eivät ehkäise, vaan mennään aborttiin asti?
miksi jotkut
ihmiset
4309
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Joskus voi vaikka ehkäisykin pettää, vaikka sitä käytettäisiinkin. Ja raiskaajat esim. paljon kiinnittävät huomiota turvaseksiin...raiskaajilla tuskin on ensimmäisenä mielessä, onko kondomeja taskussa tai syökö nainen pillereitä.
Kyllä suurin osa ihmisistä ainakin yrittää ehkäistä...monella se keskeytetty yhdyntä vain tuntuu olevan se yleisin tapa.
tuhansia kertoja ehkäisy pettää, käyttäjissä vikaa!!!!!!!
kun aika monet ihmiset harrastavat seksiä?
"Vuonna 1996 Suomessa tehtiin 10 426 keskeytystä (8.3/1 000), kun Ruotsissa vastaava luku oli 32 117 (16/1 000) 6, 7.
Suomessa tehdään myös kansainvälisesti vertaillen vähän keskeytyksiä teini-ikäisille."
Lainsäädäntö
Suomessa abortti ei ole "vapaa", vaan laki raskauden keskeyttämisestä vuodelta 1970 (239/70) sallii keskeytyksen naisen pyynnöstä, kun hänen esittämänsä perustelut vastaavat laissa mainittuja edellytyksiä."
http://www.kaypahoito.fi/kh/kh_julkaisu.NaytaArtikkeli?p_artikkeli=hoi27050
itse haluisivatkin. lääkärin vai oliko jopa kahden lääkärin lupa vaaditaan ensin. ei sinne vaan kävellä sisään varaamaan aikaa abortille, vaan tarve abortile testataan kyllä tapauskohtaisesti.siis suomessa. muuttuu sekin varmaan joskus se laki.