Olen runsaasti liikkuessani kiinnittänyt sellaiseen asiaan huomiota, että ladoja ei näy juuri matkalle jättäneenä. Kalliita volvoja, ja muita autoja on useastikin, mutta jostakin kumman syystä ei ladoja. Onkohan kumminkin lada luotettava auto, se vain on jotenkin tässä maassa vaan turhaan haukuttu sen imagon vuoksi, alkaa kyllä tuntumaan sille. Olen ladanomistajia haastatellutkin, ja kaikki tuntuvat olevan autoonsa tyytyväisiä, mitä länsiautoilijat eivät läheskään ole. Kertokaa asialliset mielipiteenne.
Miksi ladoja ei näy tienposkessa?
%%%
81419
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kun ladoja on sittenkin niin vähän, on ollut jo kymmenen vuotta myyntitilastojen vähitenmyytyjä autoja.
kun Ladoilla ajetaan suhteellisen vähän vuodessa ja lyhyitä matkoja.
..syy siinä ettei niitä näy yleensäkään liikenteessä ja suurin ongelma kuulostaakin olevan virtalukossa yms. liikkeellelähdön estävissä vioissa, joten eihän ne pääse tien poskeen kuin työntämällä.
Ja kyllä minäkin olen tyytyväinen nykypeliini, kun ei ole varaa vielä oikeaan Saksalaiseen. Larvakuskit kuuluvat vain siihen sosiaaliluokkaan ettei heillä ole koskaan vaihtoehtoa uudelle autolle ja äly ei riitä siihen että laittaisivat samalla rahalla käytetyn Saksalaisen.
ne on kerätty pääosin jo onneksi pois tieliikenteestä paaleiksi. Vielä paalaamosta löytää vanhaa 1500... ah niitä aikoja kun paska haisi ja lada kulki.
Eipä niitä näy juuri muitakaan. Minulla on ollut kortti noin 5 vuotta ja ajan vuodessa noin 40tkm, enkä voi sanoa, että tien poskiin autoja pahemmin olisi jäänyt. Pari autoa jos näen vuodessa, ni se on jota kuinkin siinä. Tai sitten ne hyytyneet vaan ei ole osunut minun kohdalle.
Nämä ladat ovat sellaisia autoja joille voi myös tienpäällä tehdä jotain. Nyt lähes kaikki nyky autot ovat sellaisia ettei niille ole mitään tienpäällä tehtävissä ja lada kuskit ovat sellaisia mitkä ei heti pienen ongelman johdosta joudu pulaan.
Tuli nyt vähän kehuttua noita lada kuskeja, vaikka yleensä vihaankin kaikkia kommareita ja hinttareita.
Nämä ladat ovat sellaisia autoja joille voi myös tienpäällä tehdä jotain. Nyt lähes kaikki nykyautot ovat sellaisia ettei niille ole mitään tienpäällä tehtävissä ja ladakuskit ovat sellaisia mitkä ei heti pienen ongelman johdosta joudu pulaan.
Tuli nyt vähän kehuttua noita lada kuskeja, vaikka yleensä vihaankin kaikkia kommareita ja hinttareita.
Eihän niitä näy tielläkään niin miksi tienposkessa? Nehän ruostuu pihoilla tai hajoittamoilla.
Katsastuksesta: jos vain takajarrupaineenrajoitin ei ole jumissa on katsastuksen läpäisy hyvin varma! Ladan puhkiruostuminen on hyvin harvinaista. (minulla ei muuten ole koskaan ollut ladaa).