Hankin jokin aika sitten uuden auton. Nyt olisi kiva päästä kokeilemaan kuinka lujaa se liikkuu. Kortin menetys ei suuremmin houkuttele, joten löytyisikö jostakin laillista paikkaa jossa saisi ajaa n.200km/h? Mielellään läheltä pk-seutua.
Missä testaamaan huippunopeutta?
Rellulady
64823
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Saksan moottoritiet on 23 tunnin laivamatkan päässä...
Joskus on lentokentässä järjestetty tutkamittauksia autoille. Moottoriradat ovat myös vaihtoehto, riippuu kyllä radasta (riittävän pitkä suora) ja auton tehoista onnistuuko kelaamaan huippunopeutta.
riippuu kyllä radasta (riittävän pitkä suora) ja auton tehoista onnistuuko kelaamaan huippunopeutta
mitenkäs ne tehot siihen vaikuttaa jos sinulla on vaikka 50 hevosta mutta helvetin pitkät välitykset ei onnistu
HKI-Porvoon moottoritie sopii hyvin tuohon hommaan, lukuisat kerrat on tullut tallattua yli 200 km/t eikä ole poliisit vaivanneet:-)
kokemuksesta voin sanoa, että riski on suuri tuhota autosi.
vaikka sinulla olisi kuinka hieno ja rauhallinen paikka ajaa, siihen tarvitaan muutakin.
siihen tarvitaan ajokokemusta.
ajokokemus on sitä etä olet ajanut vuosia.
lisäksi olet ajanut vuosia 120-150 km nopeuksilla.
vaikka ei kaikki huippunopeuksia tai 150km/h nopeuksia ajavat ajakaan onnettomuuta, on sen mahdollisuus moninkertainen sallittuihin nopeuksiin verrattuna.
tietysti olet katsonut ajotietokonettasi usein, mutta yksikin epäonnistunut katse huippunopeuksissa voi muuttaa tilanteen.
tietysti olet ajanut luisuja 80km/h nopeuksilla asfaltilla, luisuja jotka olet itse aiheuttanut.
mutta jos tuleekin luisu, joka aiheutuu todella nopeudesta, et sitä hallitse.
putoat penkiltä ym., jos sinulla ei ole kuppi-istuinta ja nelipisteturvavöitä.
tunnen henkilöitä jotka ovat kokeilleet ja päätyneet muutoman vuoden kuluttua rullatuoliin.
onnettomuus tulee paljon useammin kuin lottovoitto, vaika ei onnettomuuskaan tule joka kerta.
ELI mietippä mitä sen jälkeen jos kokeilu epäonnistuu, onko varaa osta uusi auto, onko kiva kertoa vanhemmille ja kavereille ??
Sä oot kyl oikee hapannaama. Kaikkee on kokeiltava paitsi lähisukulaisia ja liian pieniä koiria. Tottakai tässäkin asiassa täytyy käyttää maalaisjärkeä, mutta kerran vain nuoria ollaan!