Ollaan seurusteltu noin kuukausi mieheni kanssa. Aluksi nukuttiin aina lähekkäin. Nyt mies on sanonut, että haluaa nukkua niin, että hänellä on omaa tilaa. Ymmärrän sen, mutta en voi mitään sille, että kaipaan enemmän läheisyyttä. En tunnu saavan tarpeeksi hellyyttä muutenkaan, esim. halailu on vähentynyt lähes olemattomiin. Tuntuu, että läheisyys muutenkin vähentynyt ihan liikaa..Onkohan normaalia, että jo näin aikaisessa vaiheessa käy näin?
nukkuminen
16
3194
Vastaukset
- yks vaan
niin se oli meilläkin ekana nukuttiin,niin kiinni toisissaan,kun olla ja voi.eihän se sitä tarkota että on jotain pielessä,jos haluu nukkua oloissaan,mutta samassa sängyssä.jos teillä muuten on kaikki hyvin,niin ei mitään hätää.ja on meillä vieläkin joskus,niin,että mies haluis nukkua mussa kiinni,mutta mulle tulee jotenkin ahas olo jos en saa nukkua leveemmin.elähän hätäile vielä.
- oltu yhdessä
kolmisen vuotta ja nukutaan edelleen sylikkäin. Mutta me ollaan molemmat sylinukkujia. Kysy siltä mieheltä että jos olisi joku kompromissimahdollisuus, esim. jos voisitte nukkumaan mennessä nukkua sylikkäin ja hän voisi siitä sitten irrottautua kun tuntuu siltä. Kyllähän se vähän huolestuttavalta kuulostaa, jos hellyys loppuu heti seurustelun alussa, erityisesti silloin kuin toinen osapuoli sitä kaipaa ja toinen ei ota näitä toiveita huomioon.
- Mies.
oltu yhdessä yli 16 vuotta ja kyllä siihen aikaan mahtuu sellaistakin, ettei meinannut edes samaan sänkyyn mahtua, mutta nykyään ennen nukahtamista vähän jutellaan, ollaan sylikkäin, rapsutellaan ja silitellään toisia.
Sit ku alkaa uni voittamaan, niin pikkusen tilaa, ettei tule liian kuuma ja pidellään kädestä kiinni tai ollaan jotenkin muuten kosketusyhteydessä toisen unta häiritsemättä. - ican
Minä ja miesystäväni ollaan pian muuttamassa saman katon alle - meille tulee molemmille omat makuuhuoneet, koska tarvitsemme kumpikin oman tilan lisäksi oman rauhan.
Onneksi löytyi tällainen mies, sillä ex-mieheni eivät ole koskaan hyväksyneet erillään nukkumista. - kommentti aiheesta
En tykkää nukkua sylikkäin missään vaiheessa suhdetta. Ensinnäkin sylikkäin nukkuessa puutuu yleensä käsivarsi tai sitten asento on muuten kummallinen. Toiseksi tulee kuuma ja kuumasta sitten tulee ahdistava olotila, joka ei sovi yhteen nukkumisen kanssa.
En muutenkaan ymmärrä, mikä pakko on nukkua kiinni toisessa ja koko ajan säilyttää kosketuskontakti. Sängyssä ihmiset ovat ihan riittävän lähekkäin muutenkin. Hellyys ja helliminen on mukavaa, kultaseni, mutta saisinko nukkua niin, että ilma kiertää, voin rauhassa vaihtaa asentoa kyljeltä toiselle häiritsemättä toisen asentoa. Ja käsivarretkaan eivät puudu. Kiitos ymmärryksestä, kultaseni.
Mitä tulee hellyyteen ja läheisyyteen yleensä, niin jotkut miehet eivät vain ole mitään halinalleja.- Iso B
Miehen kainalo on maailman paras paikka!!! Mielelläni nukkuisin siinä nyt ja aina. Käytännössä sieltä on vääntäydyttävä ennemmin tai myöhemmin pois. Olen herkkäuninen ja on aivan mahdotonta saada nukutuksi toisessa ihan kiinni - ja kuumakin tulee. Sama vuode on silti oltava ja mielellään yhteinen iso peitto ;-)
- mies vaan
Puutuu käsivarret ja ei pysty hengittään...??? en tajua.
Mä meen makaan selälleni siihen sänkyyn ja siihen saa tulla kainaloon jos siltä tuntuu, siitä voi poistua ja siihen saa tulla takas jos siltä tuntuu. Mää nukun siin sängyssä enkä pyöri pitkin yötä. Joku tykkää nukkuu siin vieres, joku vähä kauempana, mulle on oikeestaan ihan sama kun nukun et mis muut on...- se..
tosiaan on...kun pääsee miehen kainaloo...se on aivan totta maailman paras paikka, vaikka vähäksi aikaa ennenkuin rupeaa nukkumaan....
Pitäkää miehet meitä kainalossanne edes hetki kun vaan tietäisitte sen olon...turvallinen,vahvat käsikarret siinä ympärillä, kaikki paha kaukana,tunne että mua suojellaan...ym..ym...mmmm ja tunne että mä saan olla tässä..
- NukkuMaija
22v on oltu yhdessä ja nukkumaan käydessä hetki sylikkäin ja sit riittää kun kädestä pitää kii ;)
Onhan noit meilläkin ollu aikoja et mieluiten selät vastakkain...
Erilaisiahan me kaikki ollaan .. juttele asiasta miehesi kanssa. - yhdessä..
Samanlainen olen minäkin aina ollut, kainaloon on päästävä :) Nyt muutaman kuukauden tapaillut miestä joka ei halua edes nukkua yhdessä - ei OSAA.. Vaikea on ollut tottua, enkä ehkä haluakaan tähän täysin tottua - löytyy sellainen mies varmasti minullekin joka on semmoinen sylikkäinnukkuja. Eipä tuota yhdessä nukkumistakaan ole koskaan osannut arvostaa kun sen on ottanut itsestäänselvyytenä..mutta kun jotain EI enää ole, niin silloinhan asioiden tärkeyden vasta tajuaakin..
- Herkkäuninen
...herkempiä sen nukkumisen knssa kuin toiset.
Meillä se halailunkipeä on kyllä enemmän mies. Tottahan miehen turvalliseen ja lämpöiseen kainaloon on kiva käpertyä iltaisin ( mekin tosin yhdessä vasta 9kk ), mutta harvemmin tulee koko yötä siinä vietettyä. Yleensä jossain vaiheessa siirryn kauemmas kun en yksinkertaisesti saa nukuttua halausotteessa, ja miehellekin yleensä riittää, että on siinä tuntumassa, vieressä.
Ja onneksi mies ei sentään kuorsaa :) - ollaan oltu naimisissa
kymmenisen vuotta.... ensi kainalossa,sitten vierekkäin,suukko ja selkä selkää vasten ...
- alkuperäinen kirjoittelija
Juu, kiitos kaikille kommenteista :) En tiedä, oisinko itse jaksanut loppuelämääni nukkua ilman läheisyyttä. Mutta mies ratkaisikin sen asian kun ilmoitti haluavansa erota. Eli todellakin se on vaaran merkki, jos läheisyys jo alussa vähenee liikaa..Kaikille tiedoksi. Ehkäpä löydän vielä joskus miehen, joka haluaa enemmän samoja asioita kuin minä.
- mitä muut ajatteleee
Mutta, jos sinä haluat nukkua sylikkäin ja kaipaat sitä hellyyttä, niin sinun pitää saada sitä!!!!!
muista pitää siitä kiinni, että sinä tunnet itsesi rakastetuksi ja halutuksia ja helläksi ja turvalliseksi!!!!
Kerro tästä miehellesi: kerro miten kaipaat sylissä oloa ja haleja. kerro miten haluat nukkua sylityksin ja kysy miten voisistte ratkaista tämän!!! Molemmille onneksi. Eli molemmat tulee vähän vastaan. Ei siten miten minä olen aina tehnyt, eikä niin miten sinä olet aina tehnyt, vaan siten miten ME TEHDÄÄN NYT!
Ps. ollaan oltu 2v. yhdessä ja mies oikein "suuttuu", jos ei huomata heti kainaloon kiepsahtaa!!!!! Irrottaudutaan kyllä jossain vaiheessa, mutta useaan kertaan pyörähdetään yössä myös sylityksin tai käsikontaktiin ainakin. Ja tykkää kovasti! - molemmille
meillä vasta puolivuotta vanha suhde. Mutta kun menemme nukkumaan niin ensin kiehnätään ja sen jälkeen mies nukkuu kyljellään omalla puolellaan ja minä vatsallaan omalla puolellani.
Aamulla taas kainaloon.... - Anonyymi
Sylikkäin nukkuminen on sitä että mies varmaan herättää jossain vaiheessa yötä että pitää kääntyä toiselle polvelle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude20215015Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t12610490Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy919919Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089321Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k519149Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk566915Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1806490Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1636147Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump156005Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri325579