nopea kysymys!

Olen välillä astunut korkin päälle ja sitä myöden ollut joskus kännissä, Joskus enemmän joskus vähemmän. lähinnä viikonloppuisin. Kuukausi aikaa muijan meni hermot kun tulin baarista lauantaina klo.5 aamulla, umpihumalassa. Akka otti ja lähti.
Rakastan häntä hirveästi ja olemme olleet yhdessä vuodesta 92. Nyt hän sanoo, että ei jaksa enää katsella minua kun en muka osaa ottaa alkoholia kohtuudella. Kaikki kaverit ja ystävät tykkäävät ottaa vähän kuppia!

Vaimon kanssa keskusteltiin eilen ja hän sanoi, että me voimme palata yhteen jos minä raitistun ja rupean absolutistiksi!! Jostain aa hommista hän puhu myös.

Kyllä minä tiedän, että puolisuomea on kännissa joka viikonloppu, mutta että absolutistiksi pitäsi ruveta? TÄ?

Rakastan häntä, mutta en minä voi luvata hänelle että en koskaan juo edes sauna kaljaa. Mitä helvettiä mää teen?
111610
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

alkoholisti on alkoholisti. mutta sinähän et ole, ethän?

Äänestä

kumpi on oikeassa, sinä vai vaimosi. Mieti etukäteen ne viikonpäivät jolloin dokaisit, vaikka vaan pullon keppanaa. Saat ja sun on pakko juoda kaksi pulloa, tai sanotaan kolme pulloa keppanaa näinä päivinä.

Enempää et ota, et vaikka mitä tapahtuisi. Kaksi kuukautta jatkat näin ja jos kerrankin ylität ton kolmen pullon määrän niin tiedät vastauksen.

Äänestä

Hienoa että voit valita.
Kaikilla ei ole valinnanmahdollisuutta.
Nyt vaan miettimään kumman haluat. Vaimon vai
pullon?

Äänestä
  • Samojen ongelmien kanssa painii uskomattoman paljon suomalaismiehiä ymmärtämättä itse ongelman ydintä.
    Tässä se ydin tulee,lue se ja mieti tarkkaan koska vaihtoehtosi ovat kallistaa pulloa poikamiehenä muuten..

    Alkoholi oli hyvä renki mutta huono isäntä.
    Rentoutusjuomana mitä parhain tunnelman luoja.
    On olemassa kahdenlaisia ihmisiä:
    1.Alkoholi ei sovi
    2.Alkoholi sopii

    Lukemani perusteella kuulut ensimmäiseen.

    Alkohlistin alkuasteella elävä henkilö ei koskaan pidä asiaa ongelmana,en minä ole alkkis koska kaikkihan ottavat viikonloppuisin.

    Määritelmä onkin että häiritseekö juominen normaali elämääsi,ja tapauksessa se häiritsee.

    Vaihtoehtosi onkin joko jatkaa kallistelua tai ottaa huomioon vaimosi mielipide asiaan.

    Äänestä

Ai että kyllästyttää tällaiset ukkojen narinat.

Silloin tällöin voi ottaa vaikka ne perskännit, mutta jos se on joka viikonloppu sama homma ja viikollakin, niin ei ole ihme että naisesi otti ja lähti.
Niin lähdin minäkin, ja takasin en ota! Ikinä!

Äänestä

Voin ymmärtää (ja varmasti moni muukin täällä) vaimosi reaktiota ... mutta hän vaatii ja odottaa mahdotonta ellet itse tahdo muuttaa juomistapojasi.

Nimittäin, ei kukaan ole raitistunut tai kohtuukäyttäjäksi oppinut KENENKÄÄN mahtikäskyllä, uhkauksella, kiristyksellä tai lahjonnalla.

Tietenkin puolison mielipide ja toivomus edesauttavat päätöksesi syntyä, jos on syntyäkseen. Samoin hänen tuki ja rakkautesi häntä kohtaa auttavat ja motivoivat päätöksessäsi pysymisessä. Mutta, valinta raittiudesta tai kohtuukäytöstä on sinun, ei hänen.

Puolisosi tietenkin voi tehdä vastaavasti omat päätöksensä ... tapauksessasi se näyttää olevan sinun jättäminen kännäämään keskenäsi jatkossa.

