Otin pari viikkoa sitten napakorun ja tykkään siitä tosi paljon! Se on vielä arka, punainen ja erittää nestettä (mikä on kuulemma normaalia..), mutta haluaisin tietää että miten suuri on riski että se kasvaa ulos? Ja miks joillain se kasvaa ulos?
Napakorusta :)
scarlett^
3386
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
yksilöllistä ja on aika hankala sanoa, kuinka suuri riski on.
Lävistykset kasvaa ulos joko siitä syystä että ne on laitettu huonosti siten, että välissä on liian vähän ihoa ja iho alkaa antaa periksi. Tätä vielä nopeuttaa huono/vääränlainen hoito ja esimerkiksi korun kohlaisemiset ja vahingossa nykimiset.
Toinen syy on se, että keho alkaa hylkiä vierasta esinettä, vaikka se olisikin laitettu todella hyvin, ja tahtoo sen pois. Englanniksikin kai uloskasvusta puhutaan yleisesti sanalla 'rejection' eli hylkiminen, jollen aivan väärin ole ymmärtänyt
Mä otin napakorun viime kesäkuussa eikä ole parantunut kunnolla vieläkään =( Aluksi kesällä parantui tosi hyvin ja sitten vaihdoin korun kai liian aikaisin. Mulla on napa tosi alhaalla joten koru hinkkaa paljon vaatteisiin mikä on ikävää. Syksyllä pelkäsin että se kasvaa ulos.Mutta ei se sitten kasvanutkaan. Tosi yksilöllistä on tuo korun parantuminen. Toisille ei mitään ongelmaa ja toisilla taas senkin edestä.
Mulla on ollut naparengas neljä vuotta ja se ei ole missään vaiheessa lakannut erittämästä töhnää. Lävistystä pitää pestä joka päivä, eli aamulla viruttaa suihkussa lämmintä vettä ja varovasti pyyhkiä kovettuneet töhnät pois. Yhtään päivää ei oikein voi olla pesemättä. Että sellaiseen kannattaa varautua että tulee yksi paikka lisää päivittäin pestäväksi. Kyllä sen kanssa voi elää.