En voi käsittää miten löyhäpäitä riittää: nastoilla rohistellaan menemään kesäkelissä ja asfaltti syvenee vaan uriltaan ja asfalttipöly ja hiekkapöly vaan lentää. Eikö lainlaatija voisi aikaistaa talvirengaskauden päättymisajankohtaa tai vaihtoehtoisesti kieltää nastarenkaat kokonaan. On kansantaloudellista hölmöyttä pilauttaa tiet ja kadut. Ja kyllä sitä jotakin vastuuta ja oma-aloitteisuutta toivoisi autokuskeiltakin; vaihtakaa nyt jumalauta ne nastarenkaanne jo pois -ihan Pohjois-Suomea lukuunottamatta!
Kesäkeli ja nastoilla
rouhitaan....
8753
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mitä hyötyä on talvirenkaista, jota ei voi käyttää viimeisiin liukkaisiin asti? Vielä voi tulla lunta tai olla jäätä.
Kannattaisi vaan myöntää että etelän vilkkailla alueilla ja epävarmoilla talvilla se kitkarengas on ainoa oikea valinta.
On kyllä ihmeellistä itsekritiikin puutosta nastakuskeilta ajaa +17 asteen lämmössä nastoilla. Ilma on täynnä pölyä täällä Espoossa. Pienen fillarimatkan jälkeen oma räkä on harmaata. Kuinka suuri osa siitäkin jää keuhkoihin? Täydellistä piittaamattomuutta muiden terveydestä!
Viime kesänä Espoossa uusitut asfaltit ovat ihan ruvella. Kolme vuotta sitten uusitusta paistaa jo vanha kerros läpi. Nastarenkaiden takia asfaltissa on paljon kiviä. Se ei kestä nykyisiä talvia hyvin, vaan murenee ja tiet ovat täynnä monttuja.
Nastarenkaat heti verolle pk-seudulla Norjan mallin mukaan.
Ainakin 90%:lle kitkat talveksi, hiekoitus minimiin, asfalttiin pienempää kiveä ja enemmän bitumia. => Talvella on mukava ajaa, tiet ei kulu, rapa ei lennä ja mikä tärkeintä, ilman laatu pysyy hyvänä.
täällä eteläsuomessa kun heti kun mennään 0 alapuolelle tai tulee pieni kerros lunta niin eikös ole jo suola autot kylvämässä suolaa
Jos ei olisi nastoja, lumi olisi puhdasta. Nyt siinä on nastarenkaiden irrottamaa bitumia, mikä tekee sen harmaaksi tahmeaksi ravaksi, joka heikentää näkyvyyttä ja ruostuttaa autot.
Esim. Saksassa suolataan enemmän kuin Suomessa. Siellä lentää kokoajan loska, mutta ei rapa. Tuo keski-Euroopan puhdas suolalla loskattu lumi pyyhkiintyy helposti tuulilasista.
Suolastakin saisi vähentää. Itse ajan kitkoilla enkä todellakaan kaipaa hiekkaa enkä suolaa. Kiroan aina mielessäni, jos jompaa kumpaa on kylvetty tielle.
En kyllä aijatellut vaihtaa sitä varten renkaita että tulen siellä lantalassa käymään.
Ja älkää tunkeko sitten tänne liukastelemaan pääsiäiseksi niillä kesärenkailla vaan sählätkää vaan keskenänne siellä kehätien sisäpuolella.
Sattuupa ne kesärenkaat ja vanteet olemaan vielä kaupan hyllyllä, mutta kyllä ne sieltä saadaan vielä ennen juhannusta, ehkä, auton alle. Ja mikä pakko sinun on niissä urissa ajella? Toivoisi hieman oma-aloitteisuutta ja järjenkäyttöä..
Vaihdettu on jo.
Kesärenkaina on kitkat. Viime kesänä kerkisin niillä ajamaan melkein kympin ja luultavasti tänä kesänä saan ne loppuun.
Kyseiset kitkat on edellisen omistajan ostamat. Ja täytyy myöntää, etten luota kitkoihin talven liukkailla. Siksi ostinkin talveksi nastat.
Harvinainen tilanne siis.. kahdet renkaat löytyvät, muttei yksiäkään "kesärenkaita".
Paha olisi ollut eilenkin ajella -5C pakkasilla kesärenkailla - Etelä-Suomessa siis.
Yöllä kun on -5C pakkasta ja päivällä 16C niin ei viitsisi päiväksi aina vaihtaa kesärenkaita.