piti ihan oma otsikko ottaa. Tuossa alempana 5 vuotta atk:ta opiskellut ihminen, jolla ALKAA TYÖT kesäkuussa, kirjoittelee että tuli osoitus atk:n alkeiskurssille. Mitä neuvoja hän saa? Mene kurssille, jottet passivoidu. Ei ihme, että työpaikoilla voidaan huonosti, kun työpaikat menevät tyhmille, joilta ei joustoa ja ajattelukykyä löydy. Eivät kykenen ajattelemaan sitäkään, että ko. kurssi on heidän lompakolleen paljon kalliimpi kuin se, että ko. ihminen olisi tämän pari kuukautta työmarkkinatuella. Ruetkaa tyhmiksi jästipäiski, niin töitä löytyy.
Viha tekee
sokeaksi
7402
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
niille muille jotka ymmärsivät lukemansa niinkuin sen tarkoitinkin.
Jotenkin tuntuu siltä että ne "mene kurssille äläkä valita"-viestit todennäköisesti tulivat niiltä jotka ovat itse töissä ja viihdyttääkseen itseään käyvät työttömiä mollaamassa eri palstoilla.
Noita erikoisia kurssimääräyksiä kyllä tuntuu satelevan muillekin, kuulin tapauksesta missä vajaa 2 kuukautta työttömänä ollut käsityöalan ammattilainen jonka työstä yksi osa on mallisuunnittelua tietokoneen avulla on juuri saanut pakkohaun kolmen kuukauden "koulutukseen" jossa opetetaan esimerkiksi sähköpostin avaaminen ja lähettäminen.
Lisäksi kurssiin kuuluu esimerkiksi kädentaitojen harjaannuttaminen joka toteutetaan liimailemalla tarroja kankaalle.
Hyvinkin motivoivaa ihmiselle joka on taitava käsityöläinen jonka työttömyys johtuu siitä että oli töissä firmassa joka meni nurin.
"Jotenkin tuntuu siltä että ne "mene kurssille äläkä valita"-viestit todennäköisesti tulivat niiltä jotka ovat itse töissä ja viihdyttääkseen itseään käyvät työttömiä mollaamassa eri palstoilla."
Itse epäilen, että yksityiset kouluttajat ovat kovin aktiivisia. Ajattelevat, että kaltaisestasi saa ilmaisen ammattitaitoisen kouluttajan ja voivat repiä kurssille jonkun pystymetsästä, ettei tarvitse suurta palkkaa maksaa, vaan pistävät palkkoihin budjetoitut kulut omiin taskuihinsa. Esim. Gestapo puhuu niin paljon huuhaakouluttamisen puolesta, että taitaa olla joku huonomaineinen kouluttaja itse.
Monilla aloilla on jo työvoimapula esim.
hitsarit, hoitajat, putkimiehet, sähkömiehet, rakennusmestarit, isännöitsijät, kausi tarjoilijat, maanrakennuskone-, kuorma-auto-, linja-auto kuljettajat, lääkärit ym.
Minä en puhu mistään "huuhaakouluttamista" kouluttautukaa em. aloille mistä töitä löytyy.
Enkä toimi koulutusalalla vaan teknisellä palvelualalla.
Jos et itse kerran ole työtön, niin millä perusteella oletat, että muut ovat? Oma työttömyyteni loppui kuukauden alusta. T. edellinen vastaaja. Gestapo, oletko elämää näkemätön nuori vai tyhmä?
Luin viestini viiteen kertaan, eikä siitä mitenkään voi edes rivien välistä lukea, että olisin työtön. vanhasta tottumuksesta näin lauantaina saunavuoroa odotellessa tulee täällä käytyä. Itse muuten olen kolmesti kouluttautunut alalle, jossa koulutuksen alkaessa on ollut töitä, mutta tilanne kääntynyt päälaelleen koulutuksen loppuessa. Mutta aktiivisuuteni tosiaa palkattiin, kaltaisistasi typeristä jästipäistä huolimatta.
Miksi poliitikot ja tavalliset työssäkäyvät tallaajat kuvittelevat, että työttömänä automaattisesti passivoituu?
On enemmän aikaa omille ajatuksilleen, saa kirjoitella runoja ja muita ajatuksia paperille, luontokävelyt ja lenkillä käymiset sekä pystyy valvomaan paremmin omaa terveellistä ruokavaliotaan ja muita elämäntapoja.
Kirjastosta saa ilmaiseksi lainata leffoja, cd-rommeja, lukea aikakaus- ja sanomalehtiä sekä tietysti kirjoja, niin romaaneja kuin tietokirjallisuutta... ja aikaa omaehtoiseen opiskeluun riittää! Myös musiikkia voi kuunnella ja nauttia ja keskittyäkin paremmin voi, jos on runsasta vapaa-aikaa.
On enemmän aikaa käydä tapaamassa vanhjoja sukulaisiaan ja muita tuttuja ja ystäviä, sekä aikaa kirjoittaa kirjeitä heille sekä aikaa "tsättäilyyn". Kaiken tämän lisäksi aikaa menee hyvässä lykyssä jopa kolme-neljä tuntia *päivässä* hakemusten väsäämiseen sekä puhelinsoittoihin mahdollisille työnantajille... kyllä se työstä tosiaankin käy!
Pointti on se, että passiivi-juoppo-laiska-työtön on vain kultalusikka-ihmisten työttömistä keksimä myytti, vaikka suurin osa työttömistä (varsinkin kun niitä täällä meidän Suomessa on tällä hetkellä työnhaluisina työnhkijoina varmasti miltei puoli miljoonaa, kun kaikki pätkätyöläis-ihmisetkin otetaan mukaan) elää tälläkin hetkellä kaikkea muuta kuin passiivisena.
Voisi jopa sanoa, että työttömänä aivot virkistyy, kun saa käyttää niitä aivoja muuhunkin kuin kulutusyhteiskunnan kiristyviin työtunteihin ja vaatimuksiin, vaikka eihän elämän todellisen tarkoituksen todellakaan pitäisi olla vain työtä, työtä työtä! Raha, raha, raha!
Taitavat nuo "työttömät tarvitsevat kurssin kaltaista aktivointia, muuten passivoituvat varmasti"-tyypit *tietää* tämän kaiken, mitä edellä luettelin, heitä ottaa päähän koska ovat vihreinä kateudesta, ja nyt vallalla ja koston vuoksi haluavat manipuloida ihmisiä väittäen, että ovat muka oikeasti oikealla asialla!
sinua ja kertoa että aloitan pian työt. Edelleenkin aion tätä palstaa lukea ihan vaan sen takia että saan nähdä millaisen aivopierun minäkin päivänä taas meille pienen ymmärryksen omaaville suot.
Ettet kovin ilostuisi voin myös kertoa että oikein vituttaa mennä töihin. Riemusta hypin kun edellinen firma pani ovet kiinni ja saimme kaikki lopputilin, tekevätkin muuten siellä Unkarissa ja Kiinassa varmasti parempia kännykänkuoria kuin me ikinä. Nyt sain töitä, hitto kun hain, ja pääsen taas liukuhihnalle öitä valvomaan.
Onkin tässä jo jonkin aikaa saanut nukkua univelkoja pois. Kävin tuossa yhdellä hömppäkurssilla nostamassa muutosturvarahat talteen ja rahaa tuli saman verran kuin töissä ollessa. Ei siitä hömpästä näemmä pelkästään kurssittaja hyödy. Minäkin opin mikä on uusin työnhaun trendi: se n yrittäjämäinen suhtautuminen työhön. Epäilempä että jos tulevassa työpaikassa alan kovin oma-aloitteiseksi ja yrittäjämäiseksi niin on aika pian kengänkuva persiissä.
Jatka sinä Gestapo samaan malliin ja ota se iltalääkekkin välillä. Ehkä jo tuleva lama pitää huolen että pääset nauttimaan työttömyyden iloista. Voi se velipojankin firma kaatua, siinä se menee sitten sinunkin sijoituksesi. Mutta ei hätää, molon sivut ovat TÄYNNÄNSÄ työpaikkoja työhaluisille, tottahan sinä kelpaat kun minäkin kelpasin!