan sylkemme!!!!
Miksi pitää sylkeä!?
13
2513
Vastaukset
viel näit eksentrikkoja, jotka haluu et niiden päälle syljeskellään. Kärrtynen nörtti sano seuraavaa keskustelussa 'seurusteluhalukkuus':
"Tein nimittäin ihan kunnollisen profiilin itsestäni, eikä kukaan edes sylkäissyt ilmoitukseeni."
Emmä tiiä, meit on moneen junaan.- hah-ha
tää oli paha alotus.
- asiahan ei minulle kuulu
Olen tehnyt samanlaisen havainnon vaaditaan Spytta inte på golvet –kylttien asentamista takaisin yleisille paikoille. Todella groteskia käytöstä.
- brutaalia ... !!!!
ja vulgääriä käytöstä va fan
- tupakoimaton mies
Pisti myös silmään toisten miesten lähes pakonomaiselta tuntunut syljeskely. Kävin armeijan jälkeen kauppista ja koulun tupakointialueen asfaltti ja betonilaatat oli päivästä toiseen täynnä räkäklimppejä. Iljettävän näköistä. Tuoko se tupakanpoltto suuhun sylkeä vain minkä helvetin takia polttajien täytyy koko ajan räkiä?
- tupakoimaton mies
että harva asia on yhtä raivostuttavaa seurata, kuin ringissä seisovien miesten alituinen räkiminen. Ehkä kerran viikossa jaksoin mennä tupakoitsijoiden mukana välitunnille, mut joka kerta kun sieltä tultiin pois, tympeä tupakanhaju tuntui vaatteissa ja nenässä ja ärsytti ja siihen vielä bonuksena se, että sai seurata toisten räkimistä. Välillä se melkein nauratti, miten yksi ihminen saattoi räkiä 10 sekunnin välein!
- miiskuliinu
Kadulla kävellessä täytyy pitää turvaväli edellä kulkeviin nuoriin miehiin, jottei saa klimppejä päällensä.
- lentää...
siitäkö oli kyse?
- Sylkeminen pitäisi
kieltää lailla!
Itsekin kävin ulkomailla ja siellä sentään osataan olla sylkemättä:
www.wetcookie.com/amateurallure/050307/3_m.mpg - tbr
pojan jonka harrastus oli sylkeminen. saattoi seistä vaikka kuinka kauan ja sylkeä eteensä. kai se yritti rikkoa räkälentoenkan.
tosin, mä vastustan klimppejä, kaikkia niitä jotka tarttuu kengänpohjaan. (purkat, miehet, räät, koirankakat) ja olen valmis allekirjoittamaan vetoomuksen niiden poistamiseksi.
jos äänestätte mut pressaks niin hoidan ite lakimuutoksen täyttöönpanon. - Mermaid0
En ollenkaan tajua tollasta räkimistä. Ja kaikkein kuvottavinta on, että sitä tehdään vielä ihan julkisesti eli siten, että jalkakäytävällä vastaan tuleva yleensä melkein räkii toisen päälle.
- pukkaa...
Ollaan vielä lähellä tätä aikaa, jolloin sylkeminen oli yleisempääkin.
Spotta ej på golvet luki raitsikoiden tauluissa (niin ja sama suomeksi ja venäjäksi, jotain njet blevait?).
Täällä syljeskeltiin ja tapeltiin metsäpolun varrella oravannahoista, kun Euroopan metropoleilla köllöteltiin satoja vuosia vanhoissa kylpylöissä.
Ennen sylkeminen oli jopa sallittua sisätiloissa, naapuritöllissä lattialle. Tuperkuloosi toi mukanaan sylkykupit ja siitä taisikin alkaa meidän sivistäminen.
Pointtini on siis se, että eri tahtiin sivistys maailmalla etenee ja kansalliset erot esittäytyvät selkeästi usein juuri noiden ulkomaanmatkojen jälkeen. - Anonyymi
Aihe on ajankohtainen. Kiitos kirjoittajille valistuksesta. Ehdin ottaa tänäänkin itseeni, kun yksi nuori tyyppi räkäsee sivulleni klimpin, joka kerta kun se ajaa ohitse. Aloin uskoa, että syy minussa, mutta siis miten ihmeessä, kun en ole yhtä sanaa vaihtanut koskaan hänen kanssaan. Olenpa aika lailla tietämätön.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen244302Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2253759Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss133233Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman242839SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot492741Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä1082708Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132536"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita412387Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling652336Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue611811