vaatiko tämä jonkun 2v joka alalla

työtä vai riippuuko alasta

milloin voip jäädä vuor vapaallle

5

1941

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nimetön xxx

      sun työsuhtees on oltava vakituinen, joillakin aloilla on oltava ollut peräti 5 v vakituisessa työsuhteessa samassa työpaikassa. Sekin on hyvä muistaa et vuorotteluvapaalle ei noin vain "jäädä" vaan se on työnantajan ja työntekijän keskenään sovittava asia. Eli siis työnantajan ei ole pakko päästää sua vuorotteluvapaalle jos ei halua.

    • "lomautettu"

      Niin, tähdentäisin vielä sitä että työnantajan ei ole pakkoa suostua ja jotkut voivat suhtautua nihkeästi koska joutuvat etsimään sijaisen juuri työttömien listoilta eli se rajaa hieman heidän rekrytointiaan. Itse pyysin vuorotteluvapaata mutta en saanut. Saimme sitten sovittua onneksi ansiosidonnaisesta eli kysäisin olisiko mahdollista että he irtisanoisivat tuotannollisista syistä ja teimme kaupat.
      Parempi näin sillä vuorotteluvapaa on vain 80% ansiosidonnaisesta ja en muutenkaan suunnitellut sinne palaavani.

      • ainakin meillä

        Vuorotteluvapaan edellytyksenä on myös, että henkilö on ennen vuorotteluvapaan alkamista tehnyt työtä yhteensä kymmenen vuotta. Aikaa laskettaessa luetaan hyväksi myös työ, jonka henkilö on tehnyt ennen 23 vuoden ikää.

        Jos vuorotteluvapaata on käytetty jo kertaalleen, edellä tarkoitettua työtä tulee tehdä viisi vuotta edellisen vuorottelu-vapaan päättymisestä.

        Vapaan ajalta maksettava korvaus on 70% siitä työttömyyspäivärahasta (ilman lapsikorotuksia), johon työntekijällä olisi oikeus jäädessään työttömäksi.
        Korvaus on 80% päivärahasta, jos henkilöllä on vähintään 25 vuotta työhistoriaa ennen vuorotteluvapaan aloittamista.


      • ååååååååååååååååååååååååååå...

        Hyvin kyllä joudatkin tuollaista työpaikasta ja työnantajasta eroon. Miten se työnantaja voi sinut irtisanoa samalla kun ei voi myöntää sinulle vuorotteluvapaata. IHAN TAJUTON YHTÄLÖ. On silkkaa vittuilua. Olisi kyllä mielenkiintoista saada tietää kyseinen työnantaja.
        Nyt jos ex työnantajasi palkkaa jonkin henkilön sinun tilallesi niin kylläpä on mielenkiintoinen juttu...tai sitten olette maksimoineet hyödyn yhteiskunnan "tappioksi". En tosin usko viimeisintä... sillä tuskinpa silloin tänne kirjoittaisit.


      • näin se kävi
        ååååååååååååååååååååååååååå... kirjoitti:

        Hyvin kyllä joudatkin tuollaista työpaikasta ja työnantajasta eroon. Miten se työnantaja voi sinut irtisanoa samalla kun ei voi myöntää sinulle vuorotteluvapaata. IHAN TAJUTON YHTÄLÖ. On silkkaa vittuilua. Olisi kyllä mielenkiintoista saada tietää kyseinen työnantaja.
        Nyt jos ex työnantajasi palkkaa jonkin henkilön sinun tilallesi niin kylläpä on mielenkiintoinen juttu...tai sitten olette maksimoineet hyödyn yhteiskunnan "tappioksi". En tosin usko viimeisintä... sillä tuskinpa silloin tänne kirjoittaisit.

        Niin, siis mahdoton yhtälö kylläkin mutta kumpikin saimme mitä halusimme eli heille kyllä oli selvä että en ollut oikeasti mitään vuorotteluvapaata hakemassa jotta voisin palata entistä ehompana töihin vaan halusin päästä kyseisestä työstä ja firmasta eroon ja tunne oli molemminpuolinen siinä mielessä että mitäpä turhaa pitämään työntekijää joka ei ole tippaankaan motivoitunut tai kiitollinen työpaikastaan. Eiväthän he mitään vakituista voi palkata tilalle mutta tilapäisapua kylläkin. No, miksiköhän en sitten vain irtisanonut itseäni no siksi että kolme kuukautta ilman minkäänlaisia tuloja hirvitti aivan liikaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1742
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      913
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      107
      734
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      664
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      628
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      51
      585
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      51
      562
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      19
      558
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    Aihe