noidankehä

Kävinpäs huvikseni katsomassa "pienen" otannan (noin 90 kpl pikakelauksella ja myönnetään, minulla ei taida olla omaa elämää) kanssasisarten profiileita.

Hitto, teillä miehillä on hyvät oltavat jos nettideittien taso on tuota mitä itse kuvien perusteella näin naisena pystyn sanomaan! Profiilien sisältöä en tässä sen enempää analysoi, ihan kivoilta tytöiltä kuitenkin suurin osa vaikutti. Tai sitten ei...

Noin puolet katsomistani naisten kuvista (ikäluokka 20-27) oli mielestäni kauniita, joista puolet vieläpä todella kauniita. Ja suurin osa lopuistakin vähintäänkin söpöjä.

N. 95%:ssa profiileista oli vieraskirjassa sivu tai pari täynnä miesten kehuja, miten ihania, söpöjä, kauniita naisia kuvissa on.

Kummallista on, että osa kommenteista oli päiväyksen mukaan vuodelta 2005! Eivätkö he kahdessa vuodessa ole seuraa löytäneet? Vai eikö näille kaunottarille kelpaa kukaan? Tai seuraa löydy tosielämästä?

Mikä ihme tässä mättää, miehet täällä hermoilee ja kirjoittelee kun naiset eivät heille vastaa ja silti samat profiilit pyörii täällä vuodesta toiseen...

Tuolla ulkonäöllä nuo naiset saavat varmasti todella paljon vastauksia, että tuskin ehtivät kaikkiin vastaamaan jos ette todella viestiinne panosta ja pistä kaikkea peliin erottuaksenne. (Itselle kuvattomallakin profiililla tuli viikossa kymmeniä, jos ei lähemmäs sata viestiä, joista suurin osa tasoa, moi mitäs sun iltaan, eikä mitään muuta. Ei tommosiin viesteihin kukaan jaksa vastata, etenkin jos viestiä paukuttaa postilaatikkoon muutaman minuutin välein...)

Miestenkin profiileita tuntuu olevan kohtuu paljon.

Mikä on, kun kysyntä ja tarjonta ei kohtaa? Oma teoriani on, että nämä kaunottaret ikäänkuin huumaantuvat kehuista ja kommenteista, haluavat lisää ja lisää huomiota, ja mikään ei tunnu kelpaavan. Ja sitten ne miehet; kelpaako teille enää se tavallinen nainen kun tarjolla näyttää kuitenkin olevan ihan hyvän näköistä kauraa? Ajatellaanko, jos nyt kuitenkin yrittäisin vielä tuota kauniimpaa... Ja lopputulos on, että kukaan ei saa seuraa ja kaikki pettyvät. Naiset palaavat hetken deittailun jälkeen palveluun takaisin saamaan lisää kommentteja, valikoimaan siitä suurensuuresta viestimäärästä taas se yksi komein, taas mennään ja taas petytään.

Ja nämä samaiset miehet, jotka eivät koskaan viesteihinsä vastausta saa tyytyvät lopulta vain katsomaan kuvia ja kommentoimaan.

Pitäisikö miesten todella panostaa enemmän vastauksiinsa, jotta herättäisivät naisten mielenkiinnon? Koska naisilla todellakin on vara mistä valita. Vai pitäisikö naisten laskea sitä rimaa ja täydellisyyden tavoittelua pikkuisen alemmaksi, eikä heti teilata miestä jos tämä ei ensimmäisellä viestillään osaa säväyttää?

En enää itsekkään asian aiheuttaman voimakkaan tunnekuohun (järkytyksen) vuoksi tiedä viestini pointtia ja asian ydintä, oli vaan pakko avautua. Toivottavasti osasin kuitenkin ilmaista ajatukseni niin, että ymmärrätte, mitä ajan takaa.

Loppukaneettina voisin todeta, etten kyllä omaa kuvaani tuohon kilpailuasemaan uskalla edes tyrkylle laittaa, vaikka en rumana itseäni pidäkkään. Ja taidanpa poistaa sen kuvattoman profiilinikin ja pistän livehaun kehiin ja verkot vesille. Kannattaa varmaan kokeilla myös katiskan kanssa, jos se tuplais mahdollisuudet. :)

Ei hitto, onko tästä nettideittailusta enää kellekkään ihan oikeesti yhtään mitään hyötyä ja iloa?
143004
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Itse (kylläkin jo profiilin poistaneena) lukeudun jonnekkin sinne kauniiden / todella kauniiden maastoon, riippuen katsojasta - siitä sitten seurasi se, että viestejä tuli aivan hirveästi. Eli jos ne ei jotenkin kolahtaneet, ei ollut jotain mikä jäi mieleen - niin eipä sitten tullut vastattuakaan.

Toinen asia sitten on tämä mihin tuntuu törmäävän vain netissä, miehet jotka aivan oikeasti eivät ole edes katseenkestäviä laittavat ihan vakavissaan viestiä. Sisäinen kauneus kun on tärkeää, mutta rajansa silläkin on etenkin kun kysymys on tällaisesta kanavasta kuin netti - ensivaikutelmilla on iso merkitys. Livenä kyseisen näköiset miehet eivät koskaan uskaltaisia lähestyä.

Sieltä sitten poimiutui muutamia hyviä tyyppejä (kuvaa en vaatinut heti nähtäväkseni, mutta jos tapaamista harkitsinkaan niin kyllä ehdottomasti) joiden kanssa siirryin juttelemaan spostin kautta ja suljin koko profiilin. Kun se oli vielä päällä, niin monet ei vastausta saaneet jaksoi pommittaa ikävillä viesteillä kun en voi vastata heille.

Mutta, kyllä siihen jatkuvaan kehujen saamisen voi jäädä koukkuun - olihan se aluksi hauskaa, mutta sitten kun muutama vainoaja ilmaantuu niin hauskuus on siitä kaukana. Itse kylläkin deletoin vieraskirjan viestit, olin oikeasti etsimässä seuraa enkä kuuntelemassa kommentteja ulkonäöstäni.

Ja toinen mutta, joukossa oli muutama todella ihanan oloinen mies - mutta ulkoisesti ei sellainen jonka itse ottaisin, lähinnä epäreilun pituusrasismini vuoksi, ei muuten. Heillä tuntui netissä olevan se fiksaatio, että vain kauniit on niitä joita yritetään vaikka voisi olla realistisempaa hieman höllätä vaatimustasoa - netissä on vain niin helppo lähestyä niitä naisia joita ei livenä lähestyttäisi, saada jopa keskustelua aikaiseksi. Siinä kyllä menee moni mies ihan hukkaan, joten samaa mieltä aloittajan kanssa tuosta asiasta.

Äänestä
  • haiskahtaa!

    Äänestä

Oma kokemus miehenä on, ettei neidoilla ole todellista halua tutustua. Roikuin yhden viikonlopun treffeillä ja en saanut yhtään neitoa (itselle sopivaa) chättiin juttelemaan!

Ensin lyhyt viesti ja samalla kysymys chättiin.. Mielestäni ekan viestin tarkoitus on testata, onko vastapelurilla valmiuksia tutustumiseen..

Rimastakin voidaan puhua, mutta pidän sitä keinotekoisena.. sitä voidaan nostaa tarpeen mukaan sen verran, ettei tarvitse laittaa itseään peliin.

Teoriassa: Minulla pitäisi olla pituus yms. asiat kunnossa.

Mielestäni chätti on mainio ja helppo väline tutustumiseen... muutamassa minuutissa huomaa, millainen ajatuksen kulku toisella on (huumorin tajun & mistä tulee vihaiseksi yms.). Mitkään ulkoiset tekijät eivät pääse hairitsemään.



Mielestä sivusto pitäisi koodata uudelleen!
Ongelma on niinkuin sanottu, liikaa tarjontaa ja on liian helppo jäädä odottamaan vielä parempaa.

Pitäisi antaa tietokoneen valita parhaiten toisilleen sopivat parit. Esim. 5 profiilia kerrallaan. Niihin hyväksy/hylkää... ja saat lisää profiileja näkyviin (koneen mielestä heikompia).

Profiili vanhenee esim. kahdessa viikossa, jonka jälkeen se pitää kirjoittaa uudelleen. (saadaan turha profiili massa pois kummittelemasta).

Freeback, montako sivustoa olet hyväksynyt/hylännyt, vastapelurilta jonkunlainen arvostelu /- (pakottaa käyttäytymään).


Tälläistä tuli kirjoituksestasi mieleen... jotain tarvis tehdä, että paikka olisi oikeasti toimiva.

Äänestä
  • ...ja lähes aina, huom lähes, siellä juttelu kääntyy heti "annatko pillua" vonkaamiseks....ymmärrän että yksikin mulkku pilaa mahikset ns. normiäijiltä....ikävää mutta niin helvetin faktaa. Joten kiitos ei chattia kun vasta sitten kun tietää että mies on hakemassa seuraa loppuelämän reiteille

    Äänestä

  • kokeiltu.... kirjoitti:

    ...ja lähes aina, huom lähes, siellä juttelu kääntyy heti "annatko pillua" vonkaamiseks....ymmärrän että yksikin mulkku pilaa mahikset ns. normiäijiltä....ikävää mutta niin helvetin faktaa. Joten kiitos ei chattia kun vasta sitten kun tietää että mies on hakemassa seuraa loppuelämän reiteille

    Tiedät muutamassa minuutissa, että hylkyyn!
    Missä muualla pääset samaan tehokkuuteen?

    Korjaan että, normaali ja huippujätkiltä!

    Jos sivustossa olisi freeback, niin miinus arvostelu ja kanssasisaret osaavat olla varovaisia.

    Uskallan väittää, 5min chätissä niin tiedät kaverista enemmän kuin kymmenen ennalta mietityn ja vaihdetun viestin jälkeen.

    Äänestä

  • organisaattori kirjoitti:

    Tiedät muutamassa minuutissa, että hylkyyn!
    Missä muualla pääset samaan tehokkuuteen?

    Korjaan että, normaali ja huippujätkiltä!

    Jos sivustossa olisi freeback, niin miinus arvostelu ja kanssasisaret osaavat olla varovaisia.

    Uskallan väittää, 5min chätissä niin tiedät kaverista enemmän kuin kymmenen ennalta mietityn ja vaihdetun viestin jälkeen.

    Yleisessä chatissa ne häpeilemättömät vonkaajat ovat enemmistönä, ja koska naiset eivät tee aloitteita, edes chatin puolella, niin mitä saamme? Saamme joukon naisia, joita vonkaa miljoona chattimörköä, joilla mielessä ihana pillu. Ikäs ja mistä? Ei siinä vitun kakofoniassa pysty keskittymään oleelliseen.. Siitä sitten päätellään että kaikki ovat pillun perässä ainoastaan.

    Äänestä

  • kokeiltu.... kirjoitti:

    ...ja lähes aina, huom lähes, siellä juttelu kääntyy heti "annatko pillua" vonkaamiseks....ymmärrän että yksikin mulkku pilaa mahikset ns. normiäijiltä....ikävää mutta niin helvetin faktaa. Joten kiitos ei chattia kun vasta sitten kun tietää että mies on hakemassa seuraa loppuelämän reiteille

    kuka tahansa voi olla mitä vaan...netissä on helppo ottaa jokin rooli, huijata. Kuten joku jo täällä mainitsikin, niin netti on täynnä epävarmoja, epätoivoisia ihmisiä, jotka loppujen lopuksi eivät osaa tehdä valintoja...jäävät koukkuun tähän maailmaan, odottavat aina vaan jotakin aina vaan parempaa.

    Palaan live-elämään.

    Äänestä

Kiitän rehellisestä kirjoituksestasi, joka oli täyttä asiaa.

Tämä netin maailma profiileineen ja kuvineen on monelle kuin karkkikauppa. Tarjontaa on, mutta se on täysin valheellista, kuten toit hyvin ilmi. Samahan on ollut MTV3:n Se Oikeassa. En tiedä ohjelman rehellisyydestä, mutta samat kuvat ja videot pyörivät aikoinaan kuukaudesta toiseen.

Täällä netissä ihmiset huumaantuvat mahdollisuuksien runsaudesta niin, että eivät osaa tarttua tilaisuuteen, koska uusi tilaisuus odottaa jo hiiren napin painalluksen päässä. Näin tilaisuudesta tulee näennäinen, todellisuudessa kenelläkään ei ole mitään mahdollisuutta.

Olen esittänyt viesteissäni, että ongelma johtuu naisten passiivisuudesta ja on selvää, että naiset saavat miehiltä paljon vastauksia. Monet miehet tekevät hallaa toisille miehille sarjavastauksilla ja törkyviesteillä. Jotkut naiset ovat kyllästyneet deittailuun saamiensa vastausten huonon tason vuoksi. Toisaalta tuokaan ei ole koko selitys, ne huonot vastaukset olisi helppo poistaa. Kuitenkaan ne vastaukset, joihin mies on panostanut, eivät kiinnosta. Kun on copy ja paste, voisi lähettää aina saman kerran kirjoitetun vastauksen kaikille, mutta kyllä senkin huomaisi.

Olen itse kokeillut enimmäkseen City-deittiä, Suomi24:n treffeistä minulla ei ole kokemusta. Vastaan aina vain kuvattomiin ilmoituksiin ja kirjoitan jokaisen vastauksen yksilöllisesti sen mukaan, mitä nainen on itsestään kertonut ja mitä hän on ilmoituksessaan toivonut. Totta kai ne asiat, millainen itse on ja mitä haluaa, ovat aina samanlaisia, mutta nekin yritän kirjoittaa niin, että toistan mahdollisimman vähän itseäni, vaikka toistoahan joka tapauksessa tulee. Naiselle vastaus on joka tapauksessa uutta luettavaa, mutta pyrin välttämään urautumista, koska haluaisin kohdata ihmisen uutena ihmisenä, en vain deittailijana numero se ja se.

Oma kokemukseni on, että vaikka kirjoittaa naiselle rehellisen vastauksen, sieltä ei kuulu yleensä mitään takaisin. Minun ei tarvitse laittaa tähän vastaustani, jokainen voi nähdä jo tästä viestistä, että olen valmis kirjoittamaan, kun on asiaa. Haluaisin jutella, tutustua, mutta kun toinen ei halua, minkä siinä voi? Ehkä nainen on jo löytänyt mieleisensä miehen. Se olisi tosi hyvä asia, mutta kun tosiaan katselee juttuja täällä ja muutenkin ajattelee, niin ei se vain ole niin. Ainoa järkevä selitys on, että naista ei vain nappaa vastata. Se on sairasta, mutta niin se on.

Monelle naiselle deittailun perimmäinen motiivi tuntuu tosiaan olevan jonkinlainen ihailujen kerääminen. Mies on siinä pelkkä väline. Kuvallisten profiilien kuolaaminen hivelee naisten itsetuntoa ja naiset eivät anna mitään takaisin. He vain ottavat, imevät. Miesten ei tietenkään ole pakko alistua sellaiseen.

Sellainen mies, joka haluaa oikeasti löytää seuraa täältä, on täysin tuurinsa armoilla. Se neula heinäsuovasta on aika kevyttä. Ihan sama se on tuolla netin ulkopuolellakin, baareista seuran etsiminen on aivan toivotonta. Jos ei satu olemaan töissä tai harrastusten parissa mukavaa naista, pitää vain toivoa tosi hyvää tuuria. Kukaan ei tule kysymään, mitä itse haluaisi. Sitä on vain yksin, mutta ei silti halua luovuttaa, koska on se pienen pieni mahdollisuus. Sitten moni nainen tulee sanomaan, että on epätoivoinen, kun jaksaa yrittää.

Jos ihmiset oikeasti haluaisivat löytää toisensa, se olisi todella helppoa. Joku hyötyy siitä, että se on näin vaikeaa. Tällä hetkellä hyötyjä on lähes yksipuolisesti nainen. Nämä ovat naisen markkinat ja jos nainen oikeasti tahtoo, hänelle löytyy helposti mahdollisuuksia löytää seuraa. Olen tarjonnut täällä toisin väittäville naisille sähköpostiosoitettani tutustumisen aloittamiseksi, mutta naiset eivät ole halunneet vastata. Siinä näkee, kenellä on valtit ja kenellä ei.

[email protected]

Äänestä
  • Olet harvinaisen selväsanainen ja fiksu mies. Ihmettelen suuresti, ettei sinunkaltainen mies löydä netistä seuraa, kun "kilpailijasi" ovat ties mitä yhden lauseen kirjoittajia.

    Olen kuitenkin eri mieltä kanssasi siitä, että netissä on naisten markkinat. Ei siellä naisilla ole yhtään sen enempää vakavasti otettavia kandidaatteja kuin miehillä...jos nyt ei laske seksinvonkaajia kandidaateiksi ollenkaan.

    Jos olisin vapaa, pohjoisesta ja vähän nuorempi, ottaisin sinuun välittömästi yhteyttä. Uskon, että löydät arvoisesi naisen. Älä luovuta, jatka etsintää. Jossain kulman takana sinunkin onnesi odottaa!

    Äänestä

  • okalinnut kirjoitti:

    Olet harvinaisen selväsanainen ja fiksu mies. Ihmettelen suuresti, ettei sinunkaltainen mies löydä netistä seuraa, kun "kilpailijasi" ovat ties mitä yhden lauseen kirjoittajia.

    Olen kuitenkin eri mieltä kanssasi siitä, että netissä on naisten markkinat. Ei siellä naisilla ole yhtään sen enempää vakavasti otettavia kandidaatteja kuin miehillä...jos nyt ei laske seksinvonkaajia kandidaateiksi ollenkaan.

    Jos olisin vapaa, pohjoisesta ja vähän nuorempi, ottaisin sinuun välittömästi yhteyttä. Uskon, että löydät arvoisesi naisen. Älä luovuta, jatka etsintää. Jossain kulman takana sinunkin onnesi odottaa!

    olla jumiutunut tänne nettiin !!

    Äänestä

  • okalinnut kirjoitti:

    Olet harvinaisen selväsanainen ja fiksu mies. Ihmettelen suuresti, ettei sinunkaltainen mies löydä netistä seuraa, kun "kilpailijasi" ovat ties mitä yhden lauseen kirjoittajia.

    Olen kuitenkin eri mieltä kanssasi siitä, että netissä on naisten markkinat. Ei siellä naisilla ole yhtään sen enempää vakavasti otettavia kandidaatteja kuin miehillä...jos nyt ei laske seksinvonkaajia kandidaateiksi ollenkaan.

    Jos olisin vapaa, pohjoisesta ja vähän nuorempi, ottaisin sinuun välittömästi yhteyttä. Uskon, että löydät arvoisesi naisen. Älä luovuta, jatka etsintää. Jossain kulman takana sinunkin onnesi odottaa!

    Kiitos ystävällisistä sanoistasi.

    Moni nainen on sanonut ihmettelevänsä, että en löydä netistä seuraa. Minun kuulemma kaiken järjen mukaan pitäisi löytää, mutta totuus kuitenkin on, että en löydä. Niillä naisilla, jotka arvioivat minut TOISTEN naisten mielestä hyväksi mieheksi, on väärä käsitys siitä, mitä ne toiset naiset arvostavat ja haluavat. Jotkut naiset valehtelevat surutta tässä asiassa, heittävät miehelle pelkkiä kliseitä. Naiset puhuvat paljon naisten kollektiivin puolesta niin, että vastuu ei lankea kenellekään muulle kuin kuulijalle.

    Tämä "jos olisi niin ja jos olisi näin" -asetelma on minulle hyvin tuttu. Olen aina liian vanha, liian nuori, asun liian kaukana tai liian lähellä. Tuntuu, että jollekin se, että on mies, 34 ja Oulusta, voisi olla ihan ok, mutta aina tulee vain sitä jossittelua. Mielestäni noista kolmesta tekijästä eniten vaikuttaa se, että olen mies. Se karkottaa naiset.

    Jos sinun olisi mahdollista kokeilla seuranhakua miehenä, näkisit. Voisin vaihtaa mielelläni osia niiden satojen vonkaajienkin uhalla. Määrä ei takaa laatua, mutta nolla takaa sen, että ei ole mitään.

    Hyvää matkaa myös itsellesi, yritetään auttaa sitä onnea omalla aktiivisuudella.

    Äänestä

  • Ai, minä itse en ainakaan etsi ihailua vaan pitkäaikaista (toivottavasti lopun elämän kestävää) ihmissuhdetta - no, tietenkin toivoisin sen valittuni sitten ihailevan minua sitäkin enemmän :) ja toivoisin, että itse saisin huokailla ihastuksesta häntä katsoessani. Löysinkin ja ihastuin, jopa rakastuin (oikeastaan ihmeen nopeasti). Oli muuten molemmilla alun perin kuvattomat profiilit ja alunalkaen ihastuin juuri hänen tapaansa lähestyä viesteissä, mutta kuvan saatuani tiesin varmasti, jopa ennen tapaamista. Nyt olen kuitenkin taas epävarma...täydellinen hiljaisuus miehen puolelta.
    En sitten tiedä, mitä tehdä...jatkaa eteenpäin...tavata uusia...vai odottaa...hmm...
    No, nyt ei vika ainakaan ole tässä naisessa tai passiivisuudessani...

    Äänestä

  • ei pidä paikkansa kirjoitti:

    Ai, minä itse en ainakaan etsi ihailua vaan pitkäaikaista (toivottavasti lopun elämän kestävää) ihmissuhdetta - no, tietenkin toivoisin sen valittuni sitten ihailevan minua sitäkin enemmän :) ja toivoisin, että itse saisin huokailla ihastuksesta häntä katsoessani. Löysinkin ja ihastuin, jopa rakastuin (oikeastaan ihmeen nopeasti). Oli muuten molemmilla alun perin kuvattomat profiilit ja alunalkaen ihastuin juuri hänen tapaansa lähestyä viesteissä, mutta kuvan saatuani tiesin varmasti, jopa ennen tapaamista. Nyt olen kuitenkin taas epävarma...täydellinen hiljaisuus miehen puolelta.
    En sitten tiedä, mitä tehdä...jatkaa eteenpäin...tavata uusia...vai odottaa...hmm...
    No, nyt ei vika ainakaan ole tässä naisessa tai passiivisuudessani...

    Juuri niin, sinun kohdallasi väite naisten passiivisuudesta ei pidä paikkaansa. Vaikka puhun naisten passiivisuudesta yleistäen, en tarkoita kaikkia naisia. Kun sanon "naiset", tarkoitan "useimmat naiset".

    Juttelua ei ikinä pitäisi lopettaa kuin seinään. Aina pitäisi kertoa toiselle, jos haluaa lopettaa, toista ei tulisi pitää epävarmuuden vallassa. On ikävää, että et tiedä, mitä tapahtuu seuraavaksi.

    Toivon, että mies kirjoittaa sinulle mahdollisimman pian ja asia selviää parhain päin.

    Äänestä

Lähinnä niiden pitkien ja ajatuksella kirjoitettujen vastausten väsäämiseen kyllästyy hyvin nopeasti, kun niihinkään ei minkään asteista vastausta tule. Olen n. 20 mielenkiintoiselle profiilille vastannut tässä 3 kuukauden aikana. Jokaiselle olen kirjoittanut täysin oman viestin (en kopypastea samaa vanhaa muille - se on typerää) ja yhdeltä sain vastauksen. (Ei siinä, hän onkin mukava tyyppi ja vaikka ei lempi leiskunut, niin hyvä kaveri hänestä tuli).

Siihen kyllästyy hyvin pian ja varmasti lopulta tyytyy vain tappamaan aikaa kuvia ihmetellen. Kyllähän on paljon vanhaa koulua, joka odottaa että mies tekee kaiken aloitteen. Mutta kun naiset kerran saavat täällä ylitarjontaa ja miehet "jäävät ilman", niin jotain olis hyvä keksiä.

Voi kyllä olla, että juuri tuo huumautuminen on se mikä innostaa. Miksi ihmeessä surffata muiden profiileja, kun saa vieraskirjan täyteen kehuja.

En itse ole yhteenkään vieraskirjaan kirjoittanut, ehkä pitää vaipua tylsyyteen ja aloittaa se "oot kaunis"-kommentointi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kysynnän ja tarjonnan välillä kirjoitti:

Kävinpäs huvikseni katsomassa "pienen" otannan (noin 90 kpl pikakelauksella ja myönnetään, minulla ei taida olla omaa elämää) kanssasisarten profiileita.

Hitto, teillä miehillä on hyvät oltavat jos nettideittien taso on tuota mitä itse kuvien perusteella näin naisena pystyn sanomaan! Profiilien sisältöä en tässä sen enempää analysoi, ihan kivoilta tytöiltä kuitenkin suurin osa vaikutti. Tai sitten ei...

Noin puolet katsomistani naisten kuvista (ikäluokka 20-27) oli mielestäni kauniita, joista puolet vieläpä todella kauniita. Ja suurin osa lopuistakin vähintäänkin söpöjä.

N. 95%:ssa profiileista oli vieraskirjassa sivu tai pari täynnä miesten kehuja, miten ihania, söpöjä, kauniita naisia kuvissa on.

Kummallista on, että osa kommenteista oli päiväyksen mukaan vuodelta 2005! Eivätkö he kahdessa vuodessa ole seuraa löytäneet? Vai eikö näille kaunottarille kelpaa kukaan? Tai seuraa löydy tosielämästä?

Mikä ihme tässä mättää, miehet täällä hermoilee ja kirjoittelee kun naiset eivät heille vastaa ja silti samat profiilit pyörii täällä vuodesta toiseen...

Tuolla ulkonäöllä nuo naiset saavat varmasti todella paljon vastauksia, että tuskin ehtivät kaikkiin vastaamaan jos ette todella viestiinne panosta ja pistä kaikkea peliin erottuaksenne. (Itselle kuvattomallakin profiililla tuli viikossa kymmeniä, jos ei lähemmäs sata viestiä, joista suurin osa tasoa, moi mitäs sun iltaan, eikä mitään muuta. Ei tommosiin viesteihin kukaan jaksa vastata, etenkin jos viestiä paukuttaa postilaatikkoon muutaman minuutin välein...)

Miestenkin profiileita tuntuu olevan kohtuu paljon.

Mikä on, kun kysyntä ja tarjonta ei kohtaa? Oma teoriani on, että nämä kaunottaret ikäänkuin huumaantuvat kehuista ja kommenteista, haluavat lisää ja lisää huomiota, ja mikään ei tunnu kelpaavan. Ja sitten ne miehet; kelpaako teille enää se tavallinen nainen kun tarjolla näyttää kuitenkin olevan ihan hyvän näköistä kauraa? Ajatellaanko, jos nyt kuitenkin yrittäisin vielä tuota kauniimpaa... Ja lopputulos on, että kukaan ei saa seuraa ja kaikki pettyvät. Naiset palaavat hetken deittailun jälkeen palveluun takaisin saamaan lisää kommentteja, valikoimaan siitä suurensuuresta viestimäärästä taas se yksi komein, taas mennään ja taas petytään.

Ja nämä samaiset miehet, jotka eivät koskaan viesteihinsä vastausta saa tyytyvät lopulta vain katsomaan kuvia ja kommentoimaan.

Pitäisikö miesten todella panostaa enemmän vastauksiinsa, jotta herättäisivät naisten mielenkiinnon? Koska naisilla todellakin on vara mistä valita. Vai pitäisikö naisten laskea sitä rimaa ja täydellisyyden tavoittelua pikkuisen alemmaksi, eikä heti teilata miestä jos tämä ei ensimmäisellä viestillään osaa säväyttää?

En enää itsekkään asian aiheuttaman voimakkaan tunnekuohun (järkytyksen) vuoksi tiedä viestini pointtia ja asian ydintä, oli vaan pakko avautua. Toivottavasti osasin kuitenkin ilmaista ajatukseni niin, että ymmärrätte, mitä ajan takaa.

Loppukaneettina voisin todeta, etten kyllä omaa kuvaani tuohon kilpailuasemaan uskalla edes tyrkylle laittaa, vaikka en rumana itseäni pidäkkään. Ja taidanpa poistaa sen kuvattoman profiilinikin ja pistän livehaun kehiin ja verkot vesille. Kannattaa varmaan kokeilla myös katiskan kanssa, jos se tuplais mahdollisuudet. :)

Ei hitto, onko tästä nettideittailusta enää kellekkään ihan oikeesti yhtään mitään hyötyä ja iloa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu