Pika

Mieheni kertoi minulle tänään että muuttaa ensi viikolla uuden naisystävänsä luo. Olen ymmälläni, järkyttynyt, pettynyt. En ole epäillyt että miehelläni olisi suhde, tämä tuli suurena shokkina. Jättää kaiken taakseen ja muuttaa sadan kilometrin päähän. Aloittaa kuulema täysin uuden elämän, ei juo pisararkaan alkoholia (meidän aikana alkoholia on kuluttanut runsaasti)ja elää vain tälle uudelle naiselle. Tämä nainen on noin 10 vuotta miestäni vanhempi ja mieheni työkaveri.Muuta minulle ei sitten kerrottukaan. Mietin että miten tästä selviän eteenpäin. Tunteet ovat aivan sekaisin, vihasta itkuun ..
61212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

vajaa viisi kk sitten. Olimme yhdessä 15v josta osan naimisissa. Mieheni jatkoi myös elämäänsä työkaverinsa kanssa, enkä osannut epäillä mitään suhdetta...Tiedän nyt tunteesi täysin.

Itse olin alussa ihan shokissa, kaksi vkoa sairiksella, söin rauhottavia, unilääkkeitä ja mielialalääkkeitä. Hain apua joka puolelta. Lähdin heti pois kodistamme ystävän luo. Etsin sieltä käsin uuden asunnon mahd.nopeasti ja tietysti ystävien avulla, koska olin aika toimintakyvytön. Muutin pikaisesti, ositus ym. halusin hoitaa heti, asioiden pitkittäminen vaan pahentaa asiaa.

Nyt en halua kuulla enkä nähdä koko tyypistä, koska minun on selvästi helpompi olla näin. Tuska on kova vieläkin ja ties kuinka kauan vielä, mutta kyllä huomaan ajan auttavan. Enää en jaksa paljoa puhua aiheesta, mutta päivittäin hän on mielessäni kipuna, koska rakkaus ei ollut loppunut minun puoleltani.

Ainoa neuvo, jonka osaan sinulle nyt antaa on, että ala toimimaan, vaikka se mahdottomalta tuntuukin ja hae ystävistä apua. Puhu paljon aiheesta ja itke. Itke niin paljon, ettei enää itketä. Näin minä näytän selviävän ja niin selviät sinäkin...Ehkä meitä odottaa jokin vielä ihanampi tässä elämässä. Yritetään uskoa siihen...Voimia sinulle!

Äänestä
  • Kiitos tuesta :) Tuntuu että mies kävi vaan tallomassa mun elämän säpäleiksi. Menetin monta ystävää ja välit sukulaisiin viilentyivät hänen takiaan, hän joi ja minä hoivasin häntä, hoidin kodin, hoidin laskut, tylysti voisi sanoa että asetin hänet ja hänen tarpeensa aina etusijalle. Ja nyt sitten ilmoitetaan että juominen loppuu, uusi ihana elämä ja nainen odottaa häntä.Tällä hetkellä olen katkera. Puhuin tänään hänen kanssaa, oli juonut kolme päivää eli normaali viikonlopun putki päällä, puhui miten minä ansaitsen parempaa, hänellä ei ole vaihtoehtoja vaan pakko erota, tämä on hänen viimeinen mahdollisuus, rakastaa minua aina, ja sitten vielä että ehkä palaa kotiin jos kaikki ei uuden naisen kanssa onnistu. Olin tyrmistynyt. Toivon todella että pääsen irti hänestä ja etten enää ikävöi. Koti vaan tuntuu tyhjältä kun hän ei täällä enää ole.

    Äänestä

  • Ero* kirjoitti:

    Kiitos tuesta :) Tuntuu että mies kävi vaan tallomassa mun elämän säpäleiksi. Menetin monta ystävää ja välit sukulaisiin viilentyivät hänen takiaan, hän joi ja minä hoivasin häntä, hoidin kodin, hoidin laskut, tylysti voisi sanoa että asetin hänet ja hänen tarpeensa aina etusijalle. Ja nyt sitten ilmoitetaan että juominen loppuu, uusi ihana elämä ja nainen odottaa häntä.Tällä hetkellä olen katkera. Puhuin tänään hänen kanssaa, oli juonut kolme päivää eli normaali viikonlopun putki päällä, puhui miten minä ansaitsen parempaa, hänellä ei ole vaihtoehtoja vaan pakko erota, tämä on hänen viimeinen mahdollisuus, rakastaa minua aina, ja sitten vielä että ehkä palaa kotiin jos kaikki ei uuden naisen kanssa onnistu. Olin tyrmistynyt. Toivon todella että pääsen irti hänestä ja etten enää ikävöi. Koti vaan tuntuu tyhjältä kun hän ei täällä enää ole.

    miehellä oli suhde toiseen ja jäi siitä kiinni. kuitenkaan mies ei olisi halunnut erota vaan pyysi vaimoaan odottamaan että hänen 50 villitys menee ohi ja sitten jatketaan entisellään.
    se ei vaimolle sopinut vaan hän haki avioeron.
    vielä mies jatkaa suhdettaan ja pytelee exvaimoaan palaamaan. ex auttelee kuitenkin erilaisissa asioissa kun mies on niin avuton eikä osaa.

    Äänestä

  • eräälle läheisellekin kävi ... kirjoitti:

    miehellä oli suhde toiseen ja jäi siitä kiinni. kuitenkaan mies ei olisi halunnut erota vaan pyysi vaimoaan odottamaan että hänen 50 villitys menee ohi ja sitten jatketaan entisellään.
    se ei vaimolle sopinut vaan hän haki avioeron.
    vielä mies jatkaa suhdettaan ja pytelee exvaimoaan palaamaan. ex auttelee kuitenkin erilaisissa asioissa kun mies on niin avuton eikä osaa.

    hän joi ja minä hoivasin,,hyi hel..tti minkälaisia parisuteita niitä onkin. sit vielä ihmetellään kun vaikeuksia tulee.

    Äänestä

  • ... 15 vuotta yhdessä, osa aviossa. Lapsia kaksi.
    Mies oli kunnollinen, akateeminen ja hyvin ansaitseva. Joskin työnarkomaniaan ja omiin harrastuksiinsa keskittyvä.

    Minä hoidin kodin, työni, lapset, siinä ohella opiskeluni ja omat yhteiskunnalliset harrastukseni. Miehen paitoja en juuri silittänyt, pesin kuitenkin.

    sitten eräänä kauniina päivänä mies käveli kotiin ja pyysi allekirjoitusta avioeropaperiin, hän kun kuulema oli menossa naimisiin: kirkkokin jo varattuna!

    Minä selvisin ja en selvinnyt. Sairaslomaa, terapiaa, lääkitystä jne. jne... Mutta haavat jäivät ja ovat vieläkin auki, koska on ollut lasten vuoksi jatkuvasti pakko pitää yhteyttä tähän mieheen. Toivon haavojen edes arpeutuvan vähän, kun lapset tulevat täysi-ikäisiksi eikä mieheen tarvitse enää olla yhteydessä...

    Äänestä

niin kirjoittamastasi päätellen näin ulkopuolisen silmin katsottuna tämä ero on sinulle uuden, paremman elämän alku.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ero* kirjoitti:

Mieheni kertoi minulle tänään että muuttaa ensi viikolla uuden naisystävänsä luo. Olen ymmälläni, järkyttynyt, pettynyt. En ole epäillyt että miehelläni olisi suhde, tämä tuli suurena shokkina. Jättää kaiken taakseen ja muuttaa sadan kilometrin päähän. Aloittaa kuulema täysin uuden elämän, ei juo pisararkaan alkoholia (meidän aikana alkoholia on kuluttanut runsaasti)ja elää vain tälle uudelle naiselle. Tämä nainen on noin 10 vuotta miestäni vanhempi ja mieheni työkaveri.Muuta minulle ei sitten kerrottukaan. Mietin että miten tästä selviän eteenpäin. Tunteet ovat aivan sekaisin, vihasta itkuun ..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu