Hyvää epäterävyyttä

millä objektiivilla

Sellainen tuntuma tässä tullut mallikuvia vertaillessa että Canonin telelinssit tekevät terävyysalueen ulkopuolella olevat kohteet miellyttävän pehmeinä, Nikon puolestaan terävämpinä palloina, viiruina ym.
Onko tosiaan näin? Mistä nuo erot johtuvat? Kohteesta, kontrastista, objektiivista? Mitä objektiivissa pitää olla/ei saa olla että epäterävät kohteet ovat pehmeitä?

7

1752

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niitä

      mallikuvia?

    • campv

      Ilmiö tunnetaan nimellä bokeh: http://fi.wikipedia.org/wiki/Bokeh

      Canonin ja Nikonin objektiivien välisiin eroihin en ota sen enempää kantaa, kummallakaan en itse kuvaa.

      • mv-filmi

        joo tuohon bokehiin (bo-ke) vaikuttaa moni tekijä, eikä siksi voi sanoa että tietyn valmistajan linsseillä olisi aina parempi bokeh kuin toisilla.

        Bokehiin vaikuttaa mm. himmenninaukkomekanismin lehtien määrä ja pyöreys.

        Ilmeisesti monet muutkin asiat vaikuttavat nimenomaan optisella puolella. Tämäkin on enempi linssimallikohtaista kuin merkkikohtaista.

        Siltikin vaikka eroja on, niin erot ovat kuitenkin makuasioita.

        Esim. Leican linsseistä moni on todella kuuluisia bokehistaan, mutta silläkin merkillä saman polttovälin eri ikäversiot ja aukkoversiot tekevät erilaisen bokehin.

        Esimerkki Noctilux linssillä piirretystä bokehista:

        http://www.luminous-landscape.com/images18/mimiVIbytonyrowlett.jpg


    • fotokauppias

      Bokehiin vaikuttaa eniten himmenninlehtien määrä ja sitä kautta himmenninaukon pyöreys. Mitä vähemmän lehtiä, sitä kulmikkaampi aukko ja "rumempi" epäterävyys. Päätelmäsi ei ole kovin looginen koska Nikonin teleobjektiiveissa on 9-lehtinen pyöreä himmennin, Canonilla 8-lehtinen.

      • Lehtien määrä

        Ei yksinomaan määrää aukon pyöreyttä.


      • himmennin ole määräävä

        Johan oli taas läppää ja vielä ammattilaiseksi itseään väittävältä. Arvon fotokauppias menee yli siitä, missä aita on matalin ja vaivautuu vain opiskelemaan sen helpoimman selityksen, millä voi myydä roinaa tietämättömille.

        Himmenninaukon pyöreys / lehtien lukumäärä on vain yksi, varsin vähäpätöinen, osatekijä bokehiksi kutsutussa epäterävän alueen piirrossa. Sehän vain määrää, piirtyvätkö esim. taustalla (tarkennustason takana) sijaitsevat valonlähteen pyöräinä vaiko hieman kulmikkaina läiskinä. Objektiivin muu rakenne määrää sitten, ovatko em. läiskät kirkkaudeltaan tasaisia (=rumaa), reunoiltaan himmeämpiä/pehmeämpiä (=hyvä bokeh) vaiko reunoiltaan kirkkaampia (=helvetin ruma bokeh). Ääriesimerkkinä huonosta bokehista ovat peilitelet, jotka piirtävät taustan valonlähteet ympyröinä. Mutta eivät pahimmat, valolaikkujen reunoja korostavat zoomit (ilmiö on tuntuu vaivaavan erit. laajakulmazoomeja) jää paljoa paremmiksi.

        Huonolla, pistemäisten valonlähteiden reunoja korostavalla, bokehilla on myös lähinnä murhaava vaikutus viivamaisten kohteiden piirtoon, esim. heinikko tarkennustason takana: korret piirtyvät tuplaviivoina. Kun korsia vielä on sopivasti ristiin & rastiin ja kaikki piirretään tuplana... lopputulos on varsin rikkonaisen näköinen. Syntyvää sotkua on välillä (digikameroiden tapauksessa) erehdytty luulemaan kohinaksikin.


      • tavanomainen vs. hyvä bokeh

        Terävä kuva
        http://munitions.com/jgreely/stf135/s/stf-4.html

        Tavanomaista tasoa edustavalla kiinteäpolttovälisellä otettu kuva

        http://munitions.com/jgreely/stf135/image/stf-4a.jpg

        - pistemäiset valonlähteet piirtyvät tasavärisinä laikkuina -> viivamaiset kohteet rumaa suttua, joka näyttää lähinnä kuvakäsittelyohjelmalla leikittäessä syntyneeltä "taideteokselta"
        - myös himmentimen muoto erottuu (ei tosin kovin hyvin tässä kuvassa)

        Hyvä bokeh:
        http://munitions.com/jgreely/stf135/image/stf-4b.jpg


        Ja vielä sama uusiksi
        Normaali bokeh
        http://munitions.com/jgreely/stf135/s/stf-3a.html

        Hyvä bokeh
        http://munitions.com/jgreely/stf135/s/stf-3b.html

        Uupumaan jäi vielä näyte huonosta, valolaikkujen reunoja korostavasta bokehista...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      121
      766
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      81
      706
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      56
      678
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      583
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      40
      577
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      60
      542
    7. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      517
    8. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      516
    9. 26
      491
    10. Vaikea luottaa täysin

      Kun et oikeasti kerro mitään. Kaikki niin ympäripyöreää ja epämääräistä.
      Ikävä
      53
      463
    Aihe