Voisit ehkä miettiä omaa alkoholinkäyttöäsi, voisitko (tahtoisitko) vähentää sitä ... ja mikä olisi sinun mielestäsi kohtuu johon voisit sitoutua... ja keskustele siltä pohjalta vaimosi kanssa, jos kerran täysraittius ei ole vaihtoehto sinulle.

Äänestä

Mietin tässä nyt vain, että otatko kuppia, koska kaikki ystäväsikin tekevät niin? Ovatkohan ystäväsikin alkoholisteja? Kannattaisiko ilmapiirin vaihto? Vai onko rellestäminen ylivoimaisen kivaa?

Kyllä se puoliso/perhe aika lailla huomaa, milloin mennään jo sille huonommalle puolelle. Luultavasti siis vaimosi on nyt ihan oikeassa. Muutos kuitenkin lähtee sinusta itsestäsi. Joko haluat sitä, tai et. Toivottavasti myös ymmärrät, kuinka inhottavaa ja raskasta on elää alkoholistin kanssa.

Ja vaimosi vaatimus absolutismista. Juuri tämän perusteella käsitän hänen pitävän sinua alkoholistina. Katsos, silloin täydellinen raittius on ainoa vaihtoehto, liian helposti muuten lipsahtaa. Mutta ole nyt onnellinen, että vaimosi on tukemassa sinua, jos valitset hänet. Hänenkin täytyy siis rakastaa valtavasti sinua.

Äänestä

Kumpi on tärkeämpi; vaimo vai viina? Taidat olla AA:n tarpeessa, jos tarvii edes kysyä.

Muutkin juo on juoppojen ikivanha tekosyy.

Äänestä
  • Tuttua juopon horinaa,selitykset kaikilla samat.

    Jos tarvitset viikonloppuisin kaveriporukkaa ja hupun silmille ei riitä syyksi että kaverit tekevät samoin,siihen on vaan niin hyvä vedota.
    Kai ne Karhupuiston ammattilaiset ajattelee samoin,kaikki kaverithan tekee samoin.

    Voit tietysti ajatella ettei ongelmasi nyt niin paha ole,mutta sinulla on ongelma kumminkin olemassa.

    Jos et pysty asialla tekemään mitään ymmärrät varmaan että vaimosi lähti alkoholin väärin käytön ´takia.

    Jos mielestäsi vaimosi on kohtuuttoman tiukka pikku tissuttelustasi niin otappa seuraavaksi sellainen akka joka myös dokaa.
    Huomaat varmaan silloin kuinka hienoa on sivusta seurata kännäämistä ja kuinka asiat hoituu.

    Nuorena jokaiselle kuuluu sellainen pämppäys vaihe,mutta alkkiksille se vaihe vaan jää päälle.
    On hienoa ottaa viinaa kun sen osaa,ja merkki siitä että sitä osaa ottaa on ettei siitä aiheudu ongelmia.

    Äänestä

Parempi tossun alla, kun taivasalla.

Äänestä

Kaikki menee omalla painollaan.

Akkasi on viisastunut, eikä oikeasti halua sinua enää.

Ihan lempeydestä antaa sulle jotain mahdollisuuksia, kuitenkin niin ettei usko susta enää ikinä riesaa saavanasa.

Eli nyt on aika itse opetella pyllynsä pyyhkimään.
Akkas ei enää tee sitä sulle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nopea vastaus! kirjoitti:

Olen välillä astunut korkin päälle ja sitä myöden ollut joskus kännissä, Joskus enemmän joskus vähemmän. lähinnä viikonloppuisin. Kuukausi aikaa muijan meni hermot kun tulin baarista lauantaina klo.5 aamulla, umpihumalassa. Akka otti ja lähti.
Rakastan häntä hirveästi ja olemme olleet yhdessä vuodesta 92. Nyt hän sanoo, että ei jaksa enää katsella minua kun en muka osaa ottaa alkoholia kohtuudella. Kaikki kaverit ja ystävät tykkäävät ottaa vähän kuppia!

Vaimon kanssa keskusteltiin eilen ja hän sanoi, että me voimme palata yhteen jos minä raitistun ja rupean absolutistiksi!! Jostain aa hommista hän puhu myös.

Kyllä minä tiedän, että puolisuomea on kännissa joka viikonloppu, mutta että absolutistiksi pitäsi ruveta? TÄ?

Rakastan häntä, mutta en minä voi luvata hänelle että en koskaan juo edes sauna kaljaa. Mitä helvettiä mää teen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu