on kovaa jytää!
http://www.youtube.com/watch?v=4XSM_4XqmYM
Perkele CCR
7
622
Vastaukset
- Mutta
CCR on ehdoton legenda, mutta toi on coveri ja huono sellanen...
- Mr.Ramone
Kerrankin keskustelua täällä noinkin mahtavasta bändistä. Voittaa kaikki nykyajan Backstreet Boysit ja muut popparit 666-0.
Tästä tulikin mieleen, että onkos täällä muita nuoria, jotka CCR:ää diggailee (en tiedä ketjun aloittajaan ikää)?
Itse olen toisaiseksi törmännyt vain kolmeen. Eikä tilannetta yhtään helpota se, että tämä kuuluu erään yli 30-vuotiaan tuttuni isän lempibändeihin. Heh :D
Mutta mä en välitä. Musamaku on mikä on, sanoivat muut sitten mitä vaan.
En itse bändin historiaan ole vielä tutustunut muutakuin Wikipedian kautta. Kaikki studiolevyt on tullut kuunneltua sekä Live In Europe.
Cosmo's Factory mun ehdoton lempilevy noin kokonaisuutena. Eihän siinä ole oikeistaan muita kuin hyviä biisejä.
Myös Have You Ever Seen The Rain, I Put A Spell On You, Proud Mary, Walk On The Water, Lodi, Hello Mary Lou, Molina, Hey Tonight ja Down On The Corner kuuluu noihin ehdottomiin lempibiiseihin.
Sanokaapas muutkin CCR:n kuuntelijat jotain. Vaikkapa lempibiiseistänne ja lempilevyistänne.- Pentulum
Pendulum on suosikkilevy. Puttuu enää Bayou Country niin on kaikki albumit vinyyleinä. Ei taida paljon nuoria CCR faneja olla täällä. Itekin kun oon 29. Ainiin paras biisi Pendulumilta on Born to Move.
- Retku
vuotta ja ne parhaat CCR:t on:
Fortunate son
I put a spell on you
Have you ever seen the rain - punky-funk
on mainioita paitsi se vika eli Mardi Gras, jossa Fogerty oli sivuroolissa.
Yksittäisistä biiseistä mainittakoon vaikkapa Tombstone shadow, Graveyard train, It came out of the sky ja Pagan baby (se RIFFI!). Pakko oli heittää muutama ei-ykköshitti.
Ihan killerikamaa melkein koko tuotanto. Siis oikeasti: käsittämättömän vähän, jos yhtään, huteja.
Miettikääpä niiden julkaisutahtia ja Fogertyn sävelkynän terävyyttä. Neljä ekaa lättyä tuli 1968-1969. Kaikki kuusi olennaisinta LP:tä julkaistiin kahden ja puolen vuoden aikana. Yks tulivuoren purkaus se ura. Jos bisneksestä oltaisiin tajuttu mitään, ne olisi tehneet levyjä ja kiertueita harvemmin ja lopetelleet miljonääreinä 1980. - ♥♥♥♥♥♥♥
punky-funk kirjoitti:
on mainioita paitsi se vika eli Mardi Gras, jossa Fogerty oli sivuroolissa.
Yksittäisistä biiseistä mainittakoon vaikkapa Tombstone shadow, Graveyard train, It came out of the sky ja Pagan baby (se RIFFI!). Pakko oli heittää muutama ei-ykköshitti.
Ihan killerikamaa melkein koko tuotanto. Siis oikeasti: käsittämättömän vähän, jos yhtään, huteja.
Miettikääpä niiden julkaisutahtia ja Fogertyn sävelkynän terävyyttä. Neljä ekaa lättyä tuli 1968-1969. Kaikki kuusi olennaisinta LP:tä julkaistiin kahden ja puolen vuoden aikana. Yks tulivuoren purkaus se ura. Jos bisneksestä oltaisiin tajuttu mitään, ne olisi tehneet levyjä ja kiertueita harvemmin ja lopetelleet miljonääreinä 1980.Ccr ruled
- hit the house jack
olen 50 ja kovasti tykkään CCRstä.
parhaita on ainakin .. have u ever seen the rain, wholl stop the rain,hey tonite,deja vu, fortunate son. almost saturday nite, bad moon rising, down on the corner, ja ... monet muut.. jostain syystä en tykkää paljoa proud marysta , born on bayou ja sweet hitch hikerista.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1465465Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1363578"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1263319Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m363203Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi432704Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.372265- 222218
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2292156prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!
Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".111894Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk921804