Millainen oikomishoito?

9v pojalla alaleuan hampaat menevät "sisäänpäin" ja osuvat hiukan kitalakeen ja alaleuka on myös kapeampi kuin yläleuka (saattaa olla normaaliakin).

Oikomishoito edessä. Millaisia laitteita tuohon käytetään? Poika ei tahtoisi tietenkään kiinteitä laitteita ylä- ja alahampaisiin. Oliskohan muita mahdollisuuksia?
7422
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kyllä oikojalääkäri kertoo kaikki mahdollisuudet kussakin tapauksessa ja voittehan arvion jälkeen halutessanne pohtia vielä tilannetta.
Parhaimman tuloksen saa lapsena oikomalla ja onhan se ilmaistakin ja ei mikään kummajainen olisi 9-vuotias raudat suussa, toisin kuin me 4-kymppiset.

Äänestä
  • Ilmainen oikomishoito ei ole mikään itsestäänselvyys edes lapsilla kaikilla paikkakunnilla, koska monissa hoidetaan vain pahimmat tapaukset kunnallisesti. Mutta tässä ko. tapauksessa ei olekaan tod. näk. kyse pelkästä kosmeettisesta viasta. Todellakin, lapsilta pystyy hoitamaan helpommin purentaviat kuin aikuisilta. Kannattaa siis aloittaa hoito nyt kuin myöhemmin.

    Äänestä

Kitios vastauksista, vaikka eivät kysymyksini olleetkaan vastauksia. Etsitään tietoa muualta.

Äänestä
  • Aika vaikea on muualta saada vastausta kuin hammaslääkäriltä, sillä jokaisen tilanne yksilöllinen.

    Äänestä

eli irroitettava koje käyttöön.Nykyään ei kiinteitä rautoja juurikaan tarvitse enää laittaa lapsille. Tulee irrotettavia kojeita, kumivetoja, niillä korjaataan pahaakin purentaa ja selvitään ilman kiinteitä rautoja. Yöksi käytettävät ovat hyvin yleisiä.
Terveisin lähes samanikäisen pojan äiti ja meillä on ollut vain irrotettavia kojeita kumivetoja käytössä, eikä tule kiinteitä ollenkaan.

Äänestä
  • Kiva kun vastasit. Meillä ei ole lähipiirissäkään kenelläkään ollut oikomis "kokemuksia" eikä hammaslääkärikään osannut arvioida lainkaan millaisia vaihtoehtoja on edes käytössä, kertoi että ainakaan asian kuulee oikomislääkäriltä ja hän vaan sitten tulee toteuttamaan ylläpitoa (osaakohan kun ei mitään osannut edes kertoa;) No katsotaan miten menee.

    Äänestä

  • Tassu2007 kirjoitti:

    Kiva kun vastasit. Meillä ei ole lähipiirissäkään kenelläkään ollut oikomis "kokemuksia" eikä hammaslääkärikään osannut arvioida lainkaan millaisia vaihtoehtoja on edes käytössä, kertoi että ainakaan asian kuulee oikomislääkäriltä ja hän vaan sitten tulee toteuttamaan ylläpitoa (osaakohan kun ei mitään osannut edes kertoa;) No katsotaan miten menee.

    hei, kysyisin miten teillä on oikominen mennyt? oma poikani 8-v. sai kiinteät kiskot ylähampaita oikomaan näin aluksi vko sitten. Puhe meni ihan pehmeäksi ja harmittaa kaveria tosi paljon. nyt kielellä on syvät kipeät urat raudoista ja kieli on katteinen, vaikka kuinka paljon harjataan...onkohan joku tulehdus?
    alamaitohampaita aletaan poistamaan kk kuluttua ja samanlainen kisko luvassa sinnekin.
    Menikö teilläkin äänteet pehmeiksi ja jos, niin palautuuko puhe kun rautoihin tottuu?
    vastausta odotellessa :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tassu2007 kirjoitti:

9v pojalla alaleuan hampaat menevät "sisäänpäin" ja osuvat hiukan kitalakeen ja alaleuka on myös kapeampi kuin yläleuka (saattaa olla normaaliakin).

Oikomishoito edessä. Millaisia laitteita tuohon käytetään? Poika ei tahtoisi tietenkään kiinteitä laitteita ylä- ja alahampaisiin. Oliskohan muita mahdollisuuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu