Hyvää epäterävyyttä

millä objektiivilla

Sellainen tuntuma tässä tullut mallikuvia vertaillessa että Canonin telelinssit tekevät terävyysalueen ulkopuolella olevat kohteet miellyttävän pehmeinä, Nikon puolestaan terävämpinä palloina, viiruina ym.
Onko tosiaan näin? Mistä nuo erot johtuvat? Kohteesta, kontrastista, objektiivista? Mitä objektiivissa pitää olla/ei saa olla että epäterävät kohteet ovat pehmeitä?

7

1722

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niitä

      mallikuvia?

    • campv

      Ilmiö tunnetaan nimellä bokeh: http://fi.wikipedia.org/wiki/Bokeh

      Canonin ja Nikonin objektiivien välisiin eroihin en ota sen enempää kantaa, kummallakaan en itse kuvaa.

      • mv-filmi

        joo tuohon bokehiin (bo-ke) vaikuttaa moni tekijä, eikä siksi voi sanoa että tietyn valmistajan linsseillä olisi aina parempi bokeh kuin toisilla.

        Bokehiin vaikuttaa mm. himmenninaukkomekanismin lehtien määrä ja pyöreys.

        Ilmeisesti monet muutkin asiat vaikuttavat nimenomaan optisella puolella. Tämäkin on enempi linssimallikohtaista kuin merkkikohtaista.

        Siltikin vaikka eroja on, niin erot ovat kuitenkin makuasioita.

        Esim. Leican linsseistä moni on todella kuuluisia bokehistaan, mutta silläkin merkillä saman polttovälin eri ikäversiot ja aukkoversiot tekevät erilaisen bokehin.

        Esimerkki Noctilux linssillä piirretystä bokehista:

        http://www.luminous-landscape.com/images18/mimiVIbytonyrowlett.jpg


    • fotokauppias

      Bokehiin vaikuttaa eniten himmenninlehtien määrä ja sitä kautta himmenninaukon pyöreys. Mitä vähemmän lehtiä, sitä kulmikkaampi aukko ja "rumempi" epäterävyys. Päätelmäsi ei ole kovin looginen koska Nikonin teleobjektiiveissa on 9-lehtinen pyöreä himmennin, Canonilla 8-lehtinen.

      • Lehtien määrä

        Ei yksinomaan määrää aukon pyöreyttä.


      • himmennin ole määräävä

        Johan oli taas läppää ja vielä ammattilaiseksi itseään väittävältä. Arvon fotokauppias menee yli siitä, missä aita on matalin ja vaivautuu vain opiskelemaan sen helpoimman selityksen, millä voi myydä roinaa tietämättömille.

        Himmenninaukon pyöreys / lehtien lukumäärä on vain yksi, varsin vähäpätöinen, osatekijä bokehiksi kutsutussa epäterävän alueen piirrossa. Sehän vain määrää, piirtyvätkö esim. taustalla (tarkennustason takana) sijaitsevat valonlähteen pyöräinä vaiko hieman kulmikkaina läiskinä. Objektiivin muu rakenne määrää sitten, ovatko em. läiskät kirkkaudeltaan tasaisia (=rumaa), reunoiltaan himmeämpiä/pehmeämpiä (=hyvä bokeh) vaiko reunoiltaan kirkkaampia (=helvetin ruma bokeh). Ääriesimerkkinä huonosta bokehista ovat peilitelet, jotka piirtävät taustan valonlähteet ympyröinä. Mutta eivät pahimmat, valolaikkujen reunoja korostavat zoomit (ilmiö on tuntuu vaivaavan erit. laajakulmazoomeja) jää paljoa paremmiksi.

        Huonolla, pistemäisten valonlähteiden reunoja korostavalla, bokehilla on myös lähinnä murhaava vaikutus viivamaisten kohteiden piirtoon, esim. heinikko tarkennustason takana: korret piirtyvät tuplaviivoina. Kun korsia vielä on sopivasti ristiin & rastiin ja kaikki piirretään tuplana... lopputulos on varsin rikkonaisen näköinen. Syntyvää sotkua on välillä (digikameroiden tapauksessa) erehdytty luulemaan kohinaksikin.


      • tavanomainen vs. hyvä bokeh

        Terävä kuva
        http://munitions.com/jgreely/stf135/s/stf-4.html

        Tavanomaista tasoa edustavalla kiinteäpolttovälisellä otettu kuva

        http://munitions.com/jgreely/stf135/image/stf-4a.jpg

        - pistemäiset valonlähteet piirtyvät tasavärisinä laikkuina -> viivamaiset kohteet rumaa suttua, joka näyttää lähinnä kuvakäsittelyohjelmalla leikittäessä syntyneeltä "taideteokselta"
        - myös himmentimen muoto erottuu (ei tosin kovin hyvin tässä kuvassa)

        Hyvä bokeh:
        http://munitions.com/jgreely/stf135/image/stf-4b.jpg


        Ja vielä sama uusiksi
        Normaali bokeh
        http://munitions.com/jgreely/stf135/s/stf-3a.html

        Hyvä bokeh
        http://munitions.com/jgreely/stf135/s/stf-3b.html

        Uupumaan jäi vielä näyte huonosta, valolaikkujen reunoja korostavasta bokehista...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      26
      2486
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2106
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      122
      1779
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      91
      1732
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1527
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      127
      1086
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1001
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      967
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      959
    Aihe