Jutellessa vanhempien ihmisten kanssa

kuulee usein: "En minäkään ollut varattu sinun iässäsi" tai "ei vielä ole mitään hätää". Tosin he eivät ymmärrä, että nykyaika on helvetin raadollista ja koskaan et voi luottaa, että hän "on se oikea". Aina tulee joka tapauksessa ero.

Mutta näillä mennään. Kyllä vissiin yksin oleminenkin on tavallaan hienoa, ainakin pärjää yksin.
4489
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

No eihän joskus 60-luvullakaan voinut tietää, että onko joku
tyyppi oikea itselle vai ei. Ehkä silloin vain yritettiin
silloinkin vaikka suhde ei ollut kuin elokuvaa, kun taas nykyään
deitataan kuutta samaan aikaan ja koko ajan kytätään, jos
jostain löytyisi vieläkin "parempi".

Äänestä

Tuota kommenttia on joo joskus kuullut, kun on valitellut, ettei ole koskaan seurustellut. En ole kyllä aivan varma, ymmärtävätkö näin sanovat, mistä puhuvat. Naiset senkun pariutuvat jatkuvaa tahtia ja iän noustessa myös useimpien kokemus nousee. Mitäs teet sitten, jos kokemusta pitäisi olla ja itselläkin valinnanvaraa enää heikosti?

Äänestä
  • Myös työelämässä edellytetään aikaisempaa kokemusta ja mitä vanhemmaksi tulee, niin kokemattoman mahdollisuudet pienenevät. Seurauksena voi olla pahimmillaan pitkäaikaistyöttömyys. Sama pätee seurustelussa.

    Äänestä

  • Asiantuntija kirjoitti:

    Myös työelämässä edellytetään aikaisempaa kokemusta ja mitä vanhemmaksi tulee, niin kokemattoman mahdollisuudet pienenevät. Seurauksena voi olla pahimmillaan pitkäaikaistyöttömyys. Sama pätee seurustelussa.

    tuo että seurustelua ja työelämää verrattiin.

    Mutta niin se taitaa tosiaan olla.


    Mutta kyllä ne vanhemmat ihmiset aina jotain tietää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


XXXXXXXXXXXXXXX kirjoitti:

kuulee usein: "En minäkään ollut varattu sinun iässäsi" tai "ei vielä ole mitään hätää". Tosin he eivät ymmärrä, että nykyaika on helvetin raadollista ja koskaan et voi luottaa, että hän "on se oikea". Aina tulee joka tapauksessa ero.

Mutta näillä mennään. Kyllä vissiin yksin oleminenkin on tavallaan hienoa, ainakin pärjää yksin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu