Päätösvaltainen kokous?

Kuka osaisi kertoa onko työsuojelukokous ollut päätösvaltainen kun kokous on kutsuttu koolle kiireellisenä toimenpiteenä työpaikalla vallitsevien olosuhteiden johdosta. Työsuojelutoimikunnan puh.johtaja oli kyseisellä hetkellä lomalla eikä osallitunut kokoukseen. Muu toimikunta oli paikalla.

Mikä on sääntö, onko tämä kokous ollut laillinen ja päätösvaltainen? Puheenjohtajalta saatiin puhelimitse lupa ja jopa suositus kokouksen pitämiseen ilman hänen läsnäoloaan.
43356
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

lue valvontalaki ja asetus niin tiedät vastauksen

Äänestä

Eihän se työsuojelutoimikunta ole koskaan päätösvaltainen missään asiassa. Antaa lähinnä kommentteja ja ehdotuksia työanatajalle, mikä on kyllä sinänsä tärkeää. No onhan se joskus kutsuttava kasaan kommentoimaan jotain yhteistoimnnassa käsiteltävää asiaa.

Puheenjohtajana on yleensä työnantajan edustaja. Jos hän ei ole paikalla, on kokous aikalailla turha. Jos kokousta ei edes pidetty salaa puheenjohtajalta, niin ei kai siinä ole ongelmaa...

Äänestä

Johan sen käsittää ihan maalaisjärjelläkin, että jos työpaikalla on hätätilanne käsillä, niin ei kai siinä tilanteessa aleta kokousta koolle kutsumaan, vaan työsuojelevaltuutettu voi pysäyttää työt siksi aikaa kunnes vaarallinen tilanne on saatu korjattua.


Asetus työsuojelun valvonnasta 21.12.1973/954

Työsuojelutoimikunnan kokous on pidettävä vähintään kerran neljännesvuodessa ja kun vähintään puolet toimikunnan jäsenistä tahi työsuojelupäällikkö tai työsuojeluvaltuutettu sitä vaatii.

Työsuojelutoimikunnan kokouksesta on ilmoitettava vähintään seitsemän vuorokautta ennen kokousta todistettavalla tavalla toimikunnan jäsenille ja lisäksi työpaikalla nähtäväksi asetettavalla ilmoituksella. Jos toimikunnan on kokoonnuttava työpaikalla sattuneen tapaturman johdosta tai muussa kiireellisessä tapauksessa, kokouksesta voidaan ilmoittaa lyhyemmässäkin ajassa muulla tarkoituksenmukaisella tavalla.

Työsuojelutoimikunta on päätösvaltainen, kun puheenjohtajan lisäksi vähintään puolet jäsenistä on läsnä.

Ilmeisesti varapuheejohtaja oli kuitenkin paikalla, jolloin kokous käsittääkseni on ollut päätösvaltainen. Siinä tapauksessa että varapuheenjohtajakaan ei ole ollut paikalla, niin tuskinpa. Toimikunta ei ole mikään hätätilanteiden käsittelyelin, vaan sellaiset tilanteet on voitava hoitaa välittömästi ilman muodollisuuksia.

Äänestä
  • kyseessä oli tilanne, jolla haluttiin estää asioiden luisuminen käsistä. työnseisauksen aloittaminen todettiin kokouksessa tarpeettomaksi ja ylipäätään kokouksen tarkoitus oli käydä nopeasti läpi toimenpiteet joilla estetään mm. tarpeettomien tapaturmien ja onnettomuuksien estäminen henkilöstössä vallinneen kapinamielisyyden johdosta. siihen näki riskit sekä työsuojelupäällikkö että -valtuutettu joten kokous kutsuttiin koolle ja asia nostettiin keskusteluun. käytiin läpi keskeytetäänkö toiminta vai onko olemassa vaihtoehtoja.

    kokous tuotti tulosta ja sopivat menettelyt löydettiin pöydässä istumalla ja toteutettiin. toimintaa ei tarvinnut keskeyttää ja henkilöstö saatiin hallintaan järjestämällä keskustelutilaisuus jossa muistutettiin kaikkien olevan vastuussa omasta toiminnastaan ja turvallisuudestaan jnejne..

    henkilöstö kapinoi yllättäviä käänteitä ja lisääntynyttä työmäärää vastaan, toisin sanoen yrityksessä toivottiin huippusesongin ajan motivaatiota myös henkilöstöltä määrätietoiseen työntekoon pienen kiireen alla. kapinointi alkoi ns. "joukossa tyhmyys tiivistyy" -tilanteesta. avoimella keskustelutilanteella tuo tilanne saatiin purettua ja henkilöstö ymmärtämään "pelleilyn ja turhan kapinoinnin" riskit. myönsivät sen itsekin ja tilanne rauhoittui.

    ei siis ollut turha pikakokous mielestämme. jos ei kelpaa päätösvaltaiseksi kokoukseksi niin viis siitä pidetään yksi kokous lisää, jos se siitä on kiinni.

    ei meillä pidetä toimikuntaa minään kriisikeskuksena, vaan tarvittaessa otetaan toimikunnan mielipiteet esiin. jos joku vakava tilanne olisi aiheuttanut välitöntä vaaraa olisi toiminta tietenkin keskeytetty heti. nyt ongelma oli enemmänkin henkinen kuin fyysinen, vai miten sen kuvaisi. ei välitöntä vaaraa mutta ylimääräisiä riskejä aiheuttava.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Liki hätätilanteessa kirjoitti:

Kuka osaisi kertoa onko työsuojelukokous ollut päätösvaltainen kun kokous on kutsuttu koolle kiireellisenä toimenpiteenä työpaikalla vallitsevien olosuhteiden johdosta. Työsuojelutoimikunnan puh.johtaja oli kyseisellä hetkellä lomalla eikä osallitunut kokoukseen. Muu toimikunta oli paikalla.

Mikä on sääntö, onko tämä kokous ollut laillinen ja päätösvaltainen? Puheenjohtajalta saatiin puhelimitse lupa ja jopa suositus kokouksen pitämiseen ilman hänen läsnäoloaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu