Lopullinen

Ei ole paljonkaan vaalikeskusteluissa nostetttu pitkäaikaistyöttömyyttä tai ratkaisuja siihen esille.
Ilmeisesti aihe vaietaan kuoliaaksi.
Ehkä se onkin valittu linja. Odotellaan että aika hoitaa huono-osaiset pari metriä maan alle.

Lopullinen ratkaisu?
5481
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

..en tiedä muiden kokemuksista mutta lähes 4 vuotta työttömänä olleena en joudu enää edes hakemaan kursseille ja eipä ole tullut työhönosoitusta kaupungillekaan.kolmevitosena olen ilmeisesti sen verran toivoton tapaus että en edes orjaksi keplaisi.
työvoimatoimistossa ei enää vuoteen ole ollut palaveria tai puhetta työnhakusuunnitelmasta joten luultavasti seuraava vaihe on siirto toimeentulotuen piiriin.

Äänestä
  • Työvoimatoimiston virkailija ei saa pojoja kovan ytimen hätistämisestä.

    Äänestä

  • olet työttömäksi jäänyt ja 4 vuotta ollut, niin on vain omaa syytäsi jos et töitöä ole saanut tai tule saamaan. Oletko päivittänyt koulutustasi tai hankkinut uutta. Jos et, niin miksi et? Jos sinulla on ammattikoulutus tai vankka työkokemus, niin miksi et ole hankkiutunut työhön vaikka toiselle paikkakunnalle? 35.N ÄIJÄ hakeutukoon töihin, älkäänkö kytätkä toimeentulo tukia. HÄPEÄ mies.

    Äänestä

aikanaan hyvä työllisyyslaki joka toimi, mutta se lopetettiin...

"Tämä työllisyyslaki on tavallaan historiallisesti kuriositeetti. Missään muussa valtiossa maailmassa sellaista ei ole tehty, eikä luultavasti tulla tekemäänkään.

Tällaista lakia ei tuntenut vanha sosialismi, eikä kapitalismi sitä koskaan sulata. Ajatus oikeudesta työhön on vain idealistien haave. Kerran sen hetkeksi toteutimme tässä pienessä maassa."

Uusi työllisyyslaki tuli voimaan vuoden 1988 alusta. Työllisyyslain isä eli työvoimaministeri Urpo Leppänen ei ollut enää silloin ministeri. Työvoimaministerinä oli Matti Puhakka, sosialidemokraatit.

Urpo Leppäsen valmentama työvoimahallinto alkoi toteuttaa uutta työllisyyslakia. Vuoden 1988 lopussa oli enää noin 100 000 työtöntä.
Yli 2-vuotta työttömänä olleita oli vain noin 250. Ketään nuorta alle 20- vuotiasta ei ollut työttömänä.

Sitten alkoi imperialismin vastaisku. Harri Holkerin hallitus alkoi murentaa työllisyyslakia. Ensin poistettiin kuntien velvoitetyöllistäminen ja sitten asteittain luovuttiin kokonaan työnoikeudesta. Kun 1990-luvun taitteen lama tuli, Esko Ahon hallituksen aikana päästiin sitten jo noin 400 000 työttömän pintaan."
http://www.urpoleppanen.net/3

Äänestä

Eivät tietenkään nosta koska kaikki päättäjät tietää, että sellaista lupausta ei voida pitää. Kaikki joilla on vähänkin järkeä näkee mihin suomi/maailma on menossa. Tietotekniikka vie työpaikkoja ja yhä enemmän on ihmisiä työttämänä. Tulevaisuudessa työttömiä tulee varmasti olemaan enemmän kuin itse työntekijöitä... ainakin suomessa jos yritysten halu muuttaa ulkomaille edelleen kasvaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ratkaisu? kirjoitti:

Ei ole paljonkaan vaalikeskusteluissa nostetttu pitkäaikaistyöttömyyttä tai ratkaisuja siihen esille.
Ilmeisesti aihe vaietaan kuoliaaksi.
Ehkä se onkin valittu linja. Odotellaan että aika hoitaa huono-osaiset pari metriä maan alle.

Lopullinen ratkaisu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu