"Korpit" pois

kun joku on haudattu ilmestyy
haudalle heti hautajaisten
jälkeen korppeja tutkimaan
hautaa.Ainakin meillä päin
on näitä uteliaita, ei
mitään kunnioitusta vainajille
anneta.
Kannattaa ottaa kukkalaitteista
nimilaput pois heti hautauksen
jälkeen.Korpit=juoruakat...
1376
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

vaikka ihmiset lukevat omaiseni haudalla kukkalaitteissa olevat nauhat ja kortit. Täytyy muistaa että tänä aikana kun suurin osa vainajista siunataan hiljaisuudessa, vain läheisten läsnäolessa, silloin jää väkisinkin pois hautajaisista myös vainajan tunteneita henkilöitä, jotka haluavat kuitenkin käydä haudalla ja lukea muistosanat, annetaan heille siihen mahdollisuus. Vielä sanoisin että silloin kun kortit ja nauhat otetaan heti pois silloinkin annetaan uteliaille juoruilun aihetta, eikö olisi mukavampi kuulla juoru jossa joku on sanonut olipa siinä ja siinä kortissa tai nauhassa kauniisti sanottu vainajan muistoksi. Ei ihmisten puheitten takia kannata ottaa muistosanoja pois, antaa juoruta ei sitä pysty estämään nauhoja poistamalla saavat vain lisää juoruilun aihetta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


haudoilta kirjoitti:

kun joku on haudattu ilmestyy
haudalle heti hautajaisten
jälkeen korppeja tutkimaan
hautaa.Ainakin meillä päin
on näitä uteliaita, ei
mitään kunnioitusta vainajille
anneta.
Kannattaa ottaa kukkalaitteista
nimilaput pois heti hautauksen
jälkeen.Korpit=juoruakat...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu