Olkoonkin vaarallinen dieetti, mutta jos siihen kuolen, niin kuolen hyväkuntoisena: hoikkana, vailla väärästä ruokavaliosta aiheutuvia sairauksia sekä mieleltäni terveenä, hyvän elämän eläneenä (siis siitä lähtien kun tämän ruokavalion aloitin, sitä ennen elämä ei niin hyvää ollutkaan).
haluan kuolla
hyväkuntoisena
281703
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
jaksetaan hössöttää jostain dieetin vaarallisuudesta. Eiköhän se oo jokaisen oma asia mitä suuhunsa pistää ja miltä oma olo tuntuu.
virallisterveellinenkin on dieetti (dieetti=ruokavalio).
Moni virallisterveellistä noudattava sairastuu II-tyypin diabetekseen tai muihin elintasosairauksiin.
Meille ei ole ihan sama mitä me suuhumme laitamme, siis "me" tarkoittaen tässä suomalaisia, veroja maksavina, kohtuullisen korkeaa sosiaaliturvaa tuottavina kansalaisina.
Jos me söisimme atkinsin dieetin mukaisesti, olisimme terveempiä, käyttäisimme vähemmän lääkkeitä ja lääkärinpalveluita ja siten verotuksemme kevenisi sillä alueella.
Mutta mutta ... on tahoja, jotka eivät halua lääkkeiden tai lääkäripalveluiden käytön vähenemistä. Syyn ymmärtää, kun katsoo Yhdyvaltain 10 suurimman yrityksen listaa. Lääketeollisuudella on liian paljon menetettävää.
Juuri siksi äskttäinen tutkimus otsikoitiin juuri niin kuin se otsikoitiin.
hiukka epäilen.
itselläni vhh on vähentänyt mielalan vaihteluita. pidän siten mieltäni terveempänä kuin aiemmin. Ei se silloinkaan sairas ollut, tietystikään.
mitä todennäköisimmin kuolen tähän vhh-dieettiin.
Se jää nähtäväksi, minkä ikäisenä.
on jättää kaunis ruumis.
itse nelikymppisenä aloin jo tuntea alkavan diabeteksen oireita, raajani olivat aamuisin jäykät. Painoni nousi hyvää tahtia vaikka yritin sitä pitää liikunnalla kurissa.
Kaikki muuttui kuin jätin leivän, perunan ja pastan pois.
Kaikilla pitää ja saa olla oma mielipide, ja jos haluaa syödä epäterveellisesti niin omapahan on asia.
Ainut haitta on yhteiskunnalle tuleva tappio.
Itse olen jättänyt viljat, perunat ja sokerin pois.
Oloni on kuin uudestisyntyneellä.
Kokeilin eräänä päivänä syödä Pizzan sillä seurauksella että sain mitä mahtavimman selkäkivun seuraavaksi aamuksi.
Samoin kävi minulle. Aikaisemmin verenpaine hipoi taivaita samoin kolesteroli, jatkuvasti oli vatsavaivoja. Kaikki nämä vaivat hävisi vuoden sisällä, kun aloitin VHH:n Kolesteroli aluksi nousi, mutta sitten laski ja on nyt noin 6. Verenpaine on myös normaali nyt. Olen muutaman kerran kokeillut syödä enemmän hiilareita, heti on verenpaine noussut ja vatsavaivat palanneet. Että näin epäterveellinen. Tämä on hyvin epäterveellinen lääketeollisuuden, sokeri-ja muun elintarviketeollisuuden kannalta katsoen, jotka käyttää transrasvaa, sokeria, valkoisiajauhoja, ym muuta moskaa, koska tämä on heidän tuloistaan pois.
johtopäätökseen koska voin niin pirun huonosti korkeilla hiilareilla niin ennen elän tervettä ja hyvää elämää 60 vuotiaaksi kuin 90 vuotiaaksi jonku helvetillisen lääkearsenaalin kanssa. Kuten tuli taas huomattua, niin kolesteroli oli laskenut rasvan syönnillä paljon ja nyt on 5.1. Sokerit on nyt ok ja en lisäksi en ole ollut iänikuisissa flunsissa tai muutenkaan mitään ihme oireilua(esim. kun lekurit puhuu pesuaineallergiasta), kuiva iho on mennyttä kalua vaikka oli vasta talvi ja listaa voisi jatkaa vaikka kuinka pitkälle...
mullakaan ole enää virtsatulehdus- antibiootti- hiivatulehduskierrettä kun olen alkanut juoda paljon enemmän vettä ja jättänyt sokerit pois. Nyt ei siis tarvitse niitä vähäisiä määriä lääkkeitäkään (antibiootteja) käyttää.
hiivaongelman ratkaisusta... ja oikein oman kuvan kera
sitä vielä kuvittelee olevansa kuolematon.
Tässä vähän tietoa sinulle hiivatulehduksesta ja minun tapauksestani :).
"Suunkin äkillisen hiivatulehduksen syy on usein antibiootti, kuten penisilliini tai tetrasykliini. Lääke saattaa laukaista tulehduksen. Oireina on limakalvokipua, polttelua, makuaistin muutoksia tai verenvuotoa. Suu voi tuntua myös "karvaiselta".
Pitkäaikaisen tulehduksen syynä on usein proteesin käyttö tai huono suuhygienia. Etenkin huonosti istuvat, koko päivän suussa pidettävät kokoproteesit altistavat hiivasienitulehdukselle. Ikääntyessä syljeneritys vähenee, mikä on omiaan hankaloittamaan tilannetta. Myös jotkin lääkkeet vähentävät syljeneritystä ja altistavat sieni-infektion synnylle.
Hiivasienen aiheuttama sammas on helppo todeta suuta tutkittaessa. Jos lääkäri arvelee punoittavan tulehduksen syyksi hiivasientä, hän varmistaa epäilynsä tavallisesti viljelynäytteellä."
Lääkäri otti viljelyn kurkustani ja hän epäili jotain streptokokkia tjtn ja antoi tietenkin lääkkeeksi penisilliiniä "katotaan jos menee tuolla ohi" :).
Että sellasia mukavia lääkäreitä täällä Suomessa.
kuvitellut mitään kuolemattomuudesta, miksi viittasit tekstiini?
Jos olet päättänyt lihottaa itsesi muodottomaksi rasvapalleroksi, ja me maksamme terveydenhuoltosi!
vain kuntoa et saa lisää pelkällä ruokavaliolla. Hoikkuus ei tarkoita terveyttä, vaan päästäkseen hyvään kuntoon, on pakko urheilla, oli ruokavalio mitä hyvänsä.
lihavuus ei tarkoita aina huonoa kuntoa eikä laihuus aina hyvää kuntoa. Se on moneen kertaan todettu. Liikunta on mukava harrastus ja kaiken lisäksi terveellinen.
terveyttä ei saa muulla kuin ruokavaliolla. Hoikkuus ei tarkoita terveyttä, vaan päästäkseen hyvään kuntoon on pakko muuttaa ruokailutottumuksiaan, oli liikuntamuoto mitä hyvänsä.
Ruokailutottumuksiaan pitää muuttaa, jos ne ovat pielessä tai jos on ylipainoa. Mutta hyvää kuntoa ei koskaan, ei kuunaan, saa aikaiseksi pelkällä ruokavaliolla.
Terveys onkin sitten eri juttu, vaikka kulkeekin käsi kädessä hyvän kunnon kanssa. Normaalipainoisuus/hoikkuus parantaa terveyden mahdollisuuksia, koska silloin suljetaan pois lihavuudesta johtuvat sairaudet. Ja hyvä kunto - joka saavutetaan vain ja ainoastaan liikkumalla - parantaa niitä mahdollisuuksia entisestään.
Onkos sinun mielestäsi 200 kiloinen läski, joka lihottaa itseään vhh:lla, muka terve?? Ei ole.
Kyllä hoikkuus on yksi terveyden kannalta välttämätön asia, en usko, että älyttömästi ylipainoinen voi olla terve ihminen, vaikka sinä olet erimieltä...
"urheilija ei tervettä päivää näe"
vhh:lla oleva on terve joka päivä.
ovat eri asioita
Liikunta jo pienissä määrin parantaa terveyttä. Sekä yysistä että psyykkistä.
Mutta jos tavoite on saada terveyttä pelkästään sohvalla maaten, niin siinähän sitä tekemistä onkin. Eikä silti påäästä samaan.
Liikunta lisää terveyttä myös lihavilla.
hapenottokyvystä? Meepä johonkin missä se testataan esim. kävelytestissä. Siinä kun ovat suhteessa toisiinsa käveltyyn matkaan käytetty aika ja sydämen syketaso maalissa. Jos yrität kiristää vauhtia kunnon ollessa huono, nousee syke tietysti liian korkealle, joka heikentää lopputulosta. Sitten saat ohjeet, miten parantaa kuntoasi. Siinä auttaa kyllä painonpudotuskin, mutta nimenomaan aerobisen liikunnanlajin harjoittelu. Sanomattakin on selvää, että vahva sydänlihas jaksaa pumpata verta enemmän läpi rasituksessa.
Edellinen kommenttini oli tarkoitettu tietysti sille, joka epäilee tuossa edellä, on liikunta tarpeellista. Että muka vain ruokavaliolla pysyy terveenä.
Miten dieetti voi olla yhtä aikaa vaarallinen ja "oikea", kuten sanot?
viittaan tällä viikolla uutisoituun tulokseen tutkimuksesta vhh-diettien vaarallisuudesta, mikä osoittautui tilatuksi ja ehkä jopa väärennetyksi ja jokatapauksessa hämäräperäiseksi tutkimukseksi, jota tosiaankin uutisoitiin laajalti tuloksia vääristäen, mutta vaikka tällä viikolla on tutkimuksesta tullut lisää tietoa, kyseenalaistaen sen, eivät tietotoimistot ja uutistoimistot ole kuitenkaan korjanneet otsikointiaan, mikä tuntuu hieman epäilyttävältä, pitäisihän uutistoimistojen olla riippumattomia lääkeyrityksistä sekä leipäteollisuudsta.