käydessäni työpaikka-osoituksen. miten ne tarkistaa olenko ottanut yhteyttä kyseiseen paikkaan kun en ainakaan mitään lappua saanut mikä pitäisi ottaa haastatteluun mukaan vai onko käytäntö jotenkin muuttunut?
sain
työkkärissä
4420
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
työnantajalta miksi et kelvannut ja viimeistään silloin paljastuu ettet käynyt.
Lähettävät työnantajalle niiden osoituksen saaneiden tiedot joten syytä ottaa yhteyttä työnantajaan ellet halua karenssia.
Miksei työ kelpaa,vai onko kotona löhöily muuten kivempaa? Juuri teidän työtä vieroksuvien lusmujen takia me kunnon työttömätkin saamme työtävieroksuvan leiman otsaamme,jolloin mekään emme saa työpaikkaa.
Harmittaa tuollainen asenne,prkl.
kirjoituksesta ilmenee ettei hän aio mennä haastatteluun?
siihen sijoitusosoitukseen työnantantaja raapustaa, että ei valittu, koska... ja sillä perusteella saat sitten karenssin.
... tai sitten työnantaja raapustaa, että kieltäydyit tarjotusta työstä ja saat sen perusteella karenssin.
... tai sitten sinut valitaan ja saat työpaikan.
...ai.. niin... sitten on vielä sellainenkin mahdollisuus ettei työnantaja edes järjestä työhaastattelua syystä tai toisesta ja ilmoittaa yhteydenotostasi huolimatta ettet ottanut yhteyttä... ja saat sen perusteella karenssin.
Kaikissa mahdollisissa tilanteissa todistustaakka on työttömällä... ellei pysty todistamaan, niin karenssi paukkuu ja pysyy.