Vaihdoin e-pillereitä kolme kuukautta sitten. Ensimmäisen kuukauden ajan oli tiputteluvuotoa ja toisen levyn aikana kunnon kuukautisvuoto alkoi pari viikkoa etuajassa. Kolmannen levyn puolessa välissä alkoi taas tippailu, mutta kun taukoviikko koitti, ei tyhjennysvuotoa (tai muutakaan vuotoa) ole ollut. Onko kellään kokemusta samasta? Kun luulisin että tämä tyhjennysvuoto pitäisi aina tulla. Vai olisiko päässyt pulla uuniin...? Se tosin tuntuu hätävarjelulta, koska olen syönyt pillereitä säännöllisesti. Kiitos!
ilman tyhjennysvuotoa
jajuli
3285
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Uusiin pillereihin tottuminen vie kropalta kolmisen kuukautta, joten älä vielä huolestu. Jos tyhjennysvuoto jää väliin kahdesti, niin silloin kannattaa poissulkea raskaus eli lääkäriin yhteys tai testi apteekista. Sinuna jatkaisin käyttöä normaalisti vielä yhden laatan. Jos vuotoa ei seuraavalla taukoviikolla tule, niin sitten on syytä tutkia mistä johtuu.
väliin monta kertaa, kun viimeksi vaihdoin pillerimerkkiä. Huolestuin, ja kävin gynellä. Hän totesi, että mulla limakalvo kasvaa niin ohueksi, että nykyisillä vähähormonisilla ei tyhjennysvuotoa välttämättä tule ollenkaan. No sehän sopii mulle.
Sain kyllä mukaani vahvempien pillereitten reseptin, joita voin halutessani syödä kuurina sinne väliin, vaikka kerran vuodessa. Sinänsä ei siis mun lääkärin mielestä haittaa, vaikka tyhjennysvuotoa ei tulekaan.
taasen kävi juuri niin, että aloitin pillerit uudestaan noin puolen vuoden tauon jälkeen ja nyt ensimmäinen laatta syötynä. Vuoto alkoi 3 vkoa sitten eli levystä oli mennyt noin puolet ja loppui tämän vkon alussa, kun olisi pitänyt tulla tyhjennysvuoto. aloin miettiä mahdullisuutta, että mistä sitä nyt enää sitten tyhjennysvuodon aikana vuotoa riittää, kun on jo kaksi vkoa tiputellut enemmän tai vähemmän.Uusi levy alkaapi su ja katsotaan nyt käykö samalla lailla. Eikö pillereiden kuitenkin pitäisi tauonkin aikana suojata raskaudelta...Vaikka hieman pelkoa onkin niin kaipa se kolme levyä on se raja ja sitten lääkäriin jos ei ole siihen mennessä normalisoitunut...Kiitti!