Miehen sekaiholle

Mies26v.

Hei,

osaisiko joku neuvoa hyvää kasvojen hoitosarjaa miehen sekaiholle.

Tällä hetkellä (ja jo pitemmän aikaa) on ollut otsalla (muutama myös leuassa) finnejä sekä pientä näppylää ja muutenkin rasvaisen tuntuinen ja epäpuhtaan näköinen tuo otsan iho. Muuten posket, nenä ok. Ihoni on myös aika herkkä eli ei mieluusti mitään hajusteita tai väriaineita jne.

Tällä hetkellä käytän eucerinin herkälle iholle tehtyä hoitosarjaa (puhdistusmaito, kasvovesi, sitten joku kosmetologilta saatu kosteusvoide, joka pitäisi vähentää epäpuhtauksia).

Olen ajatellut tuota eucerinin impure skin sarjaa, joissa on puhdistusgeeli, kasvovei, kuorinta ja hoitovoide. Sopisiko tuo miehen sekaiholle?

Toinen mitä olen katsellut on Cliniquen sarja (strawberrynet.comista) miehelle.

Olisin kiitollinen jos joku voisi tässä auttaa ja ehdottaa muita sopivia sarjoja tai tuotteita. Aamuin illoin olen nyt näitä käyttänyt (aamulla myös parranajo, siinä tällä hetkellä nivean herkälle iholle suunnitellut tuotteet vaahto ja balsami).

4

1354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mies22

      Kokeilepa L`orealin men expert -tuotteita. Itse käytän kuorintaa, puhdistusgeeliä, silmänympärysvoidetta ja kosteusvoidetta. Voit halutessasi ottaa myös ryppyvoiteen. Olen käyttänyt jotain abt kuukauden ja tulokset ovat olleet todella hyviä. Käytän tosin lisäksi itseruskettavaa voidetta. Suosittelen, kannattaa ainakin kysellä myymälöiden kosmetiikkamyyjiltä.

    • yhteydessä

      sen epäpuhtaus-kosteusvoitee aloittamiseen? Voi olla, että rasvoittuminen on vastareaktio siihen.

      Usein herkkä iho ei kaipaa epäpuhtaalle iholle tehtyjä antibakteerisia aineita, vaan ihan päinvastoin ne finnit ovat vastareaktio sille ärsytykselle.

      En suosittele vaihtamaan ainakaan ärtsympiin epäpuhtaan ihon aineisiin, kokeile mieluummin vaihtaa kosteusvoide hellempään ensin.

      • mies26v.

        Joo siis tuo otsan iho on ollut tuollainen jo ennen sitä kosmetologin suosittelemaa kosteusvoidettakin.

        Yksi vaihtoehto vielä mitä olen miettinyt on nuo avenen tuotteet joita myydään apteekeissa. Eli tässä on nyt sitten ainakin 3 sarjaa mietinnän alla ja olisi kiva jos näistä olisi jotain kokemuksia tms.


      • sulle..
        mies26v. kirjoitti:

        Joo siis tuo otsan iho on ollut tuollainen jo ennen sitä kosmetologin suosittelemaa kosteusvoidettakin.

        Yksi vaihtoehto vielä mitä olen miettinyt on nuo avenen tuotteet joita myydään apteekeissa. Eli tässä on nyt sitten ainakin 3 sarjaa mietinnän alla ja olisi kiva jos näistä olisi jotain kokemuksia tms.

        Clinique-sarjaa! Tosin en tiedä, kuinka tehokkaita/hyviä tämän sarjan miesten tuotteet ovat. Olen siis 24 v. nainen ja käytän itse tätä sarjaa (myöskin herkkä sekaiho), olen ollut tosi tyytyväinen. Olen myöskin ajatellut ostaa miehelleni kyseisen sarjan tuotteita (miehille tarkoitetusta sarjasta), kunhan hän käyttää loppuun nämä vanhat. Tällä hetkellä hänellä on siis Neutrogena-tuotteet, ovat olleet suhteellisen hyviä, mutta itse toivoisin parempaa tulosta, sillä epäpuhtauksia silti on.
        Tuotesarjasta huolimatta, täytyy aina muistaa kuoria iho kerran viikossa sekä kosteuttaa tarpeeksi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3878
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      351
      3011
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      11
      1915
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1635
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1099
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      944
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      781
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      67
      769
    Aihe