että mitä te tarkalleen ajattelette kun laitatte pään tyynyyn ja haaveilette hellyydenkipeänä juuri siitä teidän prinsessasta?
Itse naisena ajattelen että olisipa mukava kun vieressä olisi miehekäs kainalo, johon nukahtaa.
Tämä kysymys on nyt sitten TOSImiehille, eli kyse on nimenomaan hellyydeneleistä, ei seksistä;)
Itse naisena ajattelen että olisipa mukava kun vieressä olisi miehekäs kainalo, johon nukahtaa.
Tämä kysymys on nyt sitten TOSImiehille, eli kyse on nimenomaan hellyydeneleistä, ei seksistä;)
Vastaukset 28
Vanhimmat
Toivon, että hän teki oikean ratkaisun torjuessaan minut. Toivon, että hän on onnellinen, missä ikinä sitten onkaan, eikä onneton niin kuin minä. Sitten ajattelen hänen hymyään ja toivon nukahtavani.
ei tähän muuta voikaan sanoa kun veti tytön hiljaiseksi.
Vai että tosimiehille, joita sinä nimittelet poikalapsiksi. Kyselysi on aseneteellinen vailla vertaa. Eli jos ei osaa antaa mieleistäsi vastausta, ei ole tosi mies.
Eli minä en ainakaan sitten mielestäsi ole, eikä sillä oikeastaan ole tuon taivaallista väliä.
!!!
Jollain tuntuu olevan runsaasti aikaa lukea juttujani. Helppo olisi ylikin hypätä, mutta ei kun oikein kommentoida täytyy. Ja vielä ahdistuneena huutamalla. Välinpitämättömyyden jotenkin ymmärtäisin, mutta mistä tuollainen kiihko? Elämän puutteestako?
kuin vesi, vaikka taivas ois välissä. En minä ainakaan tyttölapsi -nimityksestä pahaa tykkäisi,en ehkä edes noteeraisi sitä. Ja eiköhän täällä jokainen ole niitä tyttö-ja poikalapsia :)
Tosimies -nimityksellä tarkoitin lisäksi miehiä, jotka uskaltavat ns. puhua ihan aidosta hellyydestä, en mitään palstan seksihörhöjä. Äh, eihän tämä nyt niin elämän ja kuoleman kysymyksiä ollut.
Joten jos poikalapsi vastaisi nyt tyttölapsen kysymykseen- miten ratikkakuski hellisi mieluiten morsiantaan?
Ajattelen, voi kun olisi joku joka kainaloa kaipaisi, joku joka olisi herätessä vierelle, joku jolle toivottaa hyvät yöt, joku jonka niskaa hivellä ja hiuksia silitellä, joku jolle voisi peittoa tarjota, joku jonka voisi saattaa uneen, joku jonka nukkumista voisi katsella.
Mä en todellakaan tajua sitä, miten miehinen ajatus kääntyy tälläsissä tapauksissa "toisinpäin" (lähtöoletus = naisen aivoitus)...Eli et on kiva kun on joku jota silittää, paijata, joku joka tarvii kainaloa. Ööh ei vaan nais-tippaleipäaivo tajua. Siitä, että saa vastaanottaa noita asioita, voi sanoa että se on kivaa...koska tuntuu hyvältä kun joku silittää hiuksia.
Mut miten se voi "tuntua itsestä hyvälle", että SAA olla tekevänä osapuolena??? Nyt mä osuin johki keskeiseen hermoon naisen ja miehen logiikan välillä :)
Nainen haluaa tuntea olevansa HALUTTU ja RAKASTETTU.
Mies haluaa tuntea olevansa TARPEELLINEN ja ARVOSTETTU.
Antaa naiselle hellyyttä mut nainen haluaa sitä saada. Siinä tuo fakta ero on.
Mielummin minä pidän toista kainalossa silitettävänä ku se et minä olisin toisen kainalossa silitettävänä. Eiku hetkonen ? Täytyykin oikein miettiä ? Hmmm. Ei se kyllä mikään hassumpi vaihto-ehto olekkaan ;))
yhdessä, kuten tiedetään. Toinen saapi olla tarvittu ja arvostettu..ja toinen saapi sitä rakkautta yms. Ei se Jumala (tai mikä lieneekin tämän maan luonut...tai kenties evoluution kulku) tyhmä ollut...antoi molemmille jotain.
annetaan miehelle väehmmän paijauksia, naiselle enemmän.
Ei vaan aikuisten oikeesti...noin ne suuri suuntaus menee. Mut vähän lipsutaan välillä sinne miehenpaijaus puolelle...ja sille puolelle et nainenki antaa paijauksia.
Olisiko tämä nyt sellainen juttu, että naisilla tuo hoivavietti ja siitä lähtevä hyvä olo pääsee esiin lähinnä lapsia paijatessa, ja miehet kokevat jotakin vastaavaa naista helliessään.
...mutta ei kaikki naiset silti ole niin hellyydenkipeitä, et ne haluis silittelyä ja paijausta. Itse en ole niitä naisia. Tykkään kyllä hellistä sanoista, mutta ennemminkin haluan itse helliä ja paijata miestä ja kokea itse olevani tarpeellinen ja arvostettu. Mulla on joko ylipursuava "äiti-syndrooma" tai sit mulla on mieshormooneja liikaa eli olen miehekäs nainen!!!
Etkö muka koe hyvää oloa siitä kun saat antaa ja olet tarpeellinen? Etkö tunne hyvää olloa kun lahjoitat rahaa johonkin keräykseen, autat jotakin kaupungilla, saat tarjota jotakin jollekin, tms.? Etkö tunne hyvää oloa kun nukut ihastuksesi kanssa vierekkäin ilman, että kumpikaan antaa ja ottaa mitään konkreettista?
Onko se isokin yllätys Tyttikselle, etteivät kaikki miehet haaveile illalla nukuttajasta joka paijaisi miehen uneen?
Suurin osa parisuhteistahan perustuu selkeälle roolijaolle: mies hellii ja huomioi ja nainen ottaa ne vastaan. Suhteet, joissa tätä tapahtuu tasapuolisesti kumpaankin suuntaan, ovat harvinaisuuksia. Voidaankin sanoa, että jälkimmäisen kaltaista suhdetta kaipaavana miehenä minua voidaan pitää perverssinä (perversio = mielihalu, jota yhteisön enemmistö ei hyväksy).
tästä syystä olen ollut koko elämäni sinkkuna, koska minun silmissäni suurin osa naisista on itserakkaita, omaan napaansa tuijottavia prinsessoita, jotka haluavat heitä halattavan, mutta eivät halua halata.
siis, tuo mitä kirjoitin tossa ylhäällä. Eli et toki paijausta puolin ja toisin. Mut väittäisin, ettei suhde toimi, jos nainen saa/joutuu paijata miestään enemmän kuin mitä mies paijaa naista...et musta tuota voi pitää aika salettina.
Toki tuntuu kummastakin hyvältä sekä saada että antaa...mut tietyssä suhdeluvussa. Ja en puhu nyt mistään epätasapainoisista hissukka mies rempseä nainen -suhteista...enkä tyranni mies hissukka nainen -suhteista.
yhtä paljon paijausta naiselle ja miehelle, on avain onneen. Epäilen, että nainen (puhun nyt naisen suulla) kaipaa ainakin, että on niin että mies huomioi enemmän..kuin mitä nainen huomioi miestä. Ja et jos vaaka menee niinpäin, et nainen saa/joutuu huomioimaan miestä enemmän verrattuna määrään minkä mies huomioi naista...niin metsään mennään.
Ja epäilen, että mies tuntee itsensä lällyksi, jos nainen osoittaa yhtä paljon huomioita miehelle..kuin mies huomioi naista. Epäilen, että mies tuntee olonsa mukavammaksi, kun hän on itse se, joka huomioi naistaan enemmän. Juu, ja taaskaan en tarkoita mitään hissukkamiehiä, jotka vaativat ja vaativat naiselta antamatta mitään takaisin...naisella palaa käämi sellaisen miehen kanssa ennen pitkää.
Olen samaa mieltä vaikka kirjoituksesi sai mut täysin pihalle :O
on juuri tuossa, miten vastakkaisesta sukupuolesta lähtökohtaisesti ajatellaan. Kun mies haaveilee halaavansa ja silittävänsä naista, nainen haaveilee miehestä, joka halaa ja silittää häntä. Tästä syystä en ole vielä 23-vuotiaana kertaakaan seurustellut, kun naiset ajattelevat vain omaa napaansa.
mies ja nainen sitten täydellisesti sovi toisillensa. Jos kerran mies tykkää miettiä naisen halaamista ja silittämistä ja nainen sitä, että on noiden kohteena, niin kaikkihan on oikein hyvin. Missä se ongelma olikaan?
Kuka on puhunut mistään ongelmasta?
"eikö mies ja nainen sitten täydellisesti sovi toisillensa. Jos kerran mies tykkää miettiä naisen halaamista ja silittämistä ja nainen sitä, että on noiden kohteena, niin kaikkihan on oikein hyvin."
noinhan se taitaa enemmistöllä parisuhteista mennä, että mies ajattelee enemmän naista ja nainen ajattelee enemmän itseään. Itse en tuollaisen narsistisen prinsessan kanssa haluaisi elää päivääkään.
"Missä se ongelma olikaan?"
ongelma oli siinä, että mies ajattelee hellivänsä naista, mutta nainen ajattelee miestä, joka hellii häntä. Tämä todistaa hyvin, kuinka narsistisia kusipäitä naiset ovat, vaikka muuta koittavatkin kovasti esittää.
"järkevyytesi" mallikkaasti äsken. Ei kiinnosta jutella epätasapainoisen kanssa...valuu kuin vesi hanhen selästä.
Sähän oot oikein miesasialiikkeen edustaja...no mut elämä opettaa, et minkälaiset parisuhteet oikeesti onnistuu ja mitkä kuivuu kasaan. Suosittelen kokeilemaan, että saat vähän oikeaa näppituntumaa teorianpyörittelysi sijaan. Nii, ja jos sun suhteet kaatuu niin vika on tasalailla sinussa kuin naisessakin...jos ei muuten niin epäonnistuneessa parinvalinnassa viimeistään.
mut eikös se mies sitten saman logiikan mukaan ole yhtä narsisti? ehkä jopa enemmän tässä tapauksessa kun ei suostu näkemään metsää puilta. "mies vain haluaa helliä, mutta se nainen, oi se kamalainen (mutta niin perhanan jumalainen ja ihanainen) nainen..."
Mitkäs ne miehen hellimisen tarkoitusperät sitten ovat?
Se olis tarjota tuo kainalo sille omalle trinsessalle, silitellä päälakea kunnes molemmat nukahtaa. Onnellisena siinä sit herätä aamulla samaisesta asennosta, mojauttaa pusu päälaelle ja tokaista huomenta rakas :)
Siinä vaiheessa, kun laitan pään tyynyyn, en enää ajattele mitään, nukun melkein heti. Aamulla sen sijaan kuvittelen, että vieressä makaisin nainen, näkisin silmäripset, hiukset hajallaan, huulet tiukasti yhteen puristuneina, ja kiertäisin siinä käden ympärille, antaisin suukon ensin otsalle, sitten poskille, sitten huulille ja tervehtisin hyvän huomenen. Olen sitä peitten ja tyynyn avulla jo harjoitellutkin, omassa sängyssä kuten myös hotellin sängyssä isomman tyynytn kanssa ja tiedän osapuilleen, miten pitkälle käteni siinä ylettyy.