Järjestäytymätön työnantaja

Anniina

Jos työpaikalla ei noudateta mitään työehtosopimusta, niin onko silloin OK, että mitään yleispalkankorotuksiakaan ei makseta tässä työpaikassa, vaan palkka on se vuodesta toiseen, mitä on taloon tullessaan saanut?

3

2456

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimimerkki

      Jos alalle on sovittu yleissitova TES, niin on aivan sama kuuluuko työnantaja alansa työnantajaliittoon, niin työnantaja on noudatettava sitä yleissitovaa työehtosopimusta.

      Olisiko asiallista liittyä alansa työntekijä ammattiliittoon?

      • TyönAntaja_

        Mikäli työntekijä kuuluu johonkin liittoon, niin järjestäytymätöntä ttyönantajaa sitoo yleissopimus, mikäli sellainen on alalle sovittu.

        Tarkennettakoon tässä, että työntantajalla on siis yleissopimuksen velvoitteet/sitoumukset joita noudatetaan ensisijaisesti, vaikka työntekijä olisi omassa liitossaan.


      • tarkennukseen
        TyönAntaja_ kirjoitti:

        Mikäli työntekijä kuuluu johonkin liittoon, niin järjestäytymätöntä ttyönantajaa sitoo yleissopimus, mikäli sellainen on alalle sovittu.

        Tarkennettakoon tässä, että työntantajalla on siis yleissopimuksen velvoitteet/sitoumukset joita noudatetaan ensisijaisesti, vaikka työntekijä olisi omassa liitossaan.

        "Mikäli työntekijä kuuluu johonkin liittoon, niin järjestäytymätöntä ttyönantajaa sitoo yleissopimus, mikäli sellainen on alalle sovittu."

        Järjestäytymätöntä työnantajaa sitoo alan mukainen yleissopimus, jos sellainen on olemassa. Työntekijän liittoon kuulumisella ei ole tämän asian kanssa mitään tekemistä, sillä työntekijä saa kuulua siihen liittoon minkä katsoo parhaaksi tai olla kuulumatta mihinkään liittoon. Työehtosopimusten velvoittavuus määräytyy yksinomaanomaan työnantajan perusteella!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      49
      3311
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      525
      2013
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1950
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      82
      1907
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      19
      1561
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1498
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1376
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1277
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      113
      1195
    Aihe