Liippaa ehkä tätäkin kategoriaa ala allegoriaa, vaikka kuuluu kuntoilupuolelle enemmän.
Liikkeellä on ollut vuosikausia juttua ns. "rasvanpolttosykkeestä". Olen kuullut ja lukenut hieman erilaisia näkökohtia asiaan.
Korjatkaa ja kommentoikaa, jos olette eri mieltä ja mihin perustatte väitteenne. Saisiko linkkiä aiheeseen?
Yleinen legenda liikkuu: Rasva palaa liikunnan aikana siinä 60..70% maks. sykkeellä tehdyssä liikunnassa. Eli kevyessä liikunnassa. Siis se rasva palaa liikuntasuorituksen aikana ja laihduttaa elimistöä. Legendan mukaan kevyt liikunta on sitä, mikä laihduttaa.
Vasta legendoja on liikenteessä, tähän suuntaan: Kovemmalla sykkeellä elimistö polttaa vähemmän rasvoja itse liikuntasuorituksen aikana. Mutta nousee kunto paremmin kovassa sykkeessä ja suorituksen jälkeen rasva palaa vielä tuntikausia ellei vuorokaudenkin ajan. Näin ei käy ns. rasvanpolttosykkeellä suoritetussa liikunnassa.
Rasva palaa paremmin kovalla teholla suoritetussa liikunnassa.
Tämän toisen legendan mukaan mitään rasvanpolttosykettä ei ole olemassakaan ja se on lähinnä huijausta, koska kovemmassa liikunnassa rasva palaa kokonaisuuteen nähden paljon enemmän ja kunto nousee reippaammin. Lisäksi se rasva palaa joidenkin mielestä samalla tavalla kovemmassakin menossa, kuin kevyemmässä menossa.
Siis onko se rasvanpolttosyke pelkkää huijausta vai mitä? Tällaista juttua olen lukenut noilta liikunta/urheilu aiheisilta sivuilta. Siellä pidetään suorastaan pelleinä noita rasvanpolttosyke ihmisiä ja koko homma roskana. Miten se on?
Rasvanpolttosyke
16
2124
Vastaukset
- osa kirjoittajista
on puoliksi ymmärtänyt asian, harva kokonaan.
Tuo ns. rasvanpolttoalue tarkoittaa sitä, että kulutettavasta energiasta elimistö valmistaa suhteellisesti enemmän rasvasta kuin hiilihydraatista, mutta ei suinkaan absoluuttisesti polta rasvaa maksimimäärää. Absoluuttisesti eniten kone kuluttaa silloin kun ajetaan jokseenkin kaasu pohjassa.
Rasvanpolttosykkeen idea on siinä, että laihtumista tarvitseva, usein heikkokuntoinen ihminen, jaksaa tehdä riittävän pitkiä harjoitteita! Jos kuntosi kestää pitkän keston ja kovan sykkeen, niin anna mennä vaan! Mutta kovakuntoiset ihmiset ovat harvoin niitä, jotka kipeimmin tarvitsevat rasvanpolttoa. - 130-140
Olin eilen salilla ja nyt ekaa kertaa kärsivällisyys ja aika riitti polkee stepperillä 45 min ja ohjeiden mukaan pidin pulssin 130- 140. Ja kyllä sen tuntee reisissä kuinka se RASVA PALAA sen 20 min. jälkeen. Eli kunto-ohjaaja kertoi sen että 20 min jälkeen alkaa elimistö suoraan polttaa rasvaa ja TOTTA se on. Mutta tärkeintä on pitää pulssi riittävän alhaana että 1. jaksaa ja 2. että rasva palaa. Hyvä vaihtoehto on ulkona reipas kävely. Ei maksa mitään ja erittäin tehokas laihdutuskeino, ruokavalion osuutta unohtamatta.
- Tenukeppi1964
kuinka sekavasta asiasta on kyse.
"Mutta tärkeintä on pitää pulssi riittävän alhaana että 1. jaksaa ja 2. että rasva palaa."
Tuo kohta 2. on se mistä on legendaa liikkeellä.
Toinen kommentoija esitti minusta juuri päinvastaisen mielipiteen.
Tiedän, että kunto-ohjaajista suurin osa hokee tuota. Siksi asia kiinnostaakin. Minusta kun se asia ei ole niin. Se on juuri se asia, mitä urheilijat tuolla muissa osastoissa pilkkaa ja rajusti ja olen nähnyt jopa tieteellistä artikkelia, mutta kun nyt en löydä enää niitä.
Tottakai se rasva palaa suhteessa parhaiten, mitä pitempään jaksaa. Mutta jos jaksaa kovemmalla teholla saman ajan,kuin heikommalla teholla, niin palaako rasva kokonaisvaltaisesti vähemmän? Siis kummassa palaa rasva kokonaisvaltaisesti enemmän? Tunnin kevyt hölkkä vai tunnin vauhdikas juoksu? Se on se oleellinen, mitä haen.
Tässä on hämäävää se, kun osa ns. ohjaajista käyttää sitä "rasvanpolttosyke-sanaa väärin ja he eivät ehkä ymmärrä, mistä on kysymys itsekkään tai sitten he ymmärtävät.
Osa asiantuntijoista on alkanut korostamaan, että se "rasvanpolttosyke" tulee siitä,kun tekee hitaasti, niin jaksaa pitempään ja sitä kautta rasvaa palaa enemmän. Tämän jopa minä ymmärrän ja se on järkeen käypää.
Mutta osa onkin sitä mieltä, että juuri matalassa sykkeessä se rasva palaa paremmin kuin korkealla sykkeellä ja ajalla ei ole merkitystä. He ovat sitä mieltä, että laihtuminen tehostuu ikään kuin heikoilla tehoilla treenattaessa ja lujaa treenattessa mennään "hapoille" tms. ja läskit jää palamatta.
Tämähän on se mikä on täysin sekavaa tässä asiassa.
Itse käsite "rasvanpolttosyke" on osalla asiantuntijoista minusta aivan eri asia kuin toisilla.
Koittakaa kestää tämä on sekava juttu. Toivottavasti ymmärsitte sen, mitä minä pidän tässä asiassa sekavana.
- VarmaTieto
Fysiologisesti ei ole olemassa mitään erityistä rasvanpolttosykettä. Ohjeen ajatuksena on ensisijaisesti kuntoilijan pitäminen aerobisella sykealueella, jotta hän jaksaa liikkua kuluttaen sopivasti vaikka 300-500 kcal kerralla.
Huonokuntoinen ei jaksa juosta "täysillä" kuin puoli minuuttia ja sen jälkeen tarvitsee kaksi päivää palautumiseen. Tämä on kehnoa rasvanpolttoa; puolessa minuutissa kului ehkä 10 kcal.
Lihakset käyttävät ensisijaisesti energiakseen aina lihaksiin varastoitunutta glykogeenia. Kun se loppuu, aletaan aerobisessa liikunnassa muodostaa rasvasta glykogeenia. Tämä on suhteellisen hidasta ja tehotonta; alhainen rasitustaso on eduksi. Kovalla sykkeellä anaerobisessa liikunnassa kulutus on toki kovempaa, mutta vaatii myös kovan kunnon.
Kovalla sykkeellä kovassa rasituksessa energianlähteinä toimivat lihasten aminohapot (proteiini) ja maitohappo ja niin edelleen, koska rasvasta tuotettu energia ei riitä vastaamaan tarpeeseen. Rasvaa kulutetaan vasta suorituksen jälkeen, kun aineenvaihdunta käy kovilla kierroksilla. Tosin proteiinitankkaus ja hiilihydraattitankkaus on tärkeää, tai "laihtuja" menettää enemmän lihaksia kuin läskiä.
Eli, on rasvanpolttosykkeellä nimenomaan huonokuntoiselle tai lihavalle merkitystä. Kovakuntoiselle taas rasvanpolttosyke on merkityksetön käsite.
-VT - LAIHDUTUSKESKUSTELIJA
Jos on työikäinen ja ei mitään terveysremppaa, niin syke 110-120 minuutissa on tehokkain rasvanpolttaja.
-LK- löytyykö artikkelia
ko. asiaan? Onko perustelusi se, että ko. sykkellä jaksaa kauemmin vai se, että ko. sykkeellä jumppaamalla rasva palaa enemmän kuin kovemmalla sykkellä junppaamalla? Laihdut hitaasti jumppaamalla paremmin? Näinkö on?
Mitenpä mielestäsi jumpan jälkeen rasvojen palamiset suhtautuu?
Onko seuraava tuttua:
Kovassa jumpassa elimistön käyttämät hiilihydraatit täytyy tankata ruuasta, jumpan JÄLKEEN. Lihastankkauksen ajan elimistö käyttää rasvaa elintoimintojen ylläpitoon. Rasvaa palaa lenkin jälkeen tuntikausia.
Näin ei käy sinun mainitseman "rasvanpolttosykkeellä" suoritetun jumpan jälkeen, koska elimistössä on hiilihydraatteja jäljellä. Hiilareita sisältävä palautusjuoma muuttuu läskiksi.
Näin se vaan on ja tässä ne laihduttajat menee retkuun. - VarmaTieto
Tuo on juuri se väite, jonka saa lukea naistenlehdistä ja aina ilman perusteluja.
Ainoastaan lihaville ja huonokuntoisille tuo pätee, ei normaalikuntoisille terveille ihmisille.
Tunnin lenkki kevyesti hölkäten sykkeellä 120 saattaa kuluttaa energiaa 300-500 kcal.
Tunnin lenkki reippaasti juosten sykkeellä 150 saattaa kuluttaa energiaa 600-800 kcal.
Alempi vaihtoehto tyhjentää lihasten glykogeenivarastot ja rasittaa voimakkaammin. Palautumiseen menee pidempi aika ja rasva saattaa palaa elimistössä vielä 6 tuntia lenkin jälkeenkin. Sen lisäksi tämä kohottaa kuntoa.
Huonokuntoinen läski ei pysty, kuin ylempään vaihtoehtoon. Hän voi valita "kävelyn" (syke 90) ja "rasvanpolton" (syke 120) väliltä, muuhun ei kropassa ole rahkeita.
-VT - jossa vedetään kevyt
VarmaTieto kirjoitti:
Tuo on juuri se väite, jonka saa lukea naistenlehdistä ja aina ilman perusteluja.
Ainoastaan lihaville ja huonokuntoisille tuo pätee, ei normaalikuntoisille terveille ihmisille.
Tunnin lenkki kevyesti hölkäten sykkeellä 120 saattaa kuluttaa energiaa 300-500 kcal.
Tunnin lenkki reippaasti juosten sykkeellä 150 saattaa kuluttaa energiaa 600-800 kcal.
Alempi vaihtoehto tyhjentää lihasten glykogeenivarastot ja rasittaa voimakkaammin. Palautumiseen menee pidempi aika ja rasva saattaa palaa elimistössä vielä 6 tuntia lenkin jälkeenkin. Sen lisäksi tämä kohottaa kuntoa.
Huonokuntoinen läski ei pysty, kuin ylempään vaihtoehtoon. Hän voi valita "kävelyn" (syke 90) ja "rasvanpolton" (syke 120) väliltä, muuhun ei kropassa ole rahkeita.
-VTlenkki, vaikka 1 tunti kävelyä. Syke ei nouse missään vaiheessa juuri 100 korkeammalle. Tullaan kotiin ja syödään hiilareita oikeaoppisesti ns. palautusmielessä. Ehkä proteiiniakin, ettei lihakset surkastu, niin kuin täälla kovasti varoitetaan.
Mihin ne hiilarit kertyy? Minä veikkaan että läskiksi. Palautusjuomien jne. kanssa vouhotetaan aivan älyttömänä. Ne ei toimi tällaisessa ns. rasvanpolttotasolla, koska rasituksessa ei tule hiilihydraattivajetta lihaksistoon.
Miten on? Onko vaara, että tällaisessa tapauksessa läskistyy vain? - Tai_ga
jossa vedetään kevyt kirjoitti:
lenkki, vaikka 1 tunti kävelyä. Syke ei nouse missään vaiheessa juuri 100 korkeammalle. Tullaan kotiin ja syödään hiilareita oikeaoppisesti ns. palautusmielessä. Ehkä proteiiniakin, ettei lihakset surkastu, niin kuin täälla kovasti varoitetaan.
Mihin ne hiilarit kertyy? Minä veikkaan että läskiksi. Palautusjuomien jne. kanssa vouhotetaan aivan älyttömänä. Ne ei toimi tällaisessa ns. rasvanpolttotasolla, koska rasituksessa ei tule hiilihydraattivajetta lihaksistoon.
Miten on? Onko vaara, että tällaisessa tapauksessa läskistyy vain?tekisi niin kuin minä, että pitää hiilareiden käytön minimissä ja syö niitä nimenomaan palautusmielessä.
Tuolloin jo matalatehoinen liikunta aiheuttaa hiilarivarastojen kulumisen loppuun. Ja kun näin käy elimistö alkaa polttamaan rasvaa energiakseen liikuntasuorituksen aikana. Varmasti toimii!
Eikä niitä hiilareita palautusmielessäkään tarvitse hirveitä määriä tankata ellei ole oikeasti urheilija. 100g/vrk riittää aivan mainiosti jo melko rankkaankin liikuntaan. Tästä on urheiluravitsemustieteeseen perehtyneiden asiantuntijoidenkin vahvistamaa tietoa. Omakohtaisesti totean, että näin on. Tankkaan hiilareita selvästi enemmän vain, jos tarkoituksena vetää raskaampi treeni tai parantaa tuloksia tms. Perusliikkujalle hiilaritankkauksesta ei mun mielestä ole hyötyä. Varsinkaan, jos tavoitteena on painonpudotus ja rasvanpoltto.
Omat tulokseni olivat 6kk:ssa rasvaprosentin tiputus siinä 15% luokkaa. Tarkkaa lukuahan on vaikea sanoa, sillä tuossa ajassa siirryin normaalivartaloisesta urheilulliseen ja mittaus tämänkin vuoksi vaikeaa. Ja ihan epäselvyyksiä vältettääkseni kerrottakoon vielä, että en 6kk:ssa ihan tyhjästä luonut lihasmassaa vaan pohja oli jo olemassa rasvaa vain vähän liikaa :) - Ole hyvä
löytyykö artikkelia kirjoitti:
ko. asiaan? Onko perustelusi se, että ko. sykkellä jaksaa kauemmin vai se, että ko. sykkeellä jumppaamalla rasva palaa enemmän kuin kovemmalla sykkellä junppaamalla? Laihdut hitaasti jumppaamalla paremmin? Näinkö on?
Mitenpä mielestäsi jumpan jälkeen rasvojen palamiset suhtautuu?
Onko seuraava tuttua:
Kovassa jumpassa elimistön käyttämät hiilihydraatit täytyy tankata ruuasta, jumpan JÄLKEEN. Lihastankkauksen ajan elimistö käyttää rasvaa elintoimintojen ylläpitoon. Rasvaa palaa lenkin jälkeen tuntikausia.
Näin ei käy sinun mainitseman "rasvanpolttosykkeellä" suoritetun jumpan jälkeen, koska elimistössä on hiilihydraatteja jäljellä. Hiilareita sisältävä palautusjuoma muuttuu läskiksi.
Näin se vaan on ja tässä ne laihduttajat menee retkuun.http://www.halti.fi/dynamic/1/1175.html
Kysymys, miksi käyttää palautusjuomia jos jumpassa ei edes rasitu? Ehkäpä ne on tarkoitettu hieman kovempaa treenaaville. - samaa blaa, blaata
Ole hyvä kirjoitti:
http://www.halti.fi/dynamic/1/1175.html
Kysymys, miksi käyttää palautusjuomia jos jumpassa ei edes rasitu? Ehkäpä ne on tarkoitettu hieman kovempaa treenaaville.Tuostakin linkistä saa sen kuvan, kuin matalalla teholla ne läskit palaisi parhaiten.
Ei tuossa ollut mitään juttua liikuntasuoritteen jälkeisiin tapahtumiin kehossa. Eli siihen palaako se rasva kovansuorituksen jälkeen vielä elimistössä vai ei?
Ihan tavis linkki taas, joka sekottaa vain asiaa. - mitä kyselet
samaa blaa, blaata kirjoitti:
Tuostakin linkistä saa sen kuvan, kuin matalalla teholla ne läskit palaisi parhaiten.
Ei tuossa ollut mitään juttua liikuntasuoritteen jälkeisiin tapahtumiin kehossa. Eli siihen palaako se rasva kovansuorituksen jälkeen vielä elimistössä vai ei?
Ihan tavis linkki taas, joka sekottaa vain asiaa.eipä muuta voi sulle sanoa kuin kvg (katso vittu googlella). Jos löytäisit linkin jossa kerrotaan kuinka paljon ylimääräistä saat vielä mässyttää. Tai kysy lääkäriltä. Mitä vitun väliä sillä on palaako rasva liikunnan jälkeen vai ei. Liikunnan aikana sit palaa ainakin. Laiska tyyppi taidat olla kun tuosta asiasta sulla on noin kova murhe.
- Löytyykö tietoa
mitä kyselet kirjoitti:
eipä muuta voi sulle sanoa kuin kvg (katso vittu googlella). Jos löytäisit linkin jossa kerrotaan kuinka paljon ylimääräistä saat vielä mässyttää. Tai kysy lääkäriltä. Mitä vitun väliä sillä on palaako rasva liikunnan jälkeen vai ei. Liikunnan aikana sit palaa ainakin. Laiska tyyppi taidat olla kun tuosta asiasta sulla on noin kova murhe.
tai linkkiä traktorin renkaan paikkaamisesta. Liittyy ihan yhtä paljon tähän aiheeseen, kuin tuo sinun edellinen asiantunteva linkki.
Kiitos tästä asiantuntevasta lausunnosta:
"Mitä vitun väliä sillä on palaako rasva liikunnan jälkeen vai ei. Liikunnan aikana sit palaa "
Vau mikä asiantuntija!!!!!!!
Löysitkö ihan googlesta nuo? Älliä sulla kyllä riittää. - mitä kyselet
Löytyykö tietoa kirjoitti:
tai linkkiä traktorin renkaan paikkaamisesta. Liittyy ihan yhtä paljon tähän aiheeseen, kuin tuo sinun edellinen asiantunteva linkki.
Kiitos tästä asiantuntevasta lausunnosta:
"Mitä vitun väliä sillä on palaako rasva liikunnan jälkeen vai ei. Liikunnan aikana sit palaa "
Vau mikä asiantuntija!!!!!!!
Löysitkö ihan googlesta nuo? Älliä sulla kyllä riittää.kyllä heppu käy vähän ylikierroksillä. Kyllä on rasvan palaminen vakava asia joillekkin. Mikä minun edellinen asiatunteva linkki??? Vittu mikä tyyppi. Hoitoon vaan!
- mutta erilainen nuori.
mitä kyselet kirjoitti:
kyllä heppu käy vähän ylikierroksillä. Kyllä on rasvan palaminen vakava asia joillekkin. Mikä minun edellinen asiatunteva linkki??? Vittu mikä tyyppi. Hoitoon vaan!
Minkä takia sinä osallistut keskusteluun, kun sinua ei kiinnosta aihe?
Aika jännät harrastukset sulla!!!
Luetko kaikki suomi24 viestit ja vastaat niihin vihaisena? Jännää. Rasva palaa varmaan siinä.
- Tenukeppi1964
http://www.hs.fi/henkkoht/artikkeli/Rasvanpolttosyke on harhaa/HS20041115SI1TL0108s
Tein pienen otannan myös googleen ja laitoin hakusanaksi:"rasvanpolttosyke"
Yllättävää tietoa. Selaisin sivuja ja omasta mielestäni näyttää pahasti siltä, että nimenomaan laihduttajille suunnatuilla sivuilla on pahimmat puoskarit tämän asian suhteen. Lääketieteellistä näyttöä on olemassa aika paljon siihen suuntaan, ettei mitään rasvanpolttosykettä ole olemassakaan.
Eli jos laihduttajalla on kuntoa liikkua kovemmalla teholla esim. se tunti, niin on suorastaan vääryys mainostaa sitä, että alemmalla teholla tunnin treenamalla sinun rasva palaa paremmin.
Näin ei ole asiat ollenkaan näköjään.
Kovat tehot laihduttaa paremmin. Tähän tulokseen tulin minä. Tuo edellinen "varmatieto" kaveri näyttää olevan samalla linjalla. Samansuuntaisia juttuja liikkuu urheilupiireissä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle233051Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122139Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.661978Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1001843Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761573Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥391336Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta141292Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001265- 1121083
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151066