monikulttuuriset juomatavat

Kun matkustelen ulkomailla ihmettelen aina sitä, miksi suomalaisia pidetään kovia juomaan viinaa.

Itse en juo juuri ollenkaan. Kyllä tietysti yksi syy voi olla joidenkin suomalaisten juomatavat ulkomailla, eräät alkoholistit….mutta siitä huolimatta Stakesin tutkimusten mukaan olemme kaukana n.s. kansainvälisesti kärkipaikoista alkoholin kulutuksen suhteen ,

ja kyllä ulkomailla näkee muunmaalaisiakin alkoholisteja ei ainoastaan suomalaisia.

Faktat ovat faktaa, elikä mitenkä kummaa on mahdollista, että erityisesti suomalaisia miehiä pidetään maailman viinakurkkuna kun tilastot kumminkin osoittavat toista, jopa silloin kun on kyse Euroopasta.

Mahtaisikohan syy olla ulkomailla asuvat suomalaiset ja etenkin suomalaiset naiset.

Nimittäin mikäli kuulette miten ulkomailla asuva suomalainen nainen kertoo suomalaisten miesten juomatavoista ulkomaalaisille kauhistuisitte.

Suomalaiset naiset antavat ulkomailla kuvan, että suomalaiset miehet juovat ainakin 10 kertaa enemmän kuin ruotsalaiset, 8 kertaa enemmän kuin saksalainen ja 5 kertaa enemmän kuin englantilainen italialainen ja jne.

Nämä ”suomi-asiantuntijat” luotettavasti levittävät tällaista kuvaa suomalaisista miehistä.

Mitä nuorempi nainen ja mitä vähemmin aikaa hän on ollut ulkomailla, sitä todennäköisempiä nämä kauhukertomukset ovat suomalaisista miehistä.

Muiden muassa Ruotsissa jo puhutaan yleisesti ”Alkoholistnationen Finland= Alkoholistikansakunta/maa Suomi”. (Jolla muuten tarkoitetaan lähinna suomalaisia miehiä!!)

Ulkosuomalaisten naisten kertomuksen idea on suurin piirtein tämä: ”suomalaiset miehet ovat kaikki alkoholisteja ei tietenkään minun isäni ja veljeni, mutta muuten kyllä, ja minä olen tietysti teidän puolellanne en niiten suomalaisten alkoholisti-miesten, minähän jo melkein olen teidän maalainen.”

Oikea tapa kertoa suomalaisten alkoholinkäytöstä on, että sijoitumme kaukana kärjestä kun on kyse alkohlolin kulutusmäärästä per henkilö jopa euroopassa.

Suomessa kuitenkin on osa ihmisiä jotka ovat suurkuluttajia mikä tarkoittaa että suuri osa suomalaisista myös miehistä, on täysin raittiita tai käyttävät hyvin vähän alkoholia.

Ihmettelen miten eräät ulkosuomalaiset ja suomalaiset häpeävät näitä tiettyjä alkoholin-suurkuluttjia/alkoholisteja ja ottavat heidän huonon käytöksensä lähinnä henkilökohtaisena loukkauksena!

Eiväthän nämä suuresti häpeävät suomalaiset ole millään tavalla kyseisten alkoholistien kasvattajia, miksi he siis häpeävät näitä täysin tuntemattomia alkoholisteja/ihmisiä!

Vielä ihmeellisempää on se, että näitä alkoholisteja pidetään kaikkien suomalaisten tyypillisena edustaja, etenkin miesten.

Tämä liennee ainutlaatuista suhtautumista omaan kansalaisuuteen jota tavataan vain suomalaisilta ja etenkin naisilta.

Silloin kun nuo nykyiset alkoholistit olivat kerran raittita, heitä ei huomannut kukaan vielä vähemmän heistä välitettiin. He olivat EVVK.

Mitä tästä opimme: tule alkoholistiksi niin olet olemassa suomalaisille, etenkin naisille, et ole enää ilmaa, et edes kansainvälisesti!!
442207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 44

Vanhimmat

etelänreissuillani olen tehnyt sellaista havaintoa, että ainakin britit ja ruotsalaiset ovat pahempia örveltäjiä kuin suomalaiset. usein alkoholista keskustellessa unohtuu myös se, että suomalaisnaiset ovat aivan samalla tavalla alkoholin suurkuluttajia jopa globaalisti. joidenkin tutkimusten mukaan nuoret suomalaisnaiset juovat nykyään miehiä humalahakuisemmin.

Äänestä

Nyt alkaa tuntua, että sinulla on jokin todella suuri ongelma naisten kanssa, etenkin heidän jotka asuvat ulkomailla tai ovat naimisissa ulkomaalaisen kanssa. Mitä sinulle poikaparalle on mahtanut elämässä käydä. Vähän aikaa kun kirjoittelet, niin onnistut varmasti saamaan maailmansodatkin ulkomaalaisten kanssa seurustelleiden suominaisten syyksi.

Äänestä

siitä Stakesin tilastosta ja mitä muuta siinä sanotaan. Onkohan otettu huomioon, että etelässä lapset lopettavat maidonjuonnin n. kolmen vuoden iässä ja siirtyvät vedellä laimennettuun viiniin.
Tosiasia on kuitenkin se, että en ole koskaan nähnyt Ateenassa humalassa örveltävää kreikkalaista, enkä Madridissa paikkakuntalaista ympärikännissä ja näissä kaupungeissa olen sentään asunut. Hesassa en ole ja yleensä vain läpikulkumatkalla ja kertaakaa en muista, että olisin päässyt lentokentältä junalle ilman, että joku ei olisi hoippunut jossain nurkassa.

Äänestä
  • BINGE-DRINKING IN THE EU

    Ireland 34%
    Finland 27%
    UK 24%
    Denmark 23%
    Portugal 4%
    Italy & Greece 2%

    Source: Eurobarometer

    http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/6451019.stm


    Vielä sellainen asia on huomion arvoinen, että Suomessa vuonna 1995 alkoholiperäisiä kuolemia oli miesten osalta 28,6%, naisten osalta 4,0%, kun vastaavat luvut esim. Kreikassa olivat 1,1% ja 0,0%.

    Äänestä

  • kaiken päivää pienessä hiivassa...paikalliset.

    Jos joka päivä dokaa viiniä laimennettuna...ei kai sitä jaksa kunnon känniä vetääkään...ainakaan kuumassa ilmanalassa???

    Äänestä

Pohjoismaissa (joista tosin tunnen hyvin vain Suomen ja Ruotsin) juodaan selvästi humalahakuisemmin kuin Ranskassa. Kyllä minä olen nähnyt kännisiä ranskalaisiakin, ei siinä mitään. Yleensä he tosin vetävät isommat kännit kotipippaloissa kuin yleisillä paikoilla.

Joka tapauksessa juominen ei vaan ole Ranskassa niinkään se illan ohjelmanumero, vaan yleensä juodaan ruoan yhteydessä. Sitä paitsi miedot huumeet ovat hyvin arkipäiväinen asia Keski-Euroopassa, eli ihmiset polttelevat eivätkä keskity siihen kossupulloon. Pitävät itseään sitten sivistyneempinä kuin känniördääjiä. :P

Vaikka ranskalaiset harrastavat esim. aperitiivejä, suomalais-ruotsalainen tiukka etkoilu ennen baariin lähtöä on heille aika eksoottista.

Itse en kauheasti ranskalaisten seurassa örvellä, enkä kyllä muutenkaan. Kuitenkin jo se, että juon muutaman lasin viiniä, enkä tule humalaan, on hämmästelyn aihe monille ranskalaisille miehille. Vieläkin oudompaa heille on, että pidän myös väkevistä, pastissista, viskistä ja vodkasta. Että sukupuoliroolit tässäkin suhteessa. :P

Sinun ajatuksellasi parjaavista suomalaisnaisista on uskoakseni korkeintaan marginaalista merkitystä. Kyllä ne on sitten suomalaisturistien tai niitten ulkomaille avioituneitten naisten omat juomatavat, jotka ovat luoneet sen alkoholistimaineen... jos sellaista onkaan...

Äänestä

Ranskassa oltuani sen mitä itse näin ja koin niin ranskalaiset juovat kyllä mutta ei humalaan... hyvin harvoin näin kännissä olevia Ranskassa...

Etelä-Euroopassa muuten mm. Espanjassa ja Italiassa, sekä Irlannissa ja Briteissä juodaan paljon kyllä olutta ja varmaan muutakin..

Töissä ollessani ulkomailla (ravintolassa)... pieni tyttö joka ei nähnyt edes tiskin yli tuli ostamaan olutlasillisen äidilleen... samoin eräs noin 10v. poika... olin ihan ihmeissäni että miten nämä vanhemmat voi kuvitella että pikkulapsensa voivat ostaa olutta heille!

Suomessa kaupassa työskennellessäni, ihmiset ostavat kyllä tosi paljon olutta... välillä rupee oikein ärsyttämään että joka toinen ostos on mäyräkoira... itse en juo lainkaan, kork. siideriä

Suomalaisetkin juovat, sitä on turha kieltää... ja siellä kaupassa edelleen näen päivät pitkät asiakkaita jotka haisevat viinahuurulle ja joiden kädet vapisevät alkoholismista... nuoret jotka juovat pitkin kaupunkia jo 10v alkaen...ei hyvältä näytä... kuvitellaan että se on jotenkin hienoa juoda niin sitten juodaan... kansallistauti mikäs muu sitten?!

Ei kai kaikkea kuitenkaan voi laittaa ulkomailla asuvien naisten piikkiin? Minulta kysyttäessä vastaisin että paljon juodaan ja aloitetaan nuorena mutta silti en sanoisi että kaikki ovat alkoholisteja sillä ei se pidä paikkaansa... kaikki suomen 5 milj. asukasta tuskin on alkoholisteja!

Äänestä
  • Olöin pari kesää töissä lentokentällä ja en nähnyt muiden kuin suomalaisten drinksuttelevan jo aamusta.

    Äänestä

joo on se kumma kun suomalaisia pidetaan SUOMESSA jotenkin erikoisina. ne ketka kannissa riehuu on britteja ja irkkuja jostaan syysta toi tilaston tanskalaiset pitaa paikkaansa niita on tullut nahtya.

aasiassa miehet juo vahintaan yhta paljon kun Suomessa mutta ei niita kadulla nae koska sita ei pideta sopivana. thaikkumies menee karaokeen (kuten melkeen aina aasiassa) ja tilaa PULLON viskia. viskin ja laulujen jalkeen mennaan kotiin jatkamaan tai karsimaan krapulaa mutta ei menna kaduille orvaamaan.

btw.naiset ei aasiassa ikina juo ehka lasillisen mutta ei muuta. jos joku juo on poikkeus tai ns. huono nainen

Äänestä
  • Riisiviinaa 45%, mutta eivät örvellä kadulla, etteivät menetä kasvojaan, vaan seurueessa juodaan ja syödään ja seurustellaan, eikä aleta riitaa haastamaan:)

    Äänestä

Ulkosuomalaisten naisten kertomuksen idea on suurin piirtein tämä: ”suomalaiset miehet ovat kaikki alkoholisteja ei tietenkään minun isäni ja veljeni, mutta muuten kyllä, ja minä olen tietysti teidän puolellanne en niiten suomalaisten alkoholisti-miesten, minähän jo melkein olen teidän maalainen.”

En usko, että voin yhtyä ideaasi sanomalla tuon, sillä isäni on alkoholisti.

Äänestä

Siinä mielessä on tietysti luonnollista, että suomalainen nuori nainen kertoo ensimmäiseksi kaiken negatiivisen suomesta kun lähtee ulkomaille, koska sehän on se suomalaisten tapa sanoa ”teidän maanne on todella hieno, ja paljon hienompi kuin meidän, olen teidän puolella”

Mutta huonoa olematonta itsetuntoa tällainen osoittaa.

Kun suomalainen (nuori) nainen mollaa suomalaisia miehiä ja liioittelee alkoholiongelmaa suomessa rajusti, tarkoitus on sanoa ulkomaalaisille:

”Teidän maalaiset miehet oivat kaikin tavoin parempia ja sen takia haluan teidän maalaisen miehen itselleni”

Valitettavasti ulkomaalaiset eivät osaa lukea ”rivien välista” vaan ottavat kaikki todella kirjaimellisesti, eivätkä ymmärrä tätä suomalaisten todella ”uniikkia piirrettä”, ja näin suomalaiset ja nimenomaan usein naiset levittävät kuvaa suomalaisista miehistä alkoholisteina.

Sorry vaan…. viimeisen Stakesin tutkimuksen mukaan sijoitumme sijalle 21 kun on kysymys alkoholin kulutus per henkilö.

Jos puhutaan humalahakuisesta juomisesta tuo esitetty tilasto pitänee paremmin paikkansa.

En väitä että kaikki suomalaiset ulkosuomalaiset naiset käyttäytyisivät näin, mutta usein olen tällaisia tarinoita naisten suusta kuullut ulkomailla.

Monet toisten kansallisuuksien naiset jotka tunnen ovat aivan päinvastaisia kuin suomalaiset naiset.

He kertovat usein ainoastaan positiivisia asioita omasta maastaan ja olettavat vastapuolen suhtautuvan positiivisesti niin itseensä kuin maahansa. Näin siitäkin huolimatta että heidän maassaan on paljon huonojakin asioita ja saattaa olla köyhä.

Minusta tämä on oikea tapa suhtautua omaan maahansa ja ihailen sitä olkoon maa mikä tahansa. Itse asiassa miehenä pyrin myös kertomaan maaasta kuin maasta positiivisia asioita näille ulkomaan edustajille koska olen huomannut että se suuresti ilahduttaa heitä.

Jos itse olen kutsuttu joskus Suomen suurlähetystön juhlille ulkomailla, on se todella hienoa, koska suurlähetystöissä ainakin minä koen kaiken positiivisen omasta maastani: ruat, musiiki, arkkitehtuuri, taide ja hyvin käyttäytyviä suomalaisia ihmisiä; kaikki mitä näen ympärilläni on sitä hienoa Suomesta josta olen ylpeä.

Haluan myös keskittyä hyviin positiivisiin asioihin Suomessa, kertoa niistä ulkomaalaisille, ja ennen kaikkea EDISTÄÄ näitä piirteitä myös suomessa ja luodessani suomikuvaa ulkomailla.

Miksi kertoisin ensiksi kaiken mahdollisen negatiivisen suomesta ulkomaalaisille! Miksi sitä ylipäätänsä tarvitsee kertoa? Miksi ulkosuomaliset naiset yrittävät ottaa vielä vastuuta näistä negatiivisista asioista Suomessa? Eiväthän he pysty sitä tekemään ja näillä naisilla on muttenkin usein jo uusi isänmaa!

Tiedän kyllä, että monet ulkosuomalaiset naiset jotka ovat nuorena menneet ulkomaille avioon muuttavat käsitystä suomalaisista miehistä ja suomesta sitä mukaan kun tuo usein olematon itsetunto kohenee. Toisaalta jos Suomeen ja suomalaisiin miehiin kielteisesti suhtautuvia naisia pitää jostain hakea: hakisin niitä nimenomaan näistä ulkosuomalaisista naisista.

Tämä on kyseisten naisten yksi syy naida ulkomaalainen mies ja muuttaa ulkomaille. Kaikki ulkomaille avioon muutaneet naiset eivät toki ole tällaisia ai noastaan pieni osa...toivottavasti.

Tiedän kyllä että suomi ja suomalainenkin mies joskus isoäiti-iässä on näille naisille siinä maa kun joku toinenkin, ja suomalainen mies siinä mies kun ulkomaalainen ”voittaja valtion mies” mutta vahinko suomikuvan suhteen on jo tapahtunut.

En oikein tiedä miten pitäisi suhtautua näihin olemattoman itsetunnon omaaviin suomalaisiin jotka pilaavat mm suomalaisten ja miesten mainetta.

Olemmeko me suomalaiset miehet naisten mielestä nyt sitten kuitenkin vastuussa yksinään suomesta ja suomen rakentamisesta ja puolustamisesta, naisten vaihtaessa voittajakansallisuuden miesten leiriin olessan heidän puolta! Tämäkö on suomalaisen tasa-arvon lopputulos ja oikeus!

Äänestä
  • jep jep gall-up.
    Onhan se niinkin, että tulee sanottua negatiivista omasta maastaan mutta ensimmäisenä toki pitää kehua omaa maataan ja sitten jos joku heittää lokaa kehiin niin puollustaa... näin minä ainakin teen ja oion omalla kohdallani ulkomaalaisten vääriä luuloja suomalaisista niin miehistä kuin naisista, jos niitä ilmenee.

    Jos sanookin, että Suomessa on kylmää niin ei se tarkoita, että se olisi paha asia, täällä sentään pystyy tekemään lumiukkoja ja kokonaisia hotelleja lumesta;D Suomessa on myös ihanan kaunista kesällä, mieskin kertoi veljelleen (joka siis tuli talvella vierailulle pariksi viikkoa) miten Suomessa on kesällä kaikki paikat kukkia täynnä ja ruoho kiiltelee vihreänä.

    Kyllä esim. bangladeshilaisetkin valittavat, että Bangladeshissa on niin kuuma ja aina tulva, korruptiota, terrorismia ja katumellakoita jne.
    Hyvä esimerkki tästä oli nyt vaalien aikaan kun täällä käytiin ihan rauhallisesti vaaliuurnalla niin Bangladeshissa oli kunnon mellakka opposition ja edellisen hallituksen kesken (molempien johtajat naisia). Armeija tuli väliin ja siviilejä kuoli... no, en nyt seurannut sitäkään sillä tavalla mies vain kertoi jotain kun kuunteli uutisia...

    Toinen ihmetys oli miehelle kun lehdessä luki, että Matti Vanhanen kävi pizzalla lapsensa kanssa eikä kuvassa näkynyt turvamiehiä... Heillä pääministeriä piirittää kokonainen joukko turvamiehiä lähes yötä päivää.

    Jos minulta kysytään mitä hienoa oli Bangladeshissa niin voin vain rehellisesti sanoa että suuria kauppoja, kaupoissa pystyi tinkimään, mutta kadulla oli paljon kerjäläisiä ja rakennusmailla oli pieniä lapsia töissä:(
    Ihmiset olivat ihan mukavia ja ystävällisiä mutta eipä heihin paremmin voinut tutustua. vaatteissa oli käytetty enemmän värejä kuin suomessa, vaikka vaatteet olivatkin peittävät ne eivät olleet raskaita kaapuja tai epänaisellisia telttoja (nähdäkseni Bangladeshissa ei ollut huntupakkoa).

    Ihmettelin, missä oli ne hienot kukkakedot ja lootuspurot mistä mies joskus satuili (ja niitähän näkyy ihan bangladesahilaisissa elokuvissakin, mm. miehen musiikkivideolla on ihan kaunista luontoa... mutta se on varmaan kuvattu maaseudulla missä en käynyt).

    Minä olin matkallani ihan kiitollinen isäntäväelle puhtaasta tislatusta vedestä (? ei ainakaan tullut maha kipeäksi juodessa) ja wc-paperista;D Tottakai sitä häkeltyy kiittelemään kun pääseekin ihan ihmisenasuttavaan asuntoon kun oli ennakko oletuksena joku maja, missä on vain kolme seinää;D (oli siellä sellaisia, mökin sisälle näki ihan suoraan kun ajoi ohi).

    Toisaalta vähättely on ihan suomalaista siinä on takana se kiero ajatus, että kun oikein kunnolla vähättelee niin joku saattaa sitten sanoa, että "no eläs nyt onhan teillä se Nokia ja Kimi Raikkonen;D"
    Sehän siinä on perimmäisenä syynä;D

    Oman maan vähättely on jotenkin sukua sille kun laiha nainen voivottelee miehelleen että olempas minä läski kun vaaka näyttää yhden ylimääräisen kilon, jos mies ei sano mitään nainen ajattelee että mies ei huomioi häntä tai mies on samaa mieltä eikä uskalla sanoa mitään tai sitten, että mies on eri mieltä mutta ei osaa sanoa sitä niin että nainen uskoisi... sanoi tai teki mies mitä hyvänsä tai oli hiljaa niin tilanne vain pahenee;D
    (hmm NO ehkä intohimoinen suudelma voisi pelastaa tilanteen, kysehän on huomion kinuamisesta;D) )

    PS: Ei muuten tainnut olla alkoholin käytöstä puhetta miehen suvun kanssa (mutta silti monilla täällä asuvillakin on ihan väärä käsitys suomalaisten viinakulttuurista), tuskin kukaan tiesi edes missä on Suomi eikä sitäkään mistä tulen. Japania veikattiin pari kertaa sitten joku muisteli, että mies oli asunut jossain pohjoisessa päin...ja arvattiin Venäjää. (oikeastaan naapurit arvailivat minun synnyinmaatani kun kävimme heidän tyttärensä hääjuhlissa, miehen suku kyllä suurin piirtein tiesi mistä olen kotoisin. kaksi veljeä on käynytkin jo täällä.)

    PS: Häiritsevää miten keskityt kirjoituksissasi vain suomalaisiin naisiin... sukupuolesi perusteella (kai) voisit kertoa suomalaisen miehen käytöksestä laajemmin ja selittää tarkkaan havainnollistaen miten se on kaikin puolin parempaa. Ohos unohdin... vain naisilla on mokusuhde;D

    Äänestä

  • Mistä ihmeestä tuo sinun katkeruus kumpuaa? Ja miksi jaksat aina vaan? Okei okei, ymmärrän sanomasi. Suomen naiset tekevät aina väärin ja sinä jaksat seurata heitä/meitä. Uskomaton määrä sinulla kuluu energiaa näihin havaintoihin ja tästä syystä luulisin tunnistavani sinut ja epävarman olemuksesi missä tahansa maailmassa. Se vaan on niin, että se tarkkaileva ja vähän ujon oloinen kyräilevä yksilö miettii just näitä ja yleistää. Ottaa elämän kovin vakavasti ja etsii merkityksiä jokaiselle havainnolleen subjektiiviselta kannalta, ei siinä kukaan voi mitenkään vaikuttaa enää, kun tuo asetelma on jo päässä. Relaisit edes vähän.

    Ehkä olen itsekin nyt subjektiivinen, mutta maailmaa niin paljon nähnyt, ettei ole yhtään mitään syytä mollata suomalaisia miehiä missään päin. Voi tietysti olla, että minulla on muutakin ajateltavaa kuin huonot miehet. Jos elää tietynlaista elämää, niin ei näe muuta kuin epäkohtia ja se on kyllä vähän suomalaista laaduntarkkailua. Nyt siis naisten tai miestenkin puolelta. Ollaan me vähän tosiaan tämmöinen kansa, mutta en alkaisi toitottaa sitä kaikille. He osaavat itsekin kysyä, miksi olette tuommoisia, ette hymyile ja jännitätte kaikkea.

    Äänestä

  • maan tytär kirjoitti:

    Mistä ihmeestä tuo sinun katkeruus kumpuaa? Ja miksi jaksat aina vaan? Okei okei, ymmärrän sanomasi. Suomen naiset tekevät aina väärin ja sinä jaksat seurata heitä/meitä. Uskomaton määrä sinulla kuluu energiaa näihin havaintoihin ja tästä syystä luulisin tunnistavani sinut ja epävarman olemuksesi missä tahansa maailmassa. Se vaan on niin, että se tarkkaileva ja vähän ujon oloinen kyräilevä yksilö miettii just näitä ja yleistää. Ottaa elämän kovin vakavasti ja etsii merkityksiä jokaiselle havainnolleen subjektiiviselta kannalta, ei siinä kukaan voi mitenkään vaikuttaa enää, kun tuo asetelma on jo päässä. Relaisit edes vähän.

    Ehkä olen itsekin nyt subjektiivinen, mutta maailmaa niin paljon nähnyt, ettei ole yhtään mitään syytä mollata suomalaisia miehiä missään päin. Voi tietysti olla, että minulla on muutakin ajateltavaa kuin huonot miehet. Jos elää tietynlaista elämää, niin ei näe muuta kuin epäkohtia ja se on kyllä vähän suomalaista laaduntarkkailua. Nyt siis naisten tai miestenkin puolelta. Ollaan me vähän tosiaan tämmöinen kansa, mutta en alkaisi toitottaa sitä kaikille. He osaavat itsekin kysyä, miksi olette tuommoisia, ette hymyile ja jännitätte kaikkea.

    Hei,

    En ymmärrä Sinua.

    Yksinkertaisesti; ulkosuomalainen on useimmiten nainen joka on naimisissa ulkkismiehen kanssa.

    Harvemmin ulkosuomalainen on mies, varsinkin kun kyse on suomalaisesta joka on avioitunut ulkomaille, se ei tietysti poista sitä tosiaasiaa että myös miehet käyttäytyvät huonosti.

    Miksi siis suomalaisnaisten käytöksestä ulkomailla ei saisi keskustella. Olettehan tunnettuja ulkomailla monesta eri yhteydestä ja enemmistö ulkomailla.

    Niinpä asia ei sinua kiinnosta, koska ei ole olemassa kulttuureja tai uskontoja joka sinun miesvalintaasi rajoittaisi!!

    Suomalaisten miesten naisvalintoja rajoittaa erilaiset syrjivät macho kulttuurit joissa naisia pidetään miesten omaisuutena, ja näin naisista ollaan mustasukkaisia tai sitten on olemassa suomalaisia miehiä syrjiviä uskontoja.

    Noin puolet maailman naisista kuuluu näihin ryhmiin joissa naisia pidetään enemmän tai vähemmän kauppatavarana.

    Miksi siis asia sinua kinnostaisi koska sinun oikeuksiisi ei kajota, eikä rajoiteta, ja etenkin jos olet itsekäs, jolta vaikutat?!! Sinua siis asia ei vähempää voisi kiinnostaa.

    Minua, ja uskoisin että joitakin toisiakin suomalaismiehiä kuitenkin kiinnostaa. Suorastaan kiusallista puhua esim. välimerenmiesten kanssa, koska kaikilla näyttää olevan jonkinlaisia kokemuksia suomalaisista naisista tytöistä, naimisissa olevista naisista, jopa isoäideistä jne.

    Puhumme noin 100 miljoonasta miehestä jolla on kokemuksia 2,5 miljoonasta suomalaisnaisesta! Joudun puhumaan suomalaisista naisista tahdoin tai en, välimerenmiehet ryhtyvät heti kertomaan suomalaisista naisista ja kokemuksistaan heidän kanssaan.

    Tuskin välimerenmiehet kertoisivat sinulle tai jollekkin toiselle suomalaiselle naiselle suomalaisista naisseikkailuistaan , vaan vakuuttavat ja vannovat, että olet ensimmäinen tursitityttö ja suomalainen jonka he ikinä ovat tavanneet.

    Minä kuitenkin näitä tarinoita joudun kuulemaan, ja myös sitä mitä suomalaiset naiset kertovat suomalaisista miehistä näille miehille.

    Suomalaiset naiset ovat merkittävin joukko suomalaisia jotka luovat suomi kuvaa ulkomailla niin puheillaan kuin käytöksellään, siitä yskinkertaisesta syystä, että suurin osa suomalaisista jotka ovat ulkomailla ovat naisia. Miksi tästä ei saisi tai voisi keskustella?

    Minä hymyilen kaikille ja en jännitä.

    Äänestä

  • gal-up kirjoitti:

    Hei,

    En ymmärrä Sinua.

    Yksinkertaisesti; ulkosuomalainen on useimmiten nainen joka on naimisissa ulkkismiehen kanssa.

    Harvemmin ulkosuomalainen on mies, varsinkin kun kyse on suomalaisesta joka on avioitunut ulkomaille, se ei tietysti poista sitä tosiaasiaa että myös miehet käyttäytyvät huonosti.

    Miksi siis suomalaisnaisten käytöksestä ulkomailla ei saisi keskustella. Olettehan tunnettuja ulkomailla monesta eri yhteydestä ja enemmistö ulkomailla.

    Niinpä asia ei sinua kiinnosta, koska ei ole olemassa kulttuureja tai uskontoja joka sinun miesvalintaasi rajoittaisi!!

    Suomalaisten miesten naisvalintoja rajoittaa erilaiset syrjivät macho kulttuurit joissa naisia pidetään miesten omaisuutena, ja näin naisista ollaan mustasukkaisia tai sitten on olemassa suomalaisia miehiä syrjiviä uskontoja.

    Noin puolet maailman naisista kuuluu näihin ryhmiin joissa naisia pidetään enemmän tai vähemmän kauppatavarana.

    Miksi siis asia sinua kinnostaisi koska sinun oikeuksiisi ei kajota, eikä rajoiteta, ja etenkin jos olet itsekäs, jolta vaikutat?!! Sinua siis asia ei vähempää voisi kiinnostaa.

    Minua, ja uskoisin että joitakin toisiakin suomalaismiehiä kuitenkin kiinnostaa. Suorastaan kiusallista puhua esim. välimerenmiesten kanssa, koska kaikilla näyttää olevan jonkinlaisia kokemuksia suomalaisista naisista tytöistä, naimisissa olevista naisista, jopa isoäideistä jne.

    Puhumme noin 100 miljoonasta miehestä jolla on kokemuksia 2,5 miljoonasta suomalaisnaisesta! Joudun puhumaan suomalaisista naisista tahdoin tai en, välimerenmiehet ryhtyvät heti kertomaan suomalaisista naisista ja kokemuksistaan heidän kanssaan.

    Tuskin välimerenmiehet kertoisivat sinulle tai jollekkin toiselle suomalaiselle naiselle suomalaisista naisseikkailuistaan , vaan vakuuttavat ja vannovat, että olet ensimmäinen tursitityttö ja suomalainen jonka he ikinä ovat tavanneet.

    Minä kuitenkin näitä tarinoita joudun kuulemaan, ja myös sitä mitä suomalaiset naiset kertovat suomalaisista miehistä näille miehille.

    Suomalaiset naiset ovat merkittävin joukko suomalaisia jotka luovat suomi kuvaa ulkomailla niin puheillaan kuin käytöksellään, siitä yskinkertaisesta syystä, että suurin osa suomalaisista jotka ovat ulkomailla ovat naisia. Miksi tästä ei saisi tai voisi keskustella?

    Minä hymyilen kaikille ja en jännitä.

    Ja vielä…..

    tosiasiassa se mitä nuo mainitsemani välimerenmiehet sanovat minulle kehueesaan lukuisista suhteista suomalaisnaisiin on:

    ” olemme todellisia naistenmiehiä…ja paljon parempia ja suurempia kuin te suomalaiset miehet…teidän omat naisetkin ovat sitä mieltä ollessaan meidän kanssa”

    Itse asiassa kysymys on provokaatiosta.

    Tulee todella hiljaista ja vaivautunutta keskustelua kun ryhdytään keskustelemaan HEIDÄN omaisuudestaan elikä heidän maalaisista naisista ja miten he haluavat jakaa naisensa meidän suomalisten miersten kanssa.

    Ai niin…..tämähän olikin suomalaismieheltä katkeruutta jos ei huonoa käytöstä. Tästä suomalaismies ei saa kerkustella.

    Äänestä

  • gal-up kirjoitti:

    Hei,

    En ymmärrä Sinua.

    Yksinkertaisesti; ulkosuomalainen on useimmiten nainen joka on naimisissa ulkkismiehen kanssa.

    Harvemmin ulkosuomalainen on mies, varsinkin kun kyse on suomalaisesta joka on avioitunut ulkomaille, se ei tietysti poista sitä tosiaasiaa että myös miehet käyttäytyvät huonosti.

    Miksi siis suomalaisnaisten käytöksestä ulkomailla ei saisi keskustella. Olettehan tunnettuja ulkomailla monesta eri yhteydestä ja enemmistö ulkomailla.

    Niinpä asia ei sinua kiinnosta, koska ei ole olemassa kulttuureja tai uskontoja joka sinun miesvalintaasi rajoittaisi!!

    Suomalaisten miesten naisvalintoja rajoittaa erilaiset syrjivät macho kulttuurit joissa naisia pidetään miesten omaisuutena, ja näin naisista ollaan mustasukkaisia tai sitten on olemassa suomalaisia miehiä syrjiviä uskontoja.

    Noin puolet maailman naisista kuuluu näihin ryhmiin joissa naisia pidetään enemmän tai vähemmän kauppatavarana.

    Miksi siis asia sinua kinnostaisi koska sinun oikeuksiisi ei kajota, eikä rajoiteta, ja etenkin jos olet itsekäs, jolta vaikutat?!! Sinua siis asia ei vähempää voisi kiinnostaa.

    Minua, ja uskoisin että joitakin toisiakin suomalaismiehiä kuitenkin kiinnostaa. Suorastaan kiusallista puhua esim. välimerenmiesten kanssa, koska kaikilla näyttää olevan jonkinlaisia kokemuksia suomalaisista naisista tytöistä, naimisissa olevista naisista, jopa isoäideistä jne.

    Puhumme noin 100 miljoonasta miehestä jolla on kokemuksia 2,5 miljoonasta suomalaisnaisesta! Joudun puhumaan suomalaisista naisista tahdoin tai en, välimerenmiehet ryhtyvät heti kertomaan suomalaisista naisista ja kokemuksistaan heidän kanssaan.

    Tuskin välimerenmiehet kertoisivat sinulle tai jollekkin toiselle suomalaiselle naiselle suomalaisista naisseikkailuistaan , vaan vakuuttavat ja vannovat, että olet ensimmäinen tursitityttö ja suomalainen jonka he ikinä ovat tavanneet.

    Minä kuitenkin näitä tarinoita joudun kuulemaan, ja myös sitä mitä suomalaiset naiset kertovat suomalaisista miehistä näille miehille.

    Suomalaiset naiset ovat merkittävin joukko suomalaisia jotka luovat suomi kuvaa ulkomailla niin puheillaan kuin käytöksellään, siitä yskinkertaisesta syystä, että suurin osa suomalaisista jotka ovat ulkomailla ovat naisia. Miksi tästä ei saisi tai voisi keskustella?

    Minä hymyilen kaikille ja en jännitä.

    lyhyesti kiteytettynä.

    Äänestä

  • gal-up kirjoitti:

    Hei,

    En ymmärrä Sinua.

    Yksinkertaisesti; ulkosuomalainen on useimmiten nainen joka on naimisissa ulkkismiehen kanssa.

    Harvemmin ulkosuomalainen on mies, varsinkin kun kyse on suomalaisesta joka on avioitunut ulkomaille, se ei tietysti poista sitä tosiaasiaa että myös miehet käyttäytyvät huonosti.

    Miksi siis suomalaisnaisten käytöksestä ulkomailla ei saisi keskustella. Olettehan tunnettuja ulkomailla monesta eri yhteydestä ja enemmistö ulkomailla.

    Niinpä asia ei sinua kiinnosta, koska ei ole olemassa kulttuureja tai uskontoja joka sinun miesvalintaasi rajoittaisi!!

    Suomalaisten miesten naisvalintoja rajoittaa erilaiset syrjivät macho kulttuurit joissa naisia pidetään miesten omaisuutena, ja näin naisista ollaan mustasukkaisia tai sitten on olemassa suomalaisia miehiä syrjiviä uskontoja.

    Noin puolet maailman naisista kuuluu näihin ryhmiin joissa naisia pidetään enemmän tai vähemmän kauppatavarana.

    Miksi siis asia sinua kinnostaisi koska sinun oikeuksiisi ei kajota, eikä rajoiteta, ja etenkin jos olet itsekäs, jolta vaikutat?!! Sinua siis asia ei vähempää voisi kiinnostaa.

    Minua, ja uskoisin että joitakin toisiakin suomalaismiehiä kuitenkin kiinnostaa. Suorastaan kiusallista puhua esim. välimerenmiesten kanssa, koska kaikilla näyttää olevan jonkinlaisia kokemuksia suomalaisista naisista tytöistä, naimisissa olevista naisista, jopa isoäideistä jne.

    Puhumme noin 100 miljoonasta miehestä jolla on kokemuksia 2,5 miljoonasta suomalaisnaisesta! Joudun puhumaan suomalaisista naisista tahdoin tai en, välimerenmiehet ryhtyvät heti kertomaan suomalaisista naisista ja kokemuksistaan heidän kanssaan.

    Tuskin välimerenmiehet kertoisivat sinulle tai jollekkin toiselle suomalaiselle naiselle suomalaisista naisseikkailuistaan , vaan vakuuttavat ja vannovat, että olet ensimmäinen tursitityttö ja suomalainen jonka he ikinä ovat tavanneet.

    Minä kuitenkin näitä tarinoita joudun kuulemaan, ja myös sitä mitä suomalaiset naiset kertovat suomalaisista miehistä näille miehille.

    Suomalaiset naiset ovat merkittävin joukko suomalaisia jotka luovat suomi kuvaa ulkomailla niin puheillaan kuin käytöksellään, siitä yskinkertaisesta syystä, että suurin osa suomalaisista jotka ovat ulkomailla ovat naisia. Miksi tästä ei saisi tai voisi keskustella?

    Minä hymyilen kaikille ja en jännitä.

    KATKERUUS???

    useimmiten nainen, suomalainen nainen, joka on naimisissa ulkomaalaisen miehen kanssa!!! Ja sinä pelossasi, että jäät yksin yleistät ja halveksit ihmisiä joita et tunne. Että ihmisen pitäisi tehdä kielteinen päätös ihmisuhteen aloituksesta, koska jossain perähikiällä on sinunlaisesi mies, joka voisi hänet huolia. Jonkun kanssa sisaristani pitäisi ihastua ja rakastua sinuun, joka valehtelet, panettelet ja halveksut suomalaista naista vaikket edes tunne? Kehittelet tarinoita päästäsi 2,5 miljoonasta suomalaisesta naisesta joilla on ollut, on tai tulee olemaan suhde ulkomaalaiseen? Että minun pitäisi olla lähtemättä työniperässä ulkomaille sillä varulla, jos vaikka olenkin pois Peran valikoimasta?


    Ja pikkukysymys vielä lopuksi. Oletko useinkin jäänyt nuolemaan näppejäsi naisrintamalla ja mitä kansallisuutta se/ne potin korjannut/neet edustivat? Gallup siis siitä, minkä maalaiset siipat sapettavar sinua eniten?

    Ja minulla ei ole tai ole ollut ulkkispuolisoa, mutta sinunlaisesi katkerat miehet saavat minut näkemään tulevan ulkomaankomennukseni myös mahdollisuutena tutustua hiukan valoisemmin suhtautuviin ihmisiin. Kun miekassa on kaksi terää, toinen uppoaa pian omaa kupeeseen.

    Äänestä

  • kumpuaa moinen kirjoitti:

    KATKERUUS???

    useimmiten nainen, suomalainen nainen, joka on naimisissa ulkomaalaisen miehen kanssa!!! Ja sinä pelossasi, että jäät yksin yleistät ja halveksit ihmisiä joita et tunne. Että ihmisen pitäisi tehdä kielteinen päätös ihmisuhteen aloituksesta, koska jossain perähikiällä on sinunlaisesi mies, joka voisi hänet huolia. Jonkun kanssa sisaristani pitäisi ihastua ja rakastua sinuun, joka valehtelet, panettelet ja halveksut suomalaista naista vaikket edes tunne? Kehittelet tarinoita päästäsi 2,5 miljoonasta suomalaisesta naisesta joilla on ollut, on tai tulee olemaan suhde ulkomaalaiseen? Että minun pitäisi olla lähtemättä työniperässä ulkomaille sillä varulla, jos vaikka olenkin pois Peran valikoimasta?


    Ja pikkukysymys vielä lopuksi. Oletko useinkin jäänyt nuolemaan näppejäsi naisrintamalla ja mitä kansallisuutta se/ne potin korjannut/neet edustivat? Gallup siis siitä, minkä maalaiset siipat sapettavar sinua eniten?

    Ja minulla ei ole tai ole ollut ulkkispuolisoa, mutta sinunlaisesi katkerat miehet saavat minut näkemään tulevan ulkomaankomennukseni myös mahdollisuutena tutustua hiukan valoisemmin suhtautuviin ihmisiin. Kun miekassa on kaksi terää, toinen uppoaa pian omaa kupeeseen.

    Jos mies hakkaa naista, ja nainen toteaa että mies hakkaa minua…..niin sinä toteaisit todennäköisesti, että nainen on katkera ja ihmettelisit katkeruuden syytä (kuitenkaan tajuamatta sitä).

    Jos itseäsi syrjiittäisiin jonkin maalaisten ihmisten taholta ihonvärisi kansallisuutesi tai HUOM sukupuolesi vuoksi, niin sinäpä et tietenkään olisi katkera vaan hymyilisit ja yrittäisit ajatella positiivisesti!

    Tämä on tätä suomalaisen naisen pohjatonta itsekeskeisyyttää, minun oikeuteni, minun elämäni minä minä minä. Ei ole halua eikä kykyä ymmärtää miehiä ja nimenomaan suomalaisia miehiä.

    Katkeruus miesten keskuudessa tulee lisääntymään, mitä muutakaan se voisi, luonnotonta olisi jos suomalaiset miehet eivät tulisi katkeraksi sellaisessa tilanteessa kun nyt on.

    Meillä miehilläkin on oikeus olla ihmisiä ja miehiä ei vain teillä naisilla, siihen kuuluu oikeus olla katkera silloin kun siihen on syytä.

    Naiset eivät tätä voi kieltää vaikka se kuinka olisi heidän etujensa vastaista. Siis… eläkää miesten katkeruuden kanssa. Ette muutakaan voi - tai muuttakaa pois.

    Äänestä

  • gal-up kirjoitti:

    Ja vielä…..

    tosiasiassa se mitä nuo mainitsemani välimerenmiehet sanovat minulle kehueesaan lukuisista suhteista suomalaisnaisiin on:

    ” olemme todellisia naistenmiehiä…ja paljon parempia ja suurempia kuin te suomalaiset miehet…teidän omat naisetkin ovat sitä mieltä ollessaan meidän kanssa”

    Itse asiassa kysymys on provokaatiosta.

    Tulee todella hiljaista ja vaivautunutta keskustelua kun ryhdytään keskustelemaan HEIDÄN omaisuudestaan elikä heidän maalaisista naisista ja miten he haluavat jakaa naisensa meidän suomalisten miersten kanssa.

    Ai niin…..tämähän olikin suomalaismieheltä katkeruutta jos ei huonoa käytöstä. Tästä suomalaismies ei saa kerkustella.

    Tuosta välimerenmiesten naiskerskailusta olet ihan turhaan huolissasi, ja ehkä niin olet ymmärtänytksin, koska olet huomannut, että hiljaista poikaa ollaan kun keskustellaan heidän maan naisista. Olen nimittäin läheltä seurannut sitä touhua, tullaan Suomeen ja ennalta jo rehennellään, että pääsee sänkyyn suomalaisten naisten kanssa. Sitten yritetään epätoivoisesti ketä tahansa, mutta ei saa ketään. Kotimaahan palattuaan äijät kertoo, kuinka heillä oli joka päivä eri nainen.

    Ja takaisin aiheeseen; itse ainakin pyrin aina kertomaan vain positiivisia asioita Suomesta. Jos joku kysyy jostain negatiivisesta, yritän usein senkin kaunistella. Juomisesta toki kysytään usein, mutta se on helppo kuitata sanomalla että "täytyy myöntää, että paikalliset kyllä voittavat meidät juomisessa" (asun Irlannissa). Olen kyllä tavannut muutamia suomalaisia, sekä miehiä että naisia, jotka vähättelevät Suomea ja suomalaista kulttuuria tyyliin "ei siellä mitään ole". Ärsyttävää!

    Äänestä

  • ulkosuomalainen nainen kirjoitti:

    Tuosta välimerenmiesten naiskerskailusta olet ihan turhaan huolissasi, ja ehkä niin olet ymmärtänytksin, koska olet huomannut, että hiljaista poikaa ollaan kun keskustellaan heidän maan naisista. Olen nimittäin läheltä seurannut sitä touhua, tullaan Suomeen ja ennalta jo rehennellään, että pääsee sänkyyn suomalaisten naisten kanssa. Sitten yritetään epätoivoisesti ketä tahansa, mutta ei saa ketään. Kotimaahan palattuaan äijät kertoo, kuinka heillä oli joka päivä eri nainen.

    Ja takaisin aiheeseen; itse ainakin pyrin aina kertomaan vain positiivisia asioita Suomesta. Jos joku kysyy jostain negatiivisesta, yritän usein senkin kaunistella. Juomisesta toki kysytään usein, mutta se on helppo kuitata sanomalla että "täytyy myöntää, että paikalliset kyllä voittavat meidät juomisessa" (asun Irlannissa). Olen kyllä tavannut muutamia suomalaisia, sekä miehiä että naisia, jotka vähättelevät Suomea ja suomalaista kulttuuria tyyliin "ei siellä mitään ole". Ärsyttävää!

    "Sitten yritetään epätoivoisesti ketä tahansa, mutta ei saa ketään."

    Päivän paras! :-D

    Niin muuten kerropa, minkämaalainen sinun miehesi on. ;)

    Äänestä

  • gal-uo kirjoitti:

    Jos mies hakkaa naista, ja nainen toteaa että mies hakkaa minua…..niin sinä toteaisit todennäköisesti, että nainen on katkera ja ihmettelisit katkeruuden syytä (kuitenkaan tajuamatta sitä).

    Jos itseäsi syrjiittäisiin jonkin maalaisten ihmisten taholta ihonvärisi kansallisuutesi tai HUOM sukupuolesi vuoksi, niin sinäpä et tietenkään olisi katkera vaan hymyilisit ja yrittäisit ajatella positiivisesti!

    Tämä on tätä suomalaisen naisen pohjatonta itsekeskeisyyttää, minun oikeuteni, minun elämäni minä minä minä. Ei ole halua eikä kykyä ymmärtää miehiä ja nimenomaan suomalaisia miehiä.

    Katkeruus miesten keskuudessa tulee lisääntymään, mitä muutakaan se voisi, luonnotonta olisi jos suomalaiset miehet eivät tulisi katkeraksi sellaisessa tilanteessa kun nyt on.

    Meillä miehilläkin on oikeus olla ihmisiä ja miehiä ei vain teillä naisilla, siihen kuuluu oikeus olla katkera silloin kun siihen on syytä.

    Naiset eivät tätä voi kieltää vaikka se kuinka olisi heidän etujensa vastaista. Siis… eläkää miesten katkeruuden kanssa. Ette muutakaan voi - tai muuttakaa pois.

    Sinäpä sitä jaksat vaan... tuossa jossain vaiheessa kerroit, että hymyilet aina ja kaikille, ja että 2,5 milj. naista haluaa ulkomaalaisen, mielellään naista alistavan miehen. Äitini ei halua, minä en, veljeni lapset eivät, kukaan ystävättäristäni ei, mutta sinä olet sitä mieltä, että kyllä.

    Onneksi tässä maassa on kivojakin ja hyvällä itsetunnolla varustettuja miehiä. Heitä naiset haluavat puolisoikseen ja lastensa isiksi. Kaikille ei tietysti riitä- puolin ja toisin.

    Äänestä

  • "Jos itse olen kutsuttu joskus Suomen suurlähetystön juhlille ulkomailla, on se todella hienoa, koska suurlähetystöissä ainakin minä koen kaiken positiivisen omasta maastani: ruat, musiiki, arkkitehtuuri, taide ja hyvin käyttäytyviä suomalaisia ihmisiä; kaikki mitä näen ympärilläni on sitä hienoa Suomesta josta olen ylpeä"

    Tuota, oletkohan tosiasassa ikinä ollut misään kyseisenlaisissa pippaloissa. Jos olet yhtään mitään tajunnut, niin varmasti ymmärrät, että lähetystöjen tehtävä on solmia suhteita nimenomaan paikallisiin tahoihin. Juhlissa osallistujat eivät siis ole pääasissa suomalaisia.

    Lisäksi suurinosa vieraista on aika iäkkäitä pönöttäjiä joten jos siellä tosiaan viihdyt niin sääliksi käy. Olet tainnut nuo kokemuksesi napata jostain harlekiinisarjasta tai saippuaoopperasta.
    Puhun tässä nyt kokemuksen syvällä rintaäänellä.

    Äänestä

  • ??? kirjoitti:

    "Jos itse olen kutsuttu joskus Suomen suurlähetystön juhlille ulkomailla, on se todella hienoa, koska suurlähetystöissä ainakin minä koen kaiken positiivisen omasta maastani: ruat, musiiki, arkkitehtuuri, taide ja hyvin käyttäytyviä suomalaisia ihmisiä; kaikki mitä näen ympärilläni on sitä hienoa Suomesta josta olen ylpeä"

    Tuota, oletkohan tosiasassa ikinä ollut misään kyseisenlaisissa pippaloissa. Jos olet yhtään mitään tajunnut, niin varmasti ymmärrät, että lähetystöjen tehtävä on solmia suhteita nimenomaan paikallisiin tahoihin. Juhlissa osallistujat eivät siis ole pääasissa suomalaisia.

    Lisäksi suurinosa vieraista on aika iäkkäitä pönöttäjiä joten jos siellä tosiaan viihdyt niin sääliksi käy. Olet tainnut nuo kokemuksesi napata jostain harlekiinisarjasta tai saippuaoopperasta.
    Puhun tässä nyt kokemuksen syvällä rintaäänellä.

    Työni vuoksi olen vastaavanlaisissa pippaloissa, jos niitä sellaisiksi haluaa kutsua, ollut minäkin ja ihan tavallista jutustelua se on ollut siellä vähän pikkurilli pystyssä. Melko muodollista eikä siellä kukaan ihan hirvittävästi koe olevansa hienosta maasta kotoisin ja että sitä koko ajan pitäisi erityisesti korostaa. Tavallaan ihan tavallista
    kansainvälistä ihmisten välistä kommunikointia. itse en ole siellä luomassa mitään kauppoja tms. suhteita, joten ei tarvitse "töitä" tehdä.

    Ai niin gal-upin tuntien olen suomalaisena naisena iskemässä ulkomaalaista miestä itselleni ;)

    Äänestä

  • ??? kirjoitti:

    "Jos itse olen kutsuttu joskus Suomen suurlähetystön juhlille ulkomailla, on se todella hienoa, koska suurlähetystöissä ainakin minä koen kaiken positiivisen omasta maastani: ruat, musiiki, arkkitehtuuri, taide ja hyvin käyttäytyviä suomalaisia ihmisiä; kaikki mitä näen ympärilläni on sitä hienoa Suomesta josta olen ylpeä"

    Tuota, oletkohan tosiasassa ikinä ollut misään kyseisenlaisissa pippaloissa. Jos olet yhtään mitään tajunnut, niin varmasti ymmärrät, että lähetystöjen tehtävä on solmia suhteita nimenomaan paikallisiin tahoihin. Juhlissa osallistujat eivät siis ole pääasissa suomalaisia.

    Lisäksi suurinosa vieraista on aika iäkkäitä pönöttäjiä joten jos siellä tosiaan viihdyt niin sääliksi käy. Olet tainnut nuo kokemuksesi napata jostain harlekiinisarjasta tai saippuaoopperasta.
    Puhun tässä nyt kokemuksen syvällä rintaäänellä.

    Ja ikävä kyllä ainoastaan suomalaiset vieraat ovat humalassa, koska a) ilmainen viina on liian iso houkutus, b) small talk _tuntuu_ kai huppelissa luistavan paremmin.

    Niitä ei-suomalaisia diplomaatteja tai paikallisia bisnes- tai poliittisen maailman edustajia ei Suomi sinällään edes kiinnosta. Yhdet pippalot muitten joukossa, näyttäydytään ja häivytään puolessa tunnissa.

    Oikeasti, ei se suurlähetystö ole mikään jännä, ihmeellinen tai pyhä paikka muutenkaan. :) Valtion virasto muitten joukossa. ;)

    Nimim. parin sellaisen arkeen ja juhlaan tutustunut...

    Äänestä

  • höpö... kirjoitti:

    "Sitten yritetään epätoivoisesti ketä tahansa, mutta ei saa ketään."

    Päivän paras! :-D

    Niin muuten kerropa, minkämaalainen sinun miehesi on. ;)

    Ikävä kyllä, tuo _on_ ihan yleistä. Erasmus-reppanat. Onneksi joukossa on yleensä niitä kilttejä puolalaisia tyttöjä. :)

    Äänestä

  • höpö... kirjoitti:

    "Sitten yritetään epätoivoisesti ketä tahansa, mutta ei saa ketään."

    Päivän paras! :-D

    Niin muuten kerropa, minkämaalainen sinun miehesi on. ;)

    Minulla ei ole miesta talla hetkella ollenkaan. Mitas se tahan vaikuttaa?

    Äänestä

  • ??? kirjoitti:

    "Jos itse olen kutsuttu joskus Suomen suurlähetystön juhlille ulkomailla, on se todella hienoa, koska suurlähetystöissä ainakin minä koen kaiken positiivisen omasta maastani: ruat, musiiki, arkkitehtuuri, taide ja hyvin käyttäytyviä suomalaisia ihmisiä; kaikki mitä näen ympärilläni on sitä hienoa Suomesta josta olen ylpeä"

    Tuota, oletkohan tosiasassa ikinä ollut misään kyseisenlaisissa pippaloissa. Jos olet yhtään mitään tajunnut, niin varmasti ymmärrät, että lähetystöjen tehtävä on solmia suhteita nimenomaan paikallisiin tahoihin. Juhlissa osallistujat eivät siis ole pääasissa suomalaisia.

    Lisäksi suurinosa vieraista on aika iäkkäitä pönöttäjiä joten jos siellä tosiaan viihdyt niin sääliksi käy. Olet tainnut nuo kokemuksesi napata jostain harlekiinisarjasta tai saippuaoopperasta.
    Puhun tässä nyt kokemuksen syvällä rintaäänellä.

    Taitaa olla suuslähetystöillä sitten juhlia ja vastaanottoja eri tasoisille ihmisille koska teidän kaltaisiin katkeriin iäkkäisiin pönöttäjiin en ole vielä tutustunut näillä vastaanotoilla.

    Toivottavasti emme joudu samalle vastaanotolle, että käsitykseni suomalaisista pysyisi edelleen positiivisena.

    Täytyy huomauttaa suurlähetystöille, että eivät kutsu kaltaisianne ”katkeruuksia” edes joillekin toisen tyyppisille vastaanotoille.

    Tiedoksi: Hyviin tapoihin kuuluu että vastaanotoille ja juhliin mennään yleensä iloisella positiivisella mielellä. Se on myös kohteliasta ja huomaavaista emännille ja isännille.

    Jos menette juhliin tympeänä miksi ylipäätänsä menette sinne levittämään katkeruuttanne…

    ..aijaa niinpä….varmasti sen ”ilmaisen” viinan takia…… ja niitten ihanien englantia puhuvien ”voittajakansallisuuksien miesten” takia, jotka kehuvat Suomea ja nostavat olematonta itsetuntoanne.

    Älkää nyt heittäkö kirvestä kaivoon, kyllä te vielä jollekkin Johnylle, Rogerille, Giancarlolle, Fritzille kelpaatte!!!

    Hymyä huulen, katsotte suoraan silmiin ja livotte kieltä kyllä teitäkin siellä ulkomailla vielä lykästää..jos ei muuta niin yhden yön juttu.

    Ja jos ei lykästä, ette siis kelleen kelpaa, niin tulkaa sitten takaisin tänne Suomeen häntä koipien välissä,

    voihan olla että vielä kelpaatte jollekkin suomalaiselle pellavapäälle vaikka ette tumalle miehelle kelvanneetkaan.

    Kyllä te miehen vielä saatte!!! Iloista pikettä silmäkulmaan ja heittäkkää epätoivo pois!!!

    Äänestä

  • menja kirjoitti:

    Ikävä kyllä, tuo _on_ ihan yleistä. Erasmus-reppanat. Onneksi joukossa on yleensä niitä kilttejä puolalaisia tyttöjä. :)

    "Ikävä kyllä, tuo _on_ ihan yleistä. Erasmus-reppanat. Onneksi joukossa on yleensä niitä kilttejä puolalaisia tyttöjä. :)"

    EI JUMA! :-D Oletkohan koskaan toiminut esim. kansainvälisten opiskelijoiden tutorina suomalaisella yliopistossa? Voin kertoa, että ns. pesää (suomalaista sellaista) tulee joka suunnalta enemmän kuin jätkät ehtii hyödyntää.

    Ja juu, ilman muutahan ne puolalaiset tytsit ovat niitä löysiä, ei ollenkaan suomalaiset, ehei. ;) Miksi muuten luulet, että Suomeen tulevien vaihtisten sukupuolijakauma on n. 80-20 miesten hyväksi? ;)

    Äänestä

  • gal-up kirjoitti:

    Taitaa olla suuslähetystöillä sitten juhlia ja vastaanottoja eri tasoisille ihmisille koska teidän kaltaisiin katkeriin iäkkäisiin pönöttäjiin en ole vielä tutustunut näillä vastaanotoilla.

    Toivottavasti emme joudu samalle vastaanotolle, että käsitykseni suomalaisista pysyisi edelleen positiivisena.

    Täytyy huomauttaa suurlähetystöille, että eivät kutsu kaltaisianne ”katkeruuksia” edes joillekin toisen tyyppisille vastaanotoille.

    Tiedoksi: Hyviin tapoihin kuuluu että vastaanotoille ja juhliin mennään yleensä iloisella positiivisella mielellä. Se on myös kohteliasta ja huomaavaista emännille ja isännille.

    Jos menette juhliin tympeänä miksi ylipäätänsä menette sinne levittämään katkeruuttanne…

    ..aijaa niinpä….varmasti sen ”ilmaisen” viinan takia…… ja niitten ihanien englantia puhuvien ”voittajakansallisuuksien miesten” takia, jotka kehuvat Suomea ja nostavat olematonta itsetuntoanne.

    Älkää nyt heittäkö kirvestä kaivoon, kyllä te vielä jollekkin Johnylle, Rogerille, Giancarlolle, Fritzille kelpaatte!!!

    Hymyä huulen, katsotte suoraan silmiin ja livotte kieltä kyllä teitäkin siellä ulkomailla vielä lykästää..jos ei muuta niin yhden yön juttu.

    Ja jos ei lykästä, ette siis kelleen kelpaa, niin tulkaa sitten takaisin tänne Suomeen häntä koipien välissä,

    voihan olla että vielä kelpaatte jollekkin suomalaiselle pellavapäälle vaikka ette tumalle miehelle kelvanneetkaan.

    Kyllä te miehen vielä saatte!!! Iloista pikettä silmäkulmaan ja heittäkkää epätoivo pois!!!

    Et muuten lue yhtään mitä täällä kirjoitetaan, vaan näppis sauhuten vedät tuota omaa linjaasi.

    Voin ihan hyvin nähdä sinut innosta ja nuoruudestasi puhkuvana ja aina hymyilevänä henkilönä siinä joukossa. Sinulla on kieltämättä katkeruudestasi huolimatta vielä tallella taito hymyillä kaikille. Moni ei siihen pysty tuolla mentaliteetilla, mutta kaikesta päätellen olet aivan loitoyksilö, jolla on ihan oikeasti vara arvostella kaikkia ja kaikkea. Onnittelut mahtavasta persoonallisuudestasi!

    Äänestä

  • gal-up kirjoitti:

    Taitaa olla suuslähetystöillä sitten juhlia ja vastaanottoja eri tasoisille ihmisille koska teidän kaltaisiin katkeriin iäkkäisiin pönöttäjiin en ole vielä tutustunut näillä vastaanotoilla.

    Toivottavasti emme joudu samalle vastaanotolle, että käsitykseni suomalaisista pysyisi edelleen positiivisena.

    Täytyy huomauttaa suurlähetystöille, että eivät kutsu kaltaisianne ”katkeruuksia” edes joillekin toisen tyyppisille vastaanotoille.

    Tiedoksi: Hyviin tapoihin kuuluu että vastaanotoille ja juhliin mennään yleensä iloisella positiivisella mielellä. Se on myös kohteliasta ja huomaavaista emännille ja isännille.

    Jos menette juhliin tympeänä miksi ylipäätänsä menette sinne levittämään katkeruuttanne…

    ..aijaa niinpä….varmasti sen ”ilmaisen” viinan takia…… ja niitten ihanien englantia puhuvien ”voittajakansallisuuksien miesten” takia, jotka kehuvat Suomea ja nostavat olematonta itsetuntoanne.

    Älkää nyt heittäkö kirvestä kaivoon, kyllä te vielä jollekkin Johnylle, Rogerille, Giancarlolle, Fritzille kelpaatte!!!

    Hymyä huulen, katsotte suoraan silmiin ja livotte kieltä kyllä teitäkin siellä ulkomailla vielä lykästää..jos ei muuta niin yhden yön juttu.

    Ja jos ei lykästä, ette siis kelleen kelpaa, niin tulkaa sitten takaisin tänne Suomeen häntä koipien välissä,

    voihan olla että vielä kelpaatte jollekkin suomalaiselle pellavapäälle vaikka ette tumalle miehelle kelvanneetkaan.

    Kyllä te miehen vielä saatte!!! Iloista pikettä silmäkulmaan ja heittäkkää epätoivo pois!!!

    "Tiedoksi: Hyviin tapoihin kuuluu että vastaanotoille ja juhliin mennään yleensä iloisella positiivisella mielellä. Se on myös kohteliasta ja huomaavaista emännille ja isännille.

    Jos menette juhliin tympeänä miksi ylipäätänsä menette sinne levittämään katkeruuttanne… "

    Tiedoksi sinulle, että olen ollut näissä bileissä työni takia eli edustamassa. Sinä taidat kuulua siihen ryhmään jota ei edes kehdata ulkomaalaisille esitellä.

    Äänestä

Minä olen aina kokenut suomalaisen alkoholikulttuurin ahdistavana asiana. Se ei ole mikään pienen porukan juttu, vaan varsin moniulotteinen ja monelle elämän näyttämölle ulottuva asia - itsekin sen eri muotoihin olen jo pienen ikäni aikana niin monet kerrat törmännyt.

Juhlimiseen sisältyy lähes poikkeuksetta juominen - eikä puhuta muutamasta oluesta. Ei kulu juhannusta ei vappua ei musiikkifestaria tai opiskelijabileitä ilman, että näkee ympäriinsä hoipertelevia ihmisiä. Ja ne kaikki tuhannet tarinat joita lukee lehdistä ja kuulee keskustellessaan ihmisten kanssa. Sattui sitä ja tätä ja alkoholilla oli osuutta asiaan, kuski oli humalassa, aviopari oli humalassa, nuori mies oli humalassa. Entäs mitä tapahtui viime keväänä (mikäli oikein muistan) kun lämmin sää saapui Helsinkiin? Sammuneita ihmisiä puistoissa keskellä päivää. Baariin ei huvita mennä kun saa vältellä humalaisten lähentely-yrityksiä ja ylipäätään seurata sitä koko touhua. En nyt jaksa jatkaa tätä listaa kovin pitkälle.

Olen tästä asiasta puhunut avoimesti suhteessani ja myös muiden, lähimpien italialaisten tuttavieni kanssa - en tietenkään väittäen että Suomessa _kaikki_. Minulla ei ole mitään syytä teeskennellä, että Suomi on maailman paras paikka asua, ja ainoa, missä voi olla onnellinen. Keskustelemme myös Italian huonoista puolista - niitä löytyy yhtä lailla. Haluan antaa rehellisen kuvan siitä, millainen Suomi on, en olla luomassa jotain illuusiota Täydellisestä Maasta.

Italiassa juominen kulkee käsi kädessä syömisen kanssa - viiniä lounaalla, olut pizzan kanssa, aperitiivi ennen illallista jne. Silloin tällöin cocktail ystävien kanssa. Joskus saatetaan ottaa liikaa - mutta silloin kyseessä on lähinnä poikkeus kuin säätö, eikä sitä katsota hyvällä. Kertaakaan siellä liikkuessani en ole törmännyt sellaisiin epämukaviin tilanteisiin, joissa humalainen ihminen lähestyy ja alkaa juttelemaan sekavia. Tämä onkin yksi niistä asioista, joista Italiassa pidän eniten.

Äänestä
  • "Italiassa juominen kulkee käsi kädessä syömisen kanssa"

    -Kyllä ja juuri tuon takia alkoholin liikakulutus on yksi pahimmista kansanterveydellisistä ongelmista mm. Italiassa ja Ranskassa. Julkisesti asia on tabu, koska kulttuuriin on aina kuulunut ruoan kanssa tissuttelu.

    Äänestä

  • Kyllä minäkin ihmettelen tätä suomalaista alkoholinkäyttöä, joka nimenomaan on humalahakuista juomista, juodaan sen takia, että muutkin juovat, (kun ne muutkin juovat, en halua olla poikkeava), ja etenkin silloin kun viina on ”ilmaista”. (Toisaalta, ette te suomaliset naiset raittiitakaan miehiä arvosta pätkääkään)

    Alkoholiverotusta alennettiin ja toivottiin sitä, että suomalainen alkaisi sivistyneesti käyttää alkoholia keskieurooppalaisittain.

    Ei alkanut. Ongelma on siinä, että suomalainen ei ole keskieurooppalainen eikä keskieurooppalainen ole suomalainen. Sen takia myös juomatavat eroavat.

    Viinan hintaa jos vielä alennetaan taas viinan kulutus lisääntyy. Ikinä viinan hinnan alentaminen ei ole johtanut kulutuksen alenemiseen Suomessa, ei muualla kuin SDP:n ja SAK:n päässä. Työmiehen pitää saada viinaa edullisesti. Se on työmiehen saavutettu etuisuus. Sen takia viinan hinta on SAK:lle pyhä asia ja sen takia aletaan vaikka yleislakkoon.

    Toisaalta olen käynnyt esim saksalaisissa ravintoloissa viikonloppuisin……voi voi …..täytyy kyllä ihmetellä miten joku voi pitää jonkin Fritzin ja Heizin alkoholijuomista sivistyneempänä kuin suomalaisen Rapen tai Laten juomista.

    Sama pätee Britteihin ja Irkkuihin, ja Svedutko ja Norskit ja Hollannikkaat jotain raittiuden perikuvia hah hah. Nämä kansallisuudet juovat monesti VIELÄ enemmän kuin suomalaiset.

    Gira sole: kävin Rooman rautatieasemalla, en ole ikinä millään rautatieasemalla nähnyt yhtä paljon tyhjiä kaljapulloja. Ne pullot on joskus ollut täysiä, ja joku on ne juonnut joskus. Ja jos joku on ne juonnut joku on myös humaltunut (sivistyneestikö ja humaltumattako?!)

    En nyt kauheasti halua sinun ruusunpunaisia laseja Italiasta sumentaa, mutta kyllä ne sumenevat joskus.

    Jos liikut Suomessa ainoastaan tietyissä paikoissa et koskaan törmää alkoholisteihin tai päihtyneisiin. Kyllä minä osaisin oman naiseni viedä paikkoihin jossa ei alkoholisteja päihtyneitä näy Suomessa! Ja miksi veisinkään hänet sellaiseen paikkaan.

    Aika omituisia Bier Stubeja siellä Italiassa mahtaa olla kun ihmiset eivät juo olutta. Ei taida olla kovin kannattavia kapakoita. Voihan olla sitten että se Italialainen kalja ei sisällä alkoholia?!!

    Gira sole et halua tosiasiassa nähdä mitään kielteistä Italiassa, vaikka väitätkin toista. Tämä on todella tyypillista nimenomaan suomalaiselle naiselle joka avioituu esim. italialaisen miehen kanssa. Olet samanlainen kuin kaikki muutkin knssa-sisaresi jotka avioituvat ulkomaalaisen miehen kanssa. Et poikkea yhtään.

    Mutta gira sole kyllä sekin aika tulee kun italialaisuus ärsyttää sinua. Nimittäin sitten kun olet 50-60 kymppinen isoäiti sitten näet italian vähän toisin silmin et vaaleanpunaisten silmälasien kautta niin kuin nyt. Niin se suomalaisen naisen maailma muuttuu.

    Pyydä sitä italialaista poikaystävääsi viemään sinut kapakkaan jossa ollaan känissä siellä Italiassa, niin sittenhän tiedät, ja olet nähnyt humaltuneita italialaisia, ei tartte elää enää ruusujen keskellä.

    Äänestä

  • tissuttelua.. kirjoitti:

    "Italiassa juominen kulkee käsi kädessä syömisen kanssa"

    -Kyllä ja juuri tuon takia alkoholin liikakulutus on yksi pahimmista kansanterveydellisistä ongelmista mm. Italiassa ja Ranskassa. Julkisesti asia on tabu, koska kulttuuriin on aina kuulunut ruoan kanssa tissuttelu.

    En tiedä onko se alkon liikakulutus suoranainen tabu, mutta kyllä Ranskassa ollaan sokeita jatkuvan tissuttelun haitoille. Sietokyky senkun kohoaa, ja nautitut alkomäärät sen myötä. Ja lopulta maksa sanookin poks.

    Toinen jota katsotaan yleisesti läpi sormien, on humalassa autoilu. Muutama lasi/pullo viiniä ja eikun rattiin. "Ja taas se suomalainen nipo nalkuttaa..."

    Äänestä

  • gal-up kirjoitti:

    Kyllä minäkin ihmettelen tätä suomalaista alkoholinkäyttöä, joka nimenomaan on humalahakuista juomista, juodaan sen takia, että muutkin juovat, (kun ne muutkin juovat, en halua olla poikkeava), ja etenkin silloin kun viina on ”ilmaista”. (Toisaalta, ette te suomaliset naiset raittiitakaan miehiä arvosta pätkääkään)

    Alkoholiverotusta alennettiin ja toivottiin sitä, että suomalainen alkaisi sivistyneesti käyttää alkoholia keskieurooppalaisittain.

    Ei alkanut. Ongelma on siinä, että suomalainen ei ole keskieurooppalainen eikä keskieurooppalainen ole suomalainen. Sen takia myös juomatavat eroavat.

    Viinan hintaa jos vielä alennetaan taas viinan kulutus lisääntyy. Ikinä viinan hinnan alentaminen ei ole johtanut kulutuksen alenemiseen Suomessa, ei muualla kuin SDP:n ja SAK:n päässä. Työmiehen pitää saada viinaa edullisesti. Se on työmiehen saavutettu etuisuus. Sen takia viinan hinta on SAK:lle pyhä asia ja sen takia aletaan vaikka yleislakkoon.

    Toisaalta olen käynnyt esim saksalaisissa ravintoloissa viikonloppuisin……voi voi …..täytyy kyllä ihmetellä miten joku voi pitää jonkin Fritzin ja Heizin alkoholijuomista sivistyneempänä kuin suomalaisen Rapen tai Laten juomista.

    Sama pätee Britteihin ja Irkkuihin, ja Svedutko ja Norskit ja Hollannikkaat jotain raittiuden perikuvia hah hah. Nämä kansallisuudet juovat monesti VIELÄ enemmän kuin suomalaiset.

    Gira sole: kävin Rooman rautatieasemalla, en ole ikinä millään rautatieasemalla nähnyt yhtä paljon tyhjiä kaljapulloja. Ne pullot on joskus ollut täysiä, ja joku on ne juonnut joskus. Ja jos joku on ne juonnut joku on myös humaltunut (sivistyneestikö ja humaltumattako?!)

    En nyt kauheasti halua sinun ruusunpunaisia laseja Italiasta sumentaa, mutta kyllä ne sumenevat joskus.

    Jos liikut Suomessa ainoastaan tietyissä paikoissa et koskaan törmää alkoholisteihin tai päihtyneisiin. Kyllä minä osaisin oman naiseni viedä paikkoihin jossa ei alkoholisteja päihtyneitä näy Suomessa! Ja miksi veisinkään hänet sellaiseen paikkaan.

    Aika omituisia Bier Stubeja siellä Italiassa mahtaa olla kun ihmiset eivät juo olutta. Ei taida olla kovin kannattavia kapakoita. Voihan olla sitten että se Italialainen kalja ei sisällä alkoholia?!!

    Gira sole et halua tosiasiassa nähdä mitään kielteistä Italiassa, vaikka väitätkin toista. Tämä on todella tyypillista nimenomaan suomalaiselle naiselle joka avioituu esim. italialaisen miehen kanssa. Olet samanlainen kuin kaikki muutkin knssa-sisaresi jotka avioituvat ulkomaalaisen miehen kanssa. Et poikkea yhtään.

    Mutta gira sole kyllä sekin aika tulee kun italialaisuus ärsyttää sinua. Nimittäin sitten kun olet 50-60 kymppinen isoäiti sitten näet italian vähän toisin silmin et vaaleanpunaisten silmälasien kautta niin kuin nyt. Niin se suomalaisen naisen maailma muuttuu.

    Pyydä sitä italialaista poikaystävääsi viemään sinut kapakkaan jossa ollaan känissä siellä Italiassa, niin sittenhän tiedät, ja olet nähnyt humaltuneita italialaisia, ei tartte elää enää ruusujen keskellä.

    gira sole kirjoitti asiaa ja kuten minä sen olen nähnyt ja gal-up sai taas vain syyn tässäkin yhteydessä haukkua suomalaisia naisia.

    Tosin suomalaiset ylipäätään pitävät humaloitumista tärkeänä. Italiassa en ole huomannut samaa, eikä kukaan kehuskele kovalla kännillä ja toilailuillaan, varsinkaan krapulalla. Täällä siitä on tehty aivan normaalia kun viinaa on vara vetää köyhilläkin.

    Italiassa en ole koskaan nähnyt sellaista örvellystä kuin täällä ja sikäläiset ystäväni eivät ryyppää ryyppäämällä, vaan ruuan jälkeen lasiin ja pulloon jätetään, koska viini on nimenomaan ruokajuoma.

    Toisaalta voihan ihan missä tahansa olla juoppoja, mutta täällä niiden löytäminen on tosi helppoa. Mennäänpä vaikka lentokentälle aamulla. Onko muunmaalaisilla kuin suomalaisilla viinamuki heti aamusta nenän alla?

    Äänestä

  • Ciao, belli kirjoitti:

    gira sole kirjoitti asiaa ja kuten minä sen olen nähnyt ja gal-up sai taas vain syyn tässäkin yhteydessä haukkua suomalaisia naisia.

    Tosin suomalaiset ylipäätään pitävät humaloitumista tärkeänä. Italiassa en ole huomannut samaa, eikä kukaan kehuskele kovalla kännillä ja toilailuillaan, varsinkaan krapulalla. Täällä siitä on tehty aivan normaalia kun viinaa on vara vetää köyhilläkin.

    Italiassa en ole koskaan nähnyt sellaista örvellystä kuin täällä ja sikäläiset ystäväni eivät ryyppää ryyppäämällä, vaan ruuan jälkeen lasiin ja pulloon jätetään, koska viini on nimenomaan ruokajuoma.

    Toisaalta voihan ihan missä tahansa olla juoppoja, mutta täällä niiden löytäminen on tosi helppoa. Mennäänpä vaikka lentokentälle aamulla. Onko muunmaalaisilla kuin suomalaisilla viinamuki heti aamusta nenän alla?

    "Mennäänpä vaikka lentokentälle aamulla. Onko muunmaalaisilla kuin suomalaisilla viinamuki heti aamusta nenän alla?"

    Briteillä? Venäläisillä? Muilla pohjoismaalaisilla? Saksalaisilla? Ranskalaisilla ja espanjalaisilla viini, tietty.

    Missä ihmeen tynnyrissä te oikein olette kasvaneet? Olisi oikeasti kannattanut matkustella vähän enemmän kuin Turkkiin ja Kanarialle...

    Äänestä

  • On? kirjoitti:

    "Mennäänpä vaikka lentokentälle aamulla. Onko muunmaalaisilla kuin suomalaisilla viinamuki heti aamusta nenän alla?"

    Briteillä? Venäläisillä? Muilla pohjoismaalaisilla? Saksalaisilla? Ranskalaisilla ja espanjalaisilla viini, tietty.

    Missä ihmeen tynnyrissä te oikein olette kasvaneet? Olisi oikeasti kannattanut matkustella vähän enemmän kuin Turkkiin ja Kanarialle...

    ...mutta olen tästä asiasta kanssasi samaa mieltä... :P

    Äänestä

  • On? kirjoitti:

    "Mennäänpä vaikka lentokentälle aamulla. Onko muunmaalaisilla kuin suomalaisilla viinamuki heti aamusta nenän alla?"

    Briteillä? Venäläisillä? Muilla pohjoismaalaisilla? Saksalaisilla? Ranskalaisilla ja espanjalaisilla viini, tietty.

    Missä ihmeen tynnyrissä te oikein olette kasvaneet? Olisi oikeasti kannattanut matkustella vähän enemmän kuin Turkkiin ja Kanarialle...

    viini espanjalaisella aamulla letokentällä nokan eessä, no ei! Tynnyriin takaisin sinä, joka et edes tiedä sitä kun suomalaisella lentoyhtiöllä tarjoillaan alkoholia heti aamusta, niin eteläeuroopplaisilla tulee siinä vaiheessa nauru kun suomalainen miettii, että mikähän viini munakkaan kanssa kävisi... Kahvi tai tee?

    Äänestä

  • vai että kirjoitti:

    viini espanjalaisella aamulla letokentällä nokan eessä, no ei! Tynnyriin takaisin sinä, joka et edes tiedä sitä kun suomalaisella lentoyhtiöllä tarjoillaan alkoholia heti aamusta, niin eteläeuroopplaisilla tulee siinä vaiheessa nauru kun suomalainen miettii, että mikähän viini munakkaan kanssa kävisi... Kahvi tai tee?

    OK, hauskaa jatko-oleilua tynnyrissäsi. :-D

    Äänestä

  • menja kirjoitti:

    ...mutta olen tästä asiasta kanssasi samaa mieltä... :P

    Jospa keskittyisit mieluummin sen virkaheitto ranskiksesi perseennuolentaan, kiitos.

    Äänestä

  • voi... kirjoitti:

    Jospa keskittyisit mieluummin sen virkaheitto ranskiksesi perseennuolentaan, kiitos.

    Huh, jo helpotti. :D

    Jatka vaan samaa älyllistä linjaa, etteivät mielipiteemme enää vastaisuudessa osu vahingossa yksiin. Alkoi jo melkein ahdistaa.

    Äänestä

  • menja kirjoitti:

    Huh, jo helpotti. :D

    Jatka vaan samaa älyllistä linjaa, etteivät mielipiteemme enää vastaisuudessa osu vahingossa yksiin. Alkoi jo melkein ahdistaa.

    Ei ole pelkoa, että mielipiteeni osuisi kaltaisesi olennon kanssa "yksiin." Sori vaan. :)

    Äänestä

Miten me Suomalaiset naiset ollaankin onnistuttu pilaamaan Gal-lupin koko elama.

Minustakin Suomalaiset kylla juovat selkeasti aivan liikaa, mutta en ole kylla huomannut ulkomaalaisten pitavan Suomalaisina mitenkaan erityisen juoppoina? Jos jollakin, niin Irlantilaisilla on sellainen maine.

Huomiota herattava ero juomisessa muihin verrattuna on varmaan se, mitenka yleensa ujo ja hiljainen suomalainen muuttuu juodessa avoimeksi, aanekkaaksi ja rohkeammaksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


gal-up kirjoitti:

Kun matkustelen ulkomailla ihmettelen aina sitä, miksi suomalaisia pidetään kovia juomaan viinaa.

Itse en juo juuri ollenkaan. Kyllä tietysti yksi syy voi olla joidenkin suomalaisten juomatavat ulkomailla, eräät alkoholistit….mutta siitä huolimatta Stakesin tutkimusten mukaan olemme kaukana n.s. kansainvälisesti kärkipaikoista alkoholin kulutuksen suhteen ,

ja kyllä ulkomailla näkee muunmaalaisiakin alkoholisteja ei ainoastaan suomalaisia.

Faktat ovat faktaa, elikä mitenkä kummaa on mahdollista, että erityisesti suomalaisia miehiä pidetään maailman viinakurkkuna kun tilastot kumminkin osoittavat toista, jopa silloin kun on kyse Euroopasta.

Mahtaisikohan syy olla ulkomailla asuvat suomalaiset ja etenkin suomalaiset naiset.

Nimittäin mikäli kuulette miten ulkomailla asuva suomalainen nainen kertoo suomalaisten miesten juomatavoista ulkomaalaisille kauhistuisitte.

Suomalaiset naiset antavat ulkomailla kuvan, että suomalaiset miehet juovat ainakin 10 kertaa enemmän kuin ruotsalaiset, 8 kertaa enemmän kuin saksalainen ja 5 kertaa enemmän kuin englantilainen italialainen ja jne.

Nämä ”suomi-asiantuntijat” luotettavasti levittävät tällaista kuvaa suomalaisista miehistä.

Mitä nuorempi nainen ja mitä vähemmin aikaa hän on ollut ulkomailla, sitä todennäköisempiä nämä kauhukertomukset ovat suomalaisista miehistä.

Muiden muassa Ruotsissa jo puhutaan yleisesti ”Alkoholistnationen Finland= Alkoholistikansakunta/maa Suomi”. (Jolla muuten tarkoitetaan lähinna suomalaisia miehiä!!)

Ulkosuomalaisten naisten kertomuksen idea on suurin piirtein tämä: ”suomalaiset miehet ovat kaikki alkoholisteja ei tietenkään minun isäni ja veljeni, mutta muuten kyllä, ja minä olen tietysti teidän puolellanne en niiten suomalaisten alkoholisti-miesten, minähän jo melkein olen teidän maalainen.”

Oikea tapa kertoa suomalaisten alkoholinkäytöstä on, että sijoitumme kaukana kärjestä kun on kyse alkohlolin kulutusmäärästä per henkilö jopa euroopassa.

Suomessa kuitenkin on osa ihmisiä jotka ovat suurkuluttajia mikä tarkoittaa että suuri osa suomalaisista myös miehistä, on täysin raittiita tai käyttävät hyvin vähän alkoholia.

Ihmettelen miten eräät ulkosuomalaiset ja suomalaiset häpeävät näitä tiettyjä alkoholin-suurkuluttjia/alkoholisteja ja ottavat heidän huonon käytöksensä lähinnä henkilökohtaisena loukkauksena!

Eiväthän nämä suuresti häpeävät suomalaiset ole millään tavalla kyseisten alkoholistien kasvattajia, miksi he siis häpeävät näitä täysin tuntemattomia alkoholisteja/ihmisiä!

Vielä ihmeellisempää on se, että näitä alkoholisteja pidetään kaikkien suomalaisten tyypillisena edustaja, etenkin miesten.

Tämä liennee ainutlaatuista suhtautumista omaan kansalaisuuteen jota tavataan vain suomalaisilta ja etenkin naisilta.

Silloin kun nuo nykyiset alkoholistit olivat kerran raittita, heitä ei huomannut kukaan vielä vähemmän heistä välitettiin. He olivat EVVK.

Mitä tästä opimme: tule alkoholistiksi niin olet olemassa suomalaisille, etenkin naisille, et ole enää ilmaa, et edes kansainvälisesti!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu