huimausta pillereistä

hei,
aloitin 4 päivää sitten yasminellen käytön, ja välillä on ollut outo olo- vähän kuin olisi hiprakassa, tuntuu epätodelliselta. pakkauksen ohjeessa sanotaan, että huimaus voi olla yksi sivuoire, mutta onkohan tälläinen hiprakkaolo ihan normaalia... onko kellään kokemuksia? ja siis pisaraakaan en ole viime aikoina ottanut :)
4202
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itselle tuli n. viikon käytön jälkeen sama juttu, huippaus vain paheni ajan kanssa, sitten tuli jo muutakin oiretta ja lääkärille valitettuani se kielsi hormonien käytön kokonaan. Yasminellet oli jo seittemäs pillerimerkki jota yritettiin kokeilla, yksistäkään aikasemmista ei näin nopeesti oo tullu oireita.

Äänestä
  • Onpas ollut harvinaisen viisas lääkäri kieltäessään hormonilääkityksen kokonaan. Lääkärin ammatti on kuitenkin kiinteästi lääketeollisuuteen sidoksissa, joten tätä taustaa vasten kunnioitettava teko.

    Naiset ja nykyään nuoret tyttösetkin maksavat lääketeollisuuden voitoista kovan hinnan. En tunne ainuttakaan ehkäisypillereiden käyttäjää, jolle niistä ei olisi tullut ongelmia. Hormoneilla kuvitellaan ohjattavan elimistön toimintaa halutun mukaiseksi. Nyt alkaa jo olla selvää näyttöä siitä, että kuvittelu ei riitä lääkkeen käyttöönoton perusteeksi. Nuoret kokeilevat kymmeniä eri merkkejä ja terveys rapisee hormonaalisen sekasorron myötä.

    Lääkärin, joka kieltää nuorelta e-pillerit, täytyy olla hyvin perillä ihmisen hormonitoiminnasta. Ajatella että meillä on vielä sellaisiakin lääkäreitä. Olet tehnyt varsinaisen löydön, onnittelen.

    Äänestä

Hyvibhän usein ne tuollaista aiheuttavat, mutta tietenkään ehkäisyn ei saisi tuollaista tehdä. Suosittelen, että lopetat kokonaan.

Äänestä
  • Mulle tuli muutaman päivän kuluttua aloitettuani NuvaRing-ehkäisyrenkaan käytön, myös ihan ihme huimaava olo, välillä suorastaan sellanen ku olis ottanu jotain viinaa väkevämpää. Viikon rengasta käytin mut olo ei silti normalisoitunut. Nyt on jo onneks huomattavasti helpompi olo, mut tässä odottelen 2 kk että pääsen oikeen erikoislääkärin ihmeteltäväksi, työterveyslääkäri kun ei mitään vikaa löytänyt. Epäili tosin ettei oloni välttämättä johdu/johtunut renkaasta koska oireet on jatkunu niin pitkään käytön lopettamisen jälkeen. Tässä nyt sit varsin turhautuneena odottelen koska selviää voinko edes joskus käyttää jotain hormonaalista ehkäisyä. :(

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


huippa kirjoitti:

hei,
aloitin 4 päivää sitten yasminellen käytön, ja välillä on ollut outo olo- vähän kuin olisi hiprakassa, tuntuu epätodelliselta. pakkauksen ohjeessa sanotaan, että huimaus voi olla yksi sivuoire, mutta onkohan tälläinen hiprakkaolo ihan normaalia... onko kellään kokemuksia? ja siis pisaraakaan en ole viime aikoina ottanut :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu