Onko kellään kokemusta XTRAVAGANZA sydeemistä? Ruottinmaalla kuulemma kova buumi?
XTRAVAGANZA
zopis
41339
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tosi hyvä ja helppo. Pudotin sillä 12 kiloa kuukauden aikana, joten nyt on hyvä mennä hymyillen kohti kesää :)
Olen kuullut systeemistä paljonkin mutta kukaan ei kerro tarkemmin mistä siinä on kyse? Onko kallista ja kuinka sitovaa jne.
xtravaganza laihdutusprojektissa on mukana ravinto, liikunta ja henkinen valmennus. homma kestää 26 vkoa eli puoli vuotta. ekat viikot ollaan 500 kcal:lla, sitten lisätään päivittäinen kalorimäärä 850 kcal:iin ja loppuvaihe ollaan 1200 kcal:lla. ravintona syödään ensin pelkkiä ravintolisiä ("pussikeittoja"), sitten lisätään 1 lautasellinen ruokaa /päivä xtravaganza-lautasmallin mukaan. viimeisessä vaiheessa totutetaan normaaliin elämään ja vähennetään ravintolisiä ja lisätään normaalia terveellistä ruokaa. hommaan kuuluu 13 tapaamista vetäjän ja muiden laihduttajien kanssa, aluksi joka viikko ja siitä sitten vähän harventaen. laihdutusryhmälle on kerran viikossa oma liikuntatuokio, sisältäen monipuolista liikuntaa vain meille ylipainoisille, lisäksi tietysti suositellaan muutakin liikuntaa.
kuinka pitkään on missäkin vaiheessa, riippuu omasta ylipainosta. ite olin ekat 5 vkoa 500 kcal:lla ja paino tippui tuona aikana 12 kg. nyt oon ollu mukana 11 vkoa ja painoa tippunu 17 kg. tästä vielä mulla projektia jäljellä, katsotaan miten jatkuu, toki loppupuolella painon putoaminen vähenee, ei oo niin reipasta kun aluksi kun oltiin pienellä kalorimäärällä.
ravintolisistä saa kaikki vitamiinit ja hivenaineet joita keho tarvitsee, olo on ollu sen vuoksi koko ajan tosi hyvä!
elokuussa varmasti alkaa uusia ryhmiä, mukaan vaan!!
xtravaganza punnituksissa katotaan aina, et se on varmasti läskiä joka lähtee. vaaka ilmoittaa painon lisäksi mm. BMI:n, kalorinkulutuksen/pv, rasva%:n, rasvan kiloina, rasvattoman massan eli mm.veden. mulla nyt 16 kg lähteny läskistä ja 1 kg rasvattomasta massasta. on se ihan kiva, kun mussa oli pelkkää läskiä 45 kg ja nyt on enää;) 29kg. onhan siinä vielä, mutta hyvään suuntaan menossa uusilla ruokailutottumuksilla!