Onko tietoa mihin liittoon lukkosepät kuuluvat? Ja onko liitosta hyötyä? Olen itse ollut alalla 4v. ja tuntuu että tarviis tehä jotain palkkauksen takia, vai onko parempi vaan vaihtaa suosiolla firmaa?? Kun tuntuu että jos korotusta havittelee ihan kysymällä niin ei tuu muuta kun selittelyä selittelyn perään.
lukkosepän liitto?
5
4473
Vastaukset
- yleinen työttömyyskassa.
Turha niitä rahoja sinne liittoon on kantaa, liity yleiseen työttömyyskassaan www.ytk.fi. Tämän kautta saat työttömyyskorvauksesi kuntoon työttömyyden iskiessä.
Ei ne liitot sinulle palkkoja nosta, itse se on tehtävä. Soita toiseen lukkoliikkeeseen ja kysy töitä, jos niillä kiinnostusta niin pyytävät käymään. Siellä voit esittää palkkatoiveesi. Ja jos asiat välillänne synkkaavat, ottavat sinut sinne töihin.
Jos haluat antaa vahalle firmallesi vielä mahdollisuuden niin kerro mitä sinulle on toisesta luvattu (lisää siihen vielä vähän päälle) ja jos vanha työnantaja suostuu nostamaan palkkaasi, niin jää.
Muutaman euron takia ei paikkaa kannata välttämättä vaihtaa (saavutetut lomaedut häviävät). - Nimetön
Ja missä päin Suomea asut?
- liitto...
Lukkosepät eivät tietääkseni ole järjestäytyneet mihinkään tiettyyn liitton. Myöskään selkeätä heitä aina koskevaa työehtosopimusta ei taida olla.
Yllä oleva vastaakin sitten siihen palkkaukseen ja sen kehittämiseen tai paremminkin puutteeseen, ei se voi olla huippua kun kukaan ei ole ajamassa sitä. Kassat eivät palkkaan auta.
Pitäisiköhän jonkun tehdä jotain? - Anonyymi
Kyllä pitäisi tehdä jotain.
Voisin katsella vaihtoehtoja...- Anonyymi
Se liitto voi olla PAM tai muu riippuu missä on työssä.
Tämän avulla https://www.liitot.fi/ voi etsiä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun483299Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5121993Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171940Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si821877- 181542
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431488- 281376
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1271263UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1121192