Oltiin tyttöporukalla pohjoisessa "hiihtelemässä" viime viikonloppuna ja ekakertalaisena täytyy kyllä touhua ihmetellä. Pyörittiin isommalla porukalla ja miltei jokapaikassa (mäessä ja tansseissa) oli "vonkamiehet" kimpussa. Ei silti, että siinä mitään pahaa oli. Mutta useimmat olivat ukkomiehiä ja sen reilusti tunnustivatkin. Kova oli polte päästä vällyjen väliin.
Meidän työporukassakin oli eräällä rouvalla oikein vakisuhde, jota oli vuosittain tapaillut aina samassa paikassa.
Tälläistäkö tämä on? Kommentteja?
Meidän työporukassakin oli eräällä rouvalla oikein vakisuhde, jota oli vuosittain tapaillut aina samassa paikassa.
Tälläistäkö tämä on? Kommentteja?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Juuri sellaista. Lapin suositut hiihtokeskukset ovat kuin suuria bordelleja, joissa ei tarvitse maksaa naimisesta. Panematta ei Lapinreissulta selviä. Se on varmaa! ;)
Varatut "vonkamiehet" ovat siksi kimpussa, koska on yleisesti havaittu asia, että naisiin, varattuihin tai vapaisiin, iskee lapin taika. Tai sitten on kyse vain korkeammasta ilmanalasta.
ja taas yleistetään senkun ehditään. Minä ja monet tuttavani olemme panematta Lapista selvinneet, ellei sitten oma mies ole sattunut olemaan mukana.
En yleistänytkään. Minä puhuin itsestäni tuolta osin. Minä en ole Lapista panematta selvinnyt.
...tuntuu vaan, että vanhemmilla 40-55 vuotiailla naisporukoilla se vasta heiluukin. Eikö niiden ukot anna niille vai mistä se hirveä kiima tunturihotelleissa johtuu?
Olisko kaikki vaan puhumista ja uhoamista, tyyliin kun sais kerran reissullansa. Jos joku on tosiaan ollut siellä varatun naisen/miehen kanssa niin senhän voi tähän pistää, eikä kertoa kavereilta kuultua tai muuten oletettua.
on, uhoamista. Kerrotaan kiihkeitä juttuja, kun oma elämä on niin tyhjää.
Pettäminen on suuresti liioitelu asia. Noista jotka kiertävät maailmaa, pettää vain murto-osa. Sellaiset, jotka maailmalla vähemmän oleskelevat eivät petä juuri lainkaan.
Niillä perukoilla monta vuotta asuneena ja tunturihotellissa töissä olleena voin sanoa että sitä se todellakin on. Naimaan ja juomaan sinne tullaan, siellä on samalla tasolla örveltämässä tavalliset pulliaiset, yrityspomot ja julkkikset.
Minä olen ollut pari sesonkia tarjoilijana Lapissa. Maaliskuulla porukka tulee vielä hiihtämään, mutta huhtikuulla vietetään kiimaviikkoja...eli meno senkun kiihkenee...siitä tuo paikallinen nimityskin. Minä en miehiin siellä sekaantunut, mutta se ei tosiaankaan johtunut siitä, että ei tarjolla olisi ollut. Kaikkea pannaan missä on reikä, ja keikki kelpaa missä on tappi, noi lyhyesti sanottuna. Ja kun ei saanut ketään naista iskettyä illan mittaan, niin sitten ne ajattelee, että josko tuo tarjoilija olisi puutteessa...ja vielä vonkaa taksikuskia matkalla. Muutaman pienemmistä hiihtokeskuksista ovat tosiaankin vielä täynnä porukkaa, jotka ihan oikeasti tulee hiihtämään ja laskettelemaan, mutta suurimmat ovat ihan ryyppymestoja ja bordelleja, kuten edellä todettiin. Mun maailmankuvani musteni muutaman sata asteikkoa, kun sitä meininkiä katselin selvinpäin tiskin takaa muutaman kuukauden.
Että jos panoja kaipaa, niin sinne vaan!
kuinka se viltti heiluu lapin lomamökeissä ja hotellihuoneessa? eiköhän se ole jokaisen oma- ja päätettävissä oleva asia miten ja mitä touhuaa kodin ulkopuolella.
Jo vainki mie olen laihtunu 10 kiloa tänäki talvena,kun on joutunu panhen vaikka kuinka etelän naisia ,kun on eksyny noihin Leville sun muihin kierrätyskeskuksiin.Tämä on valehtelematta tosi.Leville levittelhen ja Pallakselle panehman,heh heh
lappalaisiin kosketa vaan niihin etelän herrasmiehiin(ukkomiehiin), eihän lappalaisella ole edes rahaa, etelän miehet kyllä maksaa retket mieluusti.
Terveiset lomaviikolta! Vaihdettiin vaimon kanssa lennossa lapsenvahtivuoroa. Minä tulin ja rouva lähti. Kyllä kai se peli on selvä, kun poika- tai tyttöporukoissa liikutaan. Seikkailua sinne mennään hakemaan. Jos ei ihan vällyjen väliin, niin pikku flirtti on aina poikaa. Kun on tämä yksi elämä, niin pitää nauttia.
Mulla oli omat touhut tunturissa ja niin on varmaan rouvallakin. Mutta mitä niistä, pääasia on, että suhde toimii ja jaksaa taas harmaassa arjessa painaa peräsuoli pitkällä duunia...
Leville lusthin pithoon, kolmen viikon päästä,
on tulossa oikein komistus,miehekäs mies,ei jälkipuheita.. jos ei toisin sovita.
Ladies, be aware..kevättä hangilla ja mielissä!