Haluan julkisesti tunnustaa, että olen aidosti huolissani Suomen kansan älyllisestä ja henkisestä statuksesta.
Kansan parhaassa iässä olevat yksilöt vouhkottavat autojen kiihtyvyyksillä samaan aikaan kun tiet ovat täyttymässä autoista ja itse asiassa nopeuksia pitäisi laskea.
Viimeiset lainansaantimahdollisuudet käytetään farmari autoon vaikka autot pitäisi aina kaikissa tilanteissa ostaa käteisellä rahalla ilman lainaa. Ja vain siksi vaihdetaan autoa että kun pitää saada jotakin ajan hengen mukaista esim muotifarkku.
Mutta onneksi luonto voittaa aina viime kädessä. Aina sopivin välein luonnonlait puhdistavat kansantalouden mätäpaiseet esim. typerät lainanottajat joutuvat kokemaan mitä sitten tapahtuu kun eletään yli varojen.
PS.
Itse ajan 2006 mallisella sedanilla. Perheessä on 2007 mallinen farmari. Vielä ei ole tullut tilannetta, että farmaria olisi tarvittu. Kaikki perheen arvokkuutta vaativat ajot ajetaan sedanilla, farkulla (pakettiautolla) arkiset kauppareisut.
Kansan parhaassa iässä olevat yksilöt vouhkottavat autojen kiihtyvyyksillä samaan aikaan kun tiet ovat täyttymässä autoista ja itse asiassa nopeuksia pitäisi laskea.
Viimeiset lainansaantimahdollisuudet käytetään farmari autoon vaikka autot pitäisi aina kaikissa tilanteissa ostaa käteisellä rahalla ilman lainaa. Ja vain siksi vaihdetaan autoa että kun pitää saada jotakin ajan hengen mukaista esim muotifarkku.
Mutta onneksi luonto voittaa aina viime kädessä. Aina sopivin välein luonnonlait puhdistavat kansantalouden mätäpaiseet esim. typerät lainanottajat joutuvat kokemaan mitä sitten tapahtuu kun eletään yli varojen.
PS.
Itse ajan 2006 mallisella sedanilla. Perheessä on 2007 mallinen farmari. Vielä ei ole tullut tilannetta, että farmaria olisi tarvittu. Kaikki perheen arvokkuutta vaativat ajot ajetaan sedanilla, farkulla (pakettiautolla) arkiset kauppareisut.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Ota palkokasvi pois hengityselimestä niin puheestakin saa paremmin selvää.
Siis olet ostanut 2007 -mallisen farmarin, vaikket edes tarvitse sellaista? Miksi ihmeessä? Jos on sen verran ylimääräistä rahaa että voit ostaa autoja joita et tarvitse, anna minulle. Minä kyllä löydän niille ihan oikeaa käyttöäkin.
Lainalla kannattaa muuten ostaa kaikenlaista, jos ehdot ovat tarpeeksi hyvät. Suomalaiset eivät vieläkään ole tarpeeksi velkautuneita (kansantalouden parasta ajatellen)... Mutta yritys on hyvä.
The Rat: meinaakkos vaihtaa varianttisi nyt ensiesiteltävään uusikoriseen Golf-variantiin? Oletkos nähnyt jo ekat kuvat?
Olen nähnyt kuvat. Ei vakuuttanut.
Pitäisi tietysti tutustua paremmin ennen kuin voi kunnolla mielipidettään sanoa, mutta reilusta laskeva takalinja ei ollut toimivan näköinen.
Joka tapauksessa vuoden vanhaa autoa olisi aika tyhmä mennä vaihtamaan. Eiköhän ne kaikkein kalleimmat kilometrit ole abuut ajettu ja tätä olisi tarkoitus pitää jonkin aikaa.
Katsotaan vaikka 2-3 vuoden kuluttua uudestaan. Siihen mennessä tuostakin autosta on saatu lastentaudit (joita uusissa malleissa aina on) pois ja sitä voisi oikeasti harkita... :)
Tosin, luulen että seuraavaksi hommaan numeroa suuremman menopelin. En tiedä... Täytyy tutkailla miten tavaratilan tarve muuttuu tässä.
Nyt Nissan Primeralta tuli tarjousmallit Primerasta eli XE-mallit, vakiona värilliset peruutuskamerat, aluvanteet ja vak.nop.säädin ja iso auto kooltaan. Hinta 1,6-koneeklla 22 ja risat ja 1,8 on 24 ja risat. Aika edullinen kokoisekseen ja 3 v takuu.
Mitenkäs nissanin dieselkoneet?
Vähän huonossa huudossa tuo merkki, mutta eipä se sinänsä mitään tarkoita. :)
Nissan ollut kautta aikain luotettava varma auto, tosin värittömän arkinen mutta eikös sitä farkun pidäkin olla, vailla öky-pröystäilyä? Muistaakseni Nissanin turbodieselit ovat nyt Rellun valmistamia, tehokkaita vääntäviä ja pihejä. Jos joskus vaihdat niin käy kokeilemassa! Toki tsekkaa se uusikorinen variant-Golfkin toki.
Ja itsehän ajat ajosi lähinnä kehä kolmosen sisäpuolella??? Itse taas ajan kehäkolmoselta sadan kilometrin päässä, ja täällä ei ainakaan tiet täyty autoista. Joten mitään järkeä en näe nopeuksien laskemisessa. Ja mikäs juttu toi oli, että ite ajat uusilla ruoskilla? Yritätkö kertoa, että sinulla on varaa ostaa uudet autot ilman lainaa, vai? Itse en edes harkitse mitään farmarin ostoa. En sitä sano, että se ei kätevä olisi, moni oikeasti tarvitsee tilaa autossaan.
ps. Eihän tässä kirjoituksessa järkeä ollut, mutta eipä ollut tossa alotuksessakaan sen enempää...
päätäsi??? Valitat kun toisten täytyy ajaa ajan hengen mukaisesti farkulla....sitten sanot vielä että sulla on -07 farmari vaikka ei ole tullut vielä tilannetta missä sitä olisi oikeesti tarvinnut...sinähän idiootti olet puhumaan
Itse teet juuri samoin mitä kiellät muiden tekemästä
Ettet vaan olis itsekin ottanut lainaa jos noin uusilla autoilla ajat.
Joskus on kannattavempaa ottaa 5-7%korolla autolaina ja pitää omat rahat rahastoissa kasvamassa 10-30%tuotolla ja vielä autolainan korkojen jälkeenkin jää voitolle tuoton suhteen vaikka et sä näistä taida mitään tajuta kun tuollasta kirjoittelet.
Onnittelut sulle rahojesi menetyksestä uusiin autoihin,jos olet maksanut molemmat käteisellä olet köyhtynyt vuoden aikana merkeistä riippuen 50-80 tuhatta euroa!! tai enemmän.
Mä ajan 89vm farmari corollalla ja makselen 50km päässä työpaikasta 3h keittiö paritalon puolikasta.2xlasta.
Vaimolla kohta maksettu -02 punto.Hei haloo.Älä sä juntti tule tänne selittää ja pröystäileen autoillas kyllä se tuomionpäivä kaikille tulee.Vahaile vaan niitä uusia aluksia ja pidä turpas kii!!!!!!!!!!
http://www.iltasanomat.fi/autot/Audi RS 6 Avant Plus/837993
Eipä paljon nopeampaa farkkua tule kadulla vastaan....
AUDI
AUDIIIIIIIII !!!!
RS6 on nopea suoralla mutta ei kiihdy alle viiden sekunnin 0-100km/h sitten millään. Paras käytännössä revitty aika optimi olosuhteissa 5,1s 0-100km/h. Yleensä kuitenkin noin 5,3-5,4s.
http://www.autoblog.com/2005/10/18/spied-a-ferrari-station-wagon/
saattaa myös toi ferrarin wagoni liikahtaa ;)
ikävää että edes se firma nöyrtyy suunnittelee tollasta
Kiihtyy lähes samaan, jää vain yhden sekunnin. Eli tuolle sekunnille tulee hintaa 100000 €.
sanoo kateellinen....
nooh, lastutettuna nuo menee alle viiden sekunnin.
En tiedä keneen viittaat mutta minä nimenomaan sanoin, että RS6 on nopea.
On se tosin aika perseestä, että auto kiihtyy käytännössä lähes puoli sekuntia huonommin kuin mitä sille on ilmoitettu. RS6 täytyy chipata, että se kiihtyy niihin lukemiin, jotka sille on ilmoitettu. Jos kyseinen auto liikkuisi oikeasti niin hyvin mitä sille on ilmoitettu niin chipillä päästäisiin jo alle 4,5 sekunnin aikoihin 0-100km/h.
Onhan RS6 painava auto mutta sitä voi itse kukin miettiä mikä on pielessä ja kuinka paljon autossa on höpöhöpö-heppoja jos niitä vaaditaan 500 siihen, että auto kiihtyy alle viiden sekunnin 0-100km/h.
Laske vain reilusti Auton paino, ilmoitetut hepat ja se tosiseikka, että se on automaatti.
Ehkäpä sinullekin sitten avautuu muutama asia.
Pitää muistaa, että Audi repii välin 150...250km/h siihen malliin, että harva ripeä sataseen kiihdyttelijä yltää samaan.
Voima puhuu kun massa on saatu vauhtiin.
Kova tykki baanalla.
0-100km/h aika kertoo loppujen lopuksi aika vähän.
Seisovan kilometrin aika kertoo jo enemmän.
Varsinkin loppunopeus.
Jaa, onko farmarikori muotia? Ja jos on niin mitä sitten?
Itse ostin farkun sen vuoksi, että sedaniin ei useinkaan saa mahdutettua
- auton rengaskertaa
- pesukonetta, tiskikonetta, uunia tai muuta hiukan isompaa kodinkonetta
- tuoleja, lipastoja tms. huonekaluja
- puutarhakalusteita
- pitkiä remonttitarvikkeita
- polkupyörää
- joulukuusta
Kaikkia edellämainittuja olen farku(i)lla parin vuoden sisään kuljettanut. Vastapainona tulee kyllä myös pari haittaa:
- takaikkuna kuraantuu
- suuremman kabiinin ilmatila lämpenee hiukan sedania hitaammin
- ostoksia lastatessa tavaratilan verho on tiellä jollei sitä viitsi erikseen kiskoa pois paikaltaan
Mitään sen kummempaa melua en ole huomannut oman autoni perästä kantautuvan, ehkä tilanne olisi toinen jos istuisin joskus itse takapenkillä. Ulkonäkökin on makuasia, jotkut automallit ovat mielestäni paremman näköisiä porrasperäisinä (esim. BMW E39), jotkut farmareina (esim. Volvo S/V70).
Voit siis nukkua yösi rauhassa, farmarimallisesta autosta huolimatta elämäni ei sentään ole yhtä helvettiä.
onko sulla varastoa ollenkaan?
tai autotallia....
Itse ostin farkun sen vuoksi, että sedaniin ei useinkaan saa mahdutettua
- auton rengaskertaa
- pesukonetta, tiskikonetta, uunia tai muuta hiukan isompaa kodinkonetta
- tuoleja, lipastoja tms. huonekaluja
- puutarhakalusteita
- pitkiä remonttitarvikkeita
- polkupyörää
- joulukuusta
voisko ton joulukuusen ainakin jättää pois kyydistä, eiköhän siitä vuoden ajelujen jälkeen jo havut karise....heheheeee
Varastoja on pari kappaletta, autotallia valitettavasti ei. Tosin en usko, että se autotallikaan kuljettaisi kodinkoneita kaupasta kotiin tai polkupyörää kotoa lomanviettopaikkaan.
Tietääkseni kirjoitin, että olen ko. rensseleitä kuljettanut parin vuoden sisään, toisin sanoen parin vuoden aikana; Se on koko lailla eri asia kuin kuljettaa jotakin parin vuoden ajan.
Heheheeee.
Auton on oltava farmari, näyttävät alut, ikkunatummennukset ja tehoa pellin alla. Jos sit mökkiteitä ajelisi niin kunnon öky-suv alle. Sedan on muinaisjäänne, pappojen ja tylsien sohvaperunoiden automalli.
Sua kaduttaa kun otit sen autosi 1,6-mopona? Mullakaan ei kiihdy satkuun kuin 7,8 sek (mitattu alan lehdissä), silti tykkään jo siitä, ja ottaisin mielihyvin vaikka sellaisen 5 sekan auton. Kiihtyvyys on rauhoittavaa, parantaa turvallisuutta ja sujuvuutta, eikä se 0-100 ole mikään ainoa etu tehokkasta ja vääntävästä autosta, vaan se yleinen nopeudenmuutoksen nopeus kaikilla vaihteilla arkiajossa. Mielihyvin alle vaan vaikkapa AMG-farkkumese, tuleva Audin uusi RS6-farkku tai sitten SUV nimeltä Jeep Cherokee SRT-1, 5 sekan auto sekin.
Jos Audia haluat, niin miten olisi Q7, ja tietysti sillä 500 hepan dieselillä varustettuna... :)
Että ihan arvokkuutta vaativat ajot ajetaan sedanilla! Mikä on arvokkuutta vaativa ajo? Onko useinkin valtiovieraita kyydissä? Vai onko arvokkuutta vaativa ajo jotain sunnuntai-aamun kurvailua, jolloin pannaan ravatti kaulaan ja käydään kylillä näytillä?
Eipä ole itsellä kertaakaan tullut mieleen, ettenkö voisi mennä määränpäähäni farmarilla. Se on ainoa järkevä vaihtoehto lapsiperheelle, jossa harrastetaan partiota ja purjehdusta sekä silloin tällöin tarvitaan kuljetuskapasiteettia muuhun hommaan.
Pelkääjä insinööri ei varmaan koskaan ole ajanut autolla, jossa on paukkua. En voi itsekään hirveästi kehuskella eikä kaahauksella ylipäätään kannata henkseleitä paukutella. Kyllä 2004-mallinen Audi S4 Avant (V8, 340hv) kuitenkin saa hymyn tällaisen viherporvarinkin suupieliin. Itselläni kylläkin on ruotsalainen kartanoauto, mutta Audillakin on tullut ajettua. Älyttömiähän nämä uudet muskelijeepit jne ovat.
Älä pelkää! Vanhanen ehdotti juuri Brysselissä, että Suomi aikoo säästää hiilidioksisipäästöissä 20% ihan pelkästään liikenteen ja lämmityksen avulla.
Eli kannattaa hankkia nyt sellainen ihan perkeleen lämmin makuupussi, kun lämmöt säädetään 10 asteeseen valtakunnallisesti.
Autoilu luultavasti kielletään kokonaan.
Vittu